Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Magyarországon jelenleg...

CzeneGalaxy kérdése:

Magyarországon jelenleg melyik vallási csoportokat/felekezeteket tartják sokan szekta-jellegűnek? Nektek mi a véleményetek, melyekre lehet azt mondani, hogy szekta?

Figyelt kérdés
Kisebb és nem történelmi egyházakról van szó. Tehát ilyen Jehova tanúi (ezt tartják a legtöbben szektának és károsnak), Hit gyülekezete, Baptista egyház, ezek mind kisebb egyházak/csoportosulások. Szerintem is ezek a legellentmondásosabb egyházak/felekezetek/gyülekezetek jelenleg. Ti melyik egyházakat/csoportokat tartjátok a leginkább szekta-jellegűnek?

2019. szept. 29. 14:50
1 2
 11/15 szp72 ***** válasza:

A szekta, hasonlóan mint a szektor egy latin eredetű szó, ami azt jelenti, hogy szelet, egy levágott darab. A szekta szó eredendően egy nagyobb vallási közösségből kilépő kisebb vallási közösséget jelent. A kereszténység tehát kezdetben egy zsidó szekta volt. A szekta "per definitionem" kicsi a nagy vallások eleve nem lehetnek szekták. Manapság a szekta szónak valóban van egy kicsit más jelentése is, a társadalomra káros kicsi vallási csoportokat értenek rajta.


Persze hogy mi kicsi, s mi a káros ez teljesen szubjektív. Nyilván semelyik vallási csoport nem érzi magát károsnak, hanem csak a többit, így a szektáktól hemzsegő világunkban senki nem tartja magát szektásnak, hanem csak a másikat. Természetesen a nagy felekezetek is lehetnek károsak, de szekták a definíció értelmében nem. Aki nagyon ócsárolja a nagy felekezeteket, az ne csodálkozzon, hogy leszektázzák, hiszen csak ugyanazt kapja egy másik szóval.


Én csak ritkán használom a szekta szót, akkor is inkább az eredeti értelemben, vagy ha tényleg hangsúlyozni kívánom valamelyik felekezet káros voltát. Nyilván a felekezetek kölcsönösen tévesnek és többé-kevésbé károsnak látják a másik felekezetet, tehát nem érdemes szektázni akkor, ha az értelmes beszélgetés, s az érvek összevetése a cél.


Szekta-e a hitgyüli vagy Jehova tanúinak felekezete? Szerintem határ eset, nem annyira kicsik, s nem annyira károsak, de azért éppen elég kicsik és elég károsak, nyilván az ő szemükben az én felekezetem a káros, ha nem is mondhatják a mérete miatt szektának. Vannak náluk jóval károsabb szekták.

2019. szept. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
84%
élet veszélyes az a jehova szekta. más nincs magyarban elterjedve.
2019. okt. 1. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Bár nem magyar, hanem amcsi, de például a westboro baptista egyház full szekta. Baptistaként mondom, hogy nem normálisak, tiszta szégyen, hogy használják a baptista nevet. Aki ismeri őket, az tudja miről beszélek.
2019. okt. 1. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Kedves szp72!


Azért annál veszélyesebbet, mint tiltani egy életmentő eü-i beavatkozást, teljesen félremagyarázott igehely alapján, nehezen lehet elképzelni.

2019. okt. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
68%
Én a Katolikus egyházat tartom a legnagyobb szektának. Nem sok közük van Krisztus tanításaihoz.
2020. jún. 30. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!