Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A teológiának mint “tudományna...

A teológiának mint “tudománynak” van létjogosultsága a 21. században?

Figyelt kérdés

Mielőtt bárki megjegyezné, nem provokációnak szánom a kérdést, csak elképzelésem sincs arról, hogy egy teológus milyen értéket tud teremteni a mindennapokban a társadalom számára. Mivel tölti el a munkaidejét? Mi az a plusz amivel többet tud másoknál? Lexikális tudás? Gondolkodásmód?

Ilyesmiből meg lehet élni manapság?



2020. aug. 28. 19:47
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
77%

Persze hogy van értelme. Megőrzi és továbbfejleszti a keresztény örökségről a tudást. Bibliatudósok gyűjtik össze és elemzik az egyre újabb újszövetségi (és ószövetségi) kéziratos és nyomtatott leleteket hogy ennek alapján a lehető leghűbb bibliai szöveget olvashassuk ma. Tanulják és tanítják a bibliai nyelveket, hogy minél pontosabban megérthessük, mint mond az Írás. A kereszténység történelmi hitelességét őrzik, hiszen gyűjtik és kutatják minden kor dokumentumait.

Az egyháznak szüksége van oktatókra, kutatókra. Akik előadásokat tartanak, művelik a népet, képezik a lelkészeket, akik az evangélium terjesztéséhez hozzájárulnak.


Természetesen az ateisták szerint ezek kevéssé fontos dolgok.

2020. aug. 28. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 anonim ***** válasza:
75%
Persze, egy mű köré felépített analitikai vizsgálati módszer.
2020. aug. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 anonim ***** válasza:
65%
Miért ne lenne? Nem csak a természettudomány a tudomány, hanem annak számtalan ága van.
2020. aug. 28. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 anonim ***** válasza:
46%

Itt két dolog van:

- a vallások rendszerezése, vizsgálata, stb... ez tudomány. Olyan nagyon nem fontos, de attól még tudomány. Van neki létjogosultsága. Van olyan fontos, mint pl. az irodalomkutatás vagy a népdalok rögzítése, rendszerezése.

- a keresztény vallási tanokat megpróbálni tudományos tételekhez kötni, és az igazságukat bizonygatni... na, ennek semmi köze a tudományhoz, és létjogosultsága sincs.

2020. aug. 28. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/46 A kérdező kommentje:
Mindenkinek ment a zöld a véleményétől függetlenül.
2020. aug. 28. 20:25
 6/46 anonim ***** válasza:
49%
Addig biztos van értelme, amíg vannak hívők. Hiszen ha vannak, akkor színvonalas legyen a hitük és ne légből kapott zavart, szektás.
2020. aug. 28. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 anonim ***** válasza:

Bizonyos szempontból minden hit légből kapott, és a teológiának (a tudományos részének) nem is feladata az, hogy ezen változtasson. Az egy leíró tudomány.

A nem tudományos része, na annak például ez is a feladata!

(Van pl. olyan tudomány is, amelyik a babonaság természetét, a babonákat írja le - és ennek sem feladata a babonák elleni harc.)

2020. aug. 28. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 anonim ***** válasza:
91%
Nem tudom miért tetted idézőjelbe a tudományt. A teológia egy tudomány. Doktorim van belőle, méghozzá legalább annyira tudományos, mint egy asztrofizikus értekezés.
2020. aug. 28. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 anonim ***** válasza:
Azért, mert nem mindig egyértelmű, hogy a teológiára, mint valláskategorizáló és leíró tudományra gondolnak, vagy pedig azokra a kísérletekre, amelyeknél a teológiát a vallás tételeinek igazolására szeretnék felhasználni.
2020. aug. 28. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 anonim ***** válasza:
93%

Oké tehát a teológia sem egy egységes tudomány. Vannak ágai mint pl.

- Biblikum (ezen belül ó- és újszövetség)

- Rendszeres teológia (ezen belül dogmatika, etika stb.)

- Gyakorlati teológia (ezen belül liturgika, katechetika stb.)

- Egyháztörténet (ezen belül hazai és egyetemes)


Ezek teljesen eltérő módszertannal dolgoznak. A biblikum egzakt tudomány, nagyon széles eszköztárral dolgozik, de mind tudományos (úgymint nyelvészet, szövegelemzés, történettudomány, társadalomtudomány / antropológia, régészet, vallástörténet stb.). Például egy lehetséges téma: "a szegénységgel kapcsolatos állásfoglalás az Ó- és Újszövetségben", és akkor ezt a témát egzakt módszerekkel vizsgálod. Ez vitán felül tudomány.


A másik tudományos ág az egyháztörténet, ez egyszerűen leíró történettudomány, amelynek témája az egyházak és vallási mozgalmak stb.


A gyakorlati teológia szerintem nem igazán teológia, inkább mindenféle más tudományágak használata, úgymint pedagógia, pszichológia stb. De azért itt is lehet teologizálgatni, és akkor ez egy kicsit kevésbé egzakt, pl. mi egy keresztény lelkigondozó kötelessége az öngyilkosjelöltekkel kapcsolatban stb. => Ha az orvosi etika vagy a jog tudomány, akkor ez is.


Dogmatika: ez olyasmi, mint a filozófia. Én magam nem szeretem a dogmatikát, de van, aki szereti. Ha a filozófia tudomány, akkor ez is.


Etika: itt elfogult vagyok, mert etikát tanítok egyetemen, de én leginkább szintén objektív tudományos eredményeket használok itt, leginkább szociológiát, antropológiát, pszichológiát, játékelméletet, szövegelemzést (ld. a biblikumnál) stb. Ha a játékelmélet tudomány, akkor ez is.


Összefoglalva: a teológia sokféle, és ezen belül különböző mértékben objektív vagy logikai tudomány.

2020. aug. 28. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!