Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A mai modern liftek hogyan...

A mai modern liftek hogyan működnek és mi a helyes etikett a használatukkor?

Figyelt kérdés

Ne nézzetek hülyének, de nagyon ritkán szoktam irodaépületekbe járni, panelben élő ismerősöm pedig nincs. Tegyük fel, hogy beszállok én, Pisti és Eszti a 20 emeletes liftbe a földszinten. Pisti az 5.-nél, Eszti a 13.-nál én pedig a 19.-nél akarok kiszállni. Ebben az esetben mindenki megnyomja a saját gombját és megáll a lift mindegyik szinten és utána visszamegy a földszintre vagy oda, ahol legelőször hívták meg? Jól mondom? De például ilyenkor honnan érzékeli a lift, hogy valaki kiszállt már belőle vagy sem illetve mehet-e tovább és nem maradt bent valaki aki ki akart szállni? Mert már jártam úgy, hogy egy másik emberrel szálltam be együtt, ő hamarabb szállt ki, ergo nem nyomtam gombot, mert azt gondoltam, hogyha majd áll a lift, akkor nyomom meg a saját szintem számát és majd visz tovább felfele, de ehelyett visszavitt a földszintre utána pedig gyors zongorázás után (talán csak kívülről) tudtam csak ismét felmenni, mert amúgy nem reagált belülről a szintválasztó gombra. Szóval ezt valaki elmagyarázhatná, hogy mire kell figyelni és eleve hogy működik ez az egész, mert nagyon kínosnak érzem magam.


Ja meg egy fontos kérdés még ezzel kapcsolatosan:

* Egyszer felmentem lifttel az x. szintre, nyitva maradt az ajtó és gyorsan futott oda egy emberke azzal a kiáltással, hogy "Várjon egy pillanatot!". Gondolom sietnie kellett, mert ilyenkor ismét visszamenne a lift ha alulról hívja valaki, de melyik gombot kellett volna megnyomnom, hogy még ne menjen vissza?


Amikor a liftet meg hasonló közlekedési módszereket kell használni (parkolóházaktól/meg beléptetőrendszerektől is iszonyodom) mindig bénázom, pedig sztem nem vagyok technofób, mert a számítógépen mindent meg tudok csinálni.



2019. máj. 6. 14:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A mai modern lifteknek automatikusan csukódik az ajtaja, és ha odanyúlsz, mikor csukódna, akkor megáll, és kinyílik, tehát ne aggódj, nem tud rád csukódni, csak ha esetleg hibás. Másrészt ne megy vissza sehova, általában ott megáll, ahol az utolsó kiszállt, majd megy, ha hívják.
2019. máj. 6. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%
A mai modern lifteknek két hívógombja van. Egy felfelé, egy meg lefelé hívja meg. Kivéve persze legalul és legfelül, ott csak egy. Azt a hívógombot kell használnod, amerre menni akarsz. Akár egyszerre is meg lehet hívva mindkét irányba (pl. ha az elsőről valaki felfelé, valaki lefelé menne tovább). Amikor a lift megérkezik, egy kijelzőn egy nyíl jelzi, hogy merre fog továbbmenni. Csak akkor szabad beszállni, ha az utazási szándékodnak megfelelő irányú nyíl jelez. Beszállás után nyomd meg a célállomás gombját, kivéve ha más is oda megy és korábban már megnyomta, ilyenkor vagy a gomb világít, vagy egy kijelző mutatja a "megállók" sorrendjét amin rajta van a célállomás. Beszállás után az ajtó magától bezáródik, a lift elindul és a következő olyan állomáson áll meg, ami belülről célként meg volt adva, vagy kívülről a menetiránynak megfelelő hívógombbal meghívták. Ha elér az utolsó olyan állomásra, ahol hívva volt, célként meg volt adva, vagy már nem tud tovább menni mert legfelül/legalul van, a menetirány megfordul és a folyamat kezdődik előröl.
2019. máj. 6. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Ha beszállsz a liftbe, akkor megnyomod annak az emeletnek a gombját, ahova menni akarsz. A lift innen fogja "tudni", hogy téged az ötödikre kell vinni, miután a harmadikon kiszállt valaki. Ha te sem és más sem nyomott, akkor a lift állni fog a harmadikon, de ha közben valaki lehívta a földszintre, akkor visszaindul, miután a harmadikon kiszálltak, ha nem jelzed, hogy te még utaznál tovább.
2019. máj. 6. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Helyes etikett? Hm... A munkahelyemen ezt nem sokan ismerik. Nyomkodnak mindent össze vissza, mintha zongora lenne és csodálkoznak, hogy ellenkező irányba megy a lift. Meg beszállnak a 4.-en, hogy az 5.-re menjenek (persze a lift lefelé megy) és én nem férek be miattuk az 1.-n.

(Na ez kijött belőlem. Napi minimum 40X kell lifteznem. :D)


Na a dolog nagyon egyszerű.

Megnyomod a hívógombot az utazási irányodnak megfelelően.

Ha megérkezik a lift és az ajtó nyitva, a nyíl arra fele mutat amerre utazni kívánsz (vagy már nem világit a hívógomb) , akkor beszállsz.

A liftben megnyomod a gombot, amelyik szintre utazni akarsz és ha megérkezel kiszállsz.


" De például ilyenkor honnan érzékeli a lift, hogy valaki kiszállt már belőle vagy sem"

Sehonnan. A liftet nem érdekli, hogy kiszálltál e vagy nem. Ajtó zárás után megy tovább a dolgára. :)


" ergo nem nyomtam gombot, mert azt gondoltam, hogyha majd áll a lift, akkor nyomom meg a saját szintem számát és majd visz tovább felfele, "

Akkor nyomd meg mindig, mikor beszállsz. Különben más is elhívhatja.


"Gondolom sietnie kellett, mert ilyenkor ismét visszamenne a lift ha alulról hívja valaki, de melyik gombot kellett volna megnyomnom, hogy még ne menjen vissza?"

Vagy a hívógombot, vagy egyszerűen az ajtóban megállsz és nem tud becsukódni. (Ezt a tartsa kérem dolgot is rühellem. Főleg ha 1-2 perc mire az ajtóhoz ér. Más is sietne és annyi idő alatt a lift is megfordul)

2019. máj. 6. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Beszállsz a liftbe, megnyomod az összes gombot, majd az elsőn kiszállsz és felmész lépcsőn. Mire a többiek felérnek, te már rég ottleszel gyalog.
2019. máj. 6. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Hagyjuk már ezt a hülyeséget! 21. századba valaki nem ismeri a liftet... Max ha valami borsodi zsákfaluból jössz....

Etikett : ne fingj be!

2019. máj. 9. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
2019. máj. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

"21. századba valaki nem ismeri a liftet... Max ha valami borsodi zsákfaluból jössz"


Vagy ha antiszociális, nincsenek barátai és ismerősei (mint nekem) esetleg technofób vagy egyszerűen csak sose megy ki a négy fal közül annyira lusta. Attól, hogy te teljes értékű életet élsz és ezt te természetesnek veszed, attól még hidd el, hogy nem 2 vagy 3 olyan ember van, akinek sok alapvetőnek tartott dolog idegenként hat.

2019. máj. 9. 15:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!