Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Unorthodox c. sorozat 2....

Szakky Huess kérdése:

Az Unorthodox c. sorozat 2. részében egy zsidó esküvőt látunk. Hogy lehet az h az egész világon, az ultraortodox vőlegény-menyasszony tánca egy tiszta magyar népdalnak hallattszik ?

Figyelt kérdés
más dalok is magyarnak tüntek ...

#esküvő #zsidó #vőlegény #ultraorthodox #rabbi tánc
2020. aug. 7. 16:18
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem láttam a sorozatot uh nem biztos h ez a konkrét dalra igaz, de a filmen bemutatott szatmári haszid mozgalom eredetileg erős szálakkal kötődik Magyarországhoz.
2020. aug. 7. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia, ahogy az elso is irja: a filmben bemutatott ultraorthodox kozosseg az un. szathmári (Sathmar) zsido kozosseg.


Nagyon jol megfigyelted a zenet!


A II. vilaghaborut tulelo, Amerikaba menekult magyar zsidok (es leszarmazottjaik) egy csoportja alkotja, akik ugy ertelmeztek a Holocaustot, hogy Isten buntetese volt amiatt, hogy elfordultak a zsido torvenyektol es asszimilalodtak - tehat "ha ujra szigoruan betartjuk a szabalyokat, elfordulunk a modern vilagtol, es NEM asszimilalodunk, akkor biztonsagban leszunk".


A film megtortent esemenyekre epul, ha jol emlekszem, egy toluk Berlinbe szokott fiatal no oneletrajza alapjan.


Nem minden ottani zsido Szathmár kornyekerol szarmazik, de ha a rabbi az volt, akkor az egesz kozosseget arrol neveztek el. En igy tudom.

2020. aug. 7. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a filmben (nem tudom melyik részében)utalnak is rá, hogy magyarországi zsidók is vannak köztük.
2020. aug. 8. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert a haszidizmus, ami az ultraortodoxia nagyrészét adja, jelentős részben magyar területekről származik. Szatmár, Ungvár, Munkács, hogy csak az ismertebbeket említsem.

Amikor pár éve New Yorkban jártam, sokat forgolódtam ultraortodox körökben. Kis túlzással bárki, akinek megemlítettem, hogy Magyarországról jöttem, széles mosollyal közölte, hogy az ő szülei is onnan jöttek.

Ami az "Unorthodox" című sorozatot illeti, ismerem is az egyik szereplőt. New york-i ex-haszid, akinek a nagyszülei Miskolcról vándoroltak ki.

2020. aug. 9. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!