Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen ünnep volt eredetileg...

Milyen ünnep volt eredetileg a karácsony?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom Jézus nem december 24.-én született és a keresztény ünnepeket régi pogány ünnepek napjaira tették. Ezek igazak?

2019. dec. 24. 20:03
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
56%
Nem. Csak utána kéne nézni. Milyen dátum a leghosszabb éjszaka, amit a régi pogányok ünnepeltek? Á, hagyjuk. Komolyan, mintha nektek meg lenne tiltva az internet használata. Vagy talán csak kötözködésnek írtad ki?
2019. dec. 24. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
43%

Igen, viszont ezzel nincs gond.


A teremtéstörténethez is a pogány vallásokból szedegette össze a szerző a képeket a babiloni fogság idején, hogy azokat antimitologikus tartalommal megtöltve bemutassa Izrael Istenét.


Az Újszövetséget is eredetileg pogány nyelven írták stb...


Szóval nem kell pogány fóbiának lenni.

2019. dec. 24. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
31%

Szep, jo.

Teologiailag nem tudni a szuletesnapjat.

Ma mar naponta tobb unnep is van vilagszerte szoval az allandoan unneplo pogany legyozte a "ritkabban" unneplo hivoket.

2019. dec. 24. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
72%

A karácsony eredetileg egy keresztény ünnep, amikor Jézus születését ünnepeljük. Természetesen könnyen lehet, hogy nem ekkor született, ugyanis születésének pontos dátuma nem ismert. Nem csak a nap, de még az év sem. Meghatározása egy korabeli zsidó hagyományon alapul, miszerint a nagy próféták halála és fogantatása egy napra esik. Ebből könnyű visszaszámolni.


Lényegében nincs az évnek olyan napja, amikor ne lenne pogány ünnep. Van, amikorra több is esik... Ezen a tájon is volt pogány római ünnep, sőt több is, például bő egy héttel előtte Saturnália (gyakran és tévesen azt gondolják, hogy ezt váltotta fel karácsony, ami hülyeség). Illetve volt egy másik időben sokkal közelibb római ünnep is.

2019. dec. 24. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
22%

Sacred Origins of Profound Things szerint a római pogányok a nap születésnapját ünnepelték december 25-én. A vallásvezetők azt szerették volna, ha minél több pogány áttér a kereszténységre, ezért úgy döntöttek, hogy december 25-én Jézus születését fogják ünnepelni, annak ellenére, hogy nem is ekkor született.

Jézus halála után 200 évig „senki sem tudta pontosan, hogy mikor született Jézus, és kevés embert foglalkoztatott ez a kérdés.

2019. dec. 24. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
22%

New Catholic Encyclopedia, III. kötet, 656. oldalán ez olvasható:

Jézus születésnapját önkényesen tették december 25-ére, Krisztus születésének a dátuma ismeretlen. Az Evangéliumok nem jelölik meg sem a hónapot, sem a napot.

Ha Isten nagyon fontosnak tartotta volna, akkor vajon miért hagyott ki egy ilyen fontos eseményt a szavából?

Brockhaus Enzyklopädie [Németország], 20. kötet, 125. oldal:

A karácsony ünnepének kialakulására a Sol Invictus (Mitras) tiszteletére tartott pogány ünnepekkel való ellentét hatott. Másrészt pedig, mivel december 25-e volt a téli napforduló napja, amit egynek tekintettek a világba kiáradó fénnyel, melyet Krisztus hozott el, így a Sol Invictus szimbolikája átalakult Krisztussá

2019. dec. 24. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Állítólag a téli napfordulónak/fény születésének ünnepe, mert innentől hosszabbodnak a nappalok/rövidülnek az éjszakák. Ja és ez a 3napos ünnep asszem nem 24-én, hanem 21-én kezdődött eredetileg. Ja és hogy a fákra aggatott gömböcöknek megvolt a sorrendje, és mindegyik másik bolygót jelképezett; és kerecsen-sólymókat reptettek, és innen jött az ünnep neve. Meg nemtom, pl valami rémlik, hogy a tűz körül közösen táncolt mindenki, szegény is, gazdag is együtt, egyszerre. Mintha ilyet is mondott volna az , akinek az előadását hallgattam, meg asszem, pl több ilyen előadást is hallgattam, ja és a sólyom meg a turulmadár, aki áthoz valamit túlról/túlrúl. :) Lehet, hogy ő valami ilyen speckó kapcsolat-madár a túlvilág is a mi világunk között, asszem valaki valami angyali szférákat is emlegetett, hogy ilyenkor jobban hozzáférhetőek, vagy közelebb vannak ezek az angyali szférák a mi világunkhoz, én ezeket már nem tudom.
2019. dec. 24. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
*sólymokat
2019. dec. 24. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
21%

Bár nem kellene valóban fokozni ezt a témát, mert valóban csak gyűlöletet szit, még is engedjétek meg, hogy megosszak néhány olyan gondolatot, amiért felmerül a kérdés, miért nincs egységes nézet vagy értelmezés ebben a dologban is?

"a karácsony megünneplése nem isteni intézkedés"

(M’Clintock és Strong)

Bolsaja Szovjetszkaja Enciklopedia:

A karácsonyt . . . a »meghaló és feltámadó« istenek keresztény kor előtti imádatából vették át, mely főként az olyan földművelő népeknél dívott, amelyek általában a téli napforduló környékén, vagyis december 21-től 25-ig minden évben megünnepelték az Isten és Megmentő »születését«, aki új életre kelti a természetet

The Christian Book of Why:

A korai keresztények nem jelöltek ki semmilyen dátumot Jézus születésének időpontjaként, mivel minden pogány szokástól meg akarták óvni magukat.

New Catholic Encyclopedia: A karácsonyt először Philocalus kalendáriuma, egy római naptár említi, melynek forrásanyaga 336-ból származik.


Az Isteni intézkedés vajon miért maradt el ebben az igen fontos ügyben? Sok mást is egybe vetve.

2019. dec. 24. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

"keresztény ünnepeket régi pogány ünnepek napjaira tették. Ezek igazak?"


Ez durva egyszerűsítés, de Jézus valóban nem dec. 24-én született. Viszont Krisztus születésének ekkori ünneplése az ókeresztényeknél korábbra datálódik a Sol Invictus kultuszánál, szóval biztosan nem azt vették át. Ugyanis a december 25-ei dátum egy másik dátumból számolódik, ez március 25-e, az angyali üdvözlet ünnepe (ma is), és történelmi források italnak, hogy eztva dátumot azonosították Niszán 14-ével is, azaz a halála napjával. Hagyományosan azt gondolták (tehát nem biblikusan, pusztán szokásból) hogy Jézus a fogantatásával azonos napon halt meg, így jön ki a március 25-re kilenc hónappal december 25.


Ez az "egyház átvette a pogány ünnepeket" egy mítosz, mert b@r van valóságalapja, ez azért nem úgy zajlott, ahogy azt a világ nagy megfejtői gondolni vélik.

2019. dec. 24. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!