Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehetséges-e hogy vannak...

Lehetséges-e hogy vannak olyan vallások amiket emberek találtak ki, és ha igen, akkor honnan tudjuk hogy melyik vallások ezek, amikor az összes a bizonyitek nélküli hitre támaszokdik?

Figyelt kérdés
2020. dec. 11. 11:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Mind olyan.
2020. dec. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Metionin ***** válasza:
83%
Mindet emberek találták ki.
2020. dec. 11. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Szerintem is, csak kíváncsi vagyok hogy egy vallásos ember mit gondol
2020. dec. 11. 13:37
 4/11 anonim ***** válasza:
84%
Nyilván azt, hogy mindet emberek találták ki, kivéve azt az egyet, amelyikben ő hisz.
2020. dec. 11. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
30%

"Lehetséges-e hogy vannak olyan vallások amiket emberek találtak ki..."


Már hogy ne volna lehetséges?


"...honnan tudjuk hogy melyik vallások ezek, amikor az összes a bizonyitek nélküli hitre támaszokdik?"


Nem ártana tisztázni néhány dolgot. Ezt nem lehet 2 perc alatt össze foglalni. Egyrészt tudom, hogy egy harcos vulgár materialista ateista számára a monoteizmus ugyan olyan nevetséges mint a politeizmus, de én azt gondolon, hogy a monoteizmus egy előre lépés a politeizmushoz képest, ahol valóban arról van szó, hogy kitáltak egy istenséget mindenre amit nem tudtak megmagyarázni. Tehát meg vagyok győződve róla, hogy a politeista vallásokat csak kitalálták valakik. Jelzem, hogy nem vagyok teológus, ez csak az én személyes véleményem.


Tehát maradnak a monoteista vallások és az olyan keleti vallások, amik nem is említik Istent (vagy isteneket), mint például a buddhizmus, ami egyben vallás és filizófia irányzat.


Ha valaki nem ateista, vagy mondjuk inkább, hogy nem materialista, akkor nem is hangzik annyira légből kapottnak, hogy létezhet egy omnipotens mindentudó tervező, aki létre hozta az univerzumot. Nem vagyok kreacionista, elfogadom a tudományos magyarázatot az univerzum létre jöttére, én szimplán fent tartom a lehetőségét annak, hogy ezt Isten pontosan így tervezte. Bár a buddhizmus, a konfucionizmus, a dzsainizmus, stb. mind tartalmaznak bölcs és erkölcsös tanokat, ha nem tévedek még csak meg sem elítik a teremtő Istent.


De ha a monoteizmusnál tartunk, melyik az igaz vallás? A keresztények, a zsidók, a muszlimok, a drúzok (Libanonban a muszlimokhoz sorolják a drúzokat), a gnosztikus mandeusok, a szikhek, a baháiok, a jeziditák, a zoroasztriánusok mind azt mondják, hogy náluk az igazság.


A drúzok és a mandeusok nem evangelizálnak, de a zsidókkal ellentétben nem is nagyon fogadnak be olyanokat akik be akarnak térni az ő hitükre. A jeziditák is mind kurdok vagy egyéb iráni nép csoport tagjai, a zoroasztriánusok megosztottak a kérdésben, egyes csoportok nem fognadnak be betérteket (de van olyan csoport amelyik igen) vagyis bele kell születni ezekbe a vallásokba. Ha Isten létezik, akkor nem csak kijelölt csoportnak szánta az igazságot, már csak ezért sem hiszek ezen vallások egyikében sem.


A Baháʼí hit szerint valahol minden vallás igaz, a Názáreti Jézus csak egy a próféták közül. Elvileg Mózes, Buddha, Jézus, Mohamed, Bahá’u’lláh, stb. mind Isten prófétái, de az amit tanítottak az ellent mond egymásnak, két ellentétes állítás nem lehet egyszerre igaz, ha Mohamednek igaza volt akkor Buddha tévedett, ha Jézusnak volt igaza akkor Mohamed és Buddha és Bahá’u’lláh is tévedett, stb. Látom a jó szándékot ebben a vallásban is, egyesítené a nagy világvallásokat, és az embereket, de én azt gondolom, hogy ellentmondásos.


A szikhizmus pedig hasonlít azon korai eretnek keresztény szektákhoz, amelyek hittek a reinkarnációban. Sőt, ezt nem mindenki tudja, de a szikhek szerint Jézus egy szent ember, egy guru volt. A szikhizmus is rengeteg bölcs és erkölcsös tant tartalmaz, egy mélyen vallásos szikh minden bizonnyal egy jó ember, de a reinkarnáció nem része annak, amit Jézus hirdetett, nekem ne mondja senki, hogy az egyik guru a Közel-Keleten teljesen mást mond mint később egy másik guru a Indiaiában. Ez is ellentmondásos vallás, legyenek bármilyen áldott jó emberek is a szikhek.


A judazimus szerint a zsidók a kiválasztott nép, a gójoknak nem muszáj betérni, nem nekik szól a Mózesi törvény, ugyan akkor a judaizmus szerint Noé 7 törvénye az egész emberiségnek szól, egy gój csak akkor juthat a Mennybe ha ezeket mind megtartja. Noé 7 törvénye: ne imádj bálványokat, ne átkozd az Istent, ne gyilkolj, ne kövess el házásságtörést, bestialitást, vagy szeuális aberrációt, ne lopj, ne fogyaszd élő állat húsát, bíróságok létrehozása.


A kereszténység ezt egy fokkal tovább vitte, Jézus azt mondta, hogy mindenkit üdvözöl az Atya asztalánál, zsidót, pogányt, mindenkit. Egy monoteista vallás ami erkölcsös, mindenkinek szól, és nem hivatkozik egy olyan vallásra vagy vallási vezetőre, aminek vagy akinek ellent mond. A judaizmusra hivatkozik, maga az Ótestamentum judaizmus Szentkönyve is, a Tóra. De ez nem egy ellentmondás, ahogy a judaizmus szerint a Mózesi törvény nem a nem-zsidóknal szól, úgy a kereszténység szerint szintén nem, Jézus nem törölte el a törvényt, csupán kiterjesztette a hitet mindenkire. Egyént Noé 7 törvényét megtartani nem ellentétes a kereszténységgel, vagyis nem ellentmondásos az Ótestamentum és az Evangélium. Ha Isten létezik, és nincsenek benne olyan ellentmondások a kereszténységben mint más monoteista vallásokban, akkor a kereszténység jár a legközelebb az igazsághoz.


Ami az iszlámot illeti, az ellentmondások koranázatlan királya az iszlám vallás. A Korán szerint Mohamed a próféta, akinek az eljövetelét megjövendölték a Tórában és az Evangéliumban, ugyan akkor Mohamedet meg sem említi a Tóra, sem az Evangélium. A Korán szerint a Tóra és az Evangélium is Isten szava. Ha a Tóra és az Evangélium Isten szava, akkor a Korán hamis, mert ellentmond a Tórának és az Evangéliumnak, ha de ha Tóra és az Evangélium nem Isten szava, akkor a Korán hamis, mert a Korán szerint a Tóra és az Evangélium nem Isten szava. A muszlimok szerint a Tóra és az Evangélium meg lett változtatva, de a Korán szerint nem lehet megváltoztatni Isten szavát, és Korán szerint a Tóra és az Evangélium is Isten szava, vagyis nem lehet megváltoztatni egyiket sem. A Korán szerint ártatlanokat megölni tilos, de Mohamed azt mondta, hogy aki kilép az iszlámból azt ki kell végezni (Sahih Al-Bukhari Hadith - 9:57). Ellentmondás az ellentmondás hátán az iszlám.


Nyugodtan le lehet pontozni.

2020. dec. 11. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
5-ös, nagyon szép összefoglaló & összehasonlító munka 🙏👏
2020. dec. 11. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
57%

Tényleg szép összefoglaló és gondolatmenet.


Szinte mindennel egyetértek, bár számomra nem ellentmondásosak a különböző mesterek és guruk tanításai. Egy szikh guru, egy jógi, egy buddhista vonalat követő mester, egy sámán, vagy egy csikung mester mind a saját keskeny ösvényükön másznak fel egy meredek hegyre...néha egészen egymásnak ellentmondva....de amikor felérnek, találkoznak egymással, és megtisztelik egymást...a hegy legtöbbször ugyan az, de valójában a lelkek számára sem csak egy fejlődési út létezik. Ezek a mesterek elismernék Jézust, és Jézus is elismerné őket.

Ha valaki elkezd egy utat járni, muszáj kitartania a választásánál, és a többi vallást-utat "megtagadni", mert nem lehet egyszerre több ösvényen haladni felfelé...ha valaki kicsit ezt is, kicsit azt is, kicsit amazt is csinálja, az sehová sem tart, és minden erőfeszítése hiábavaló....nem lehet innen-onnan átvenni dolgokat, technikákat, mert az ismét hiábavalóvá teszi a fáradozást.

2020. dec. 11. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Meg amit még hozzá tennék és tudom hogy nagyon népszerűtlen lesz, -gondolkoztam is rajta hogy írjam-e - mindig abból indulunk ki, hogy ha valaki mond valamit, az vagy egy másik ember, vagy az Isten....a prófétákhoz mindig Isten szól, és ennyi....egyszer ezt mond, egyszer azt, de hát Ő az Isten, biztos tudja miért teszi ezt.

Galaxisunkban 250 milliárd csillag van, galaxisokból meg több mint 100 milliárd...még sincs sehol senki, csak mi, itt ezen a bolygón, és Isten.

Azt elképzelni, hogy az előttünk 100-500-1000 millió évekkel járó civilizációk már rég kiléptek a fizikai síkból, utaznak a világok között, segítenek, tanácsokat, tanításokat adnak át a náluk fejletlenebb fizika, vagy azt már meghaladt, vagy még azt is meghaladó szinten lévő többi fajnak, nem része a világképünknek...

2020. dec. 11. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 KZitus ***** válasza:
62%

Szia

Érdekes megfogalmazás az "...emberek találtak ki...", ha Krisztusra gondolunk. Mert a keresztény vallásnak ő a megalapítója és főpapja a Zsidókhoz írott levél szerint, ma is,és az is marad.

Nos az a vallás, amely nincsen "nevesítve" a Bibliában, azokat mind emberek találták ki. Sőt a Jelenések könyve azt írja, Isten az összes vallást elpusztítja, amely ellentétben áll Krisztus tanításával. Végül is ezért is halt meg, hogy helyreállítsa a tiszta imádatot.

Róma 5:18

"Így hát, amint egyetlen bűn következményeként mindenfajta ember el lett ítélve,a ugyanúgy egyetlen igazságos tett eredményeként mindenfajta embert igazságosnak nyilvánítanak az életre."

Máté 25:31, 32

"Amikor az Emberfia eljön a dicsőségében, és vele az összes angyal,b akkor leül az ő dicsőséges trónjára. Eléje gyűjtik az összes nemzetet, ő pedig különválasztja egymástól az embereket, mint ahogy a pásztor különválasztja a juhokat a kecskéktől."

Ezek a versek is jól szemléltetik, kétféle Isten imádat létezik: az egyiket elfogadja Isten a többit nem.

A Biblia, de főleg Krisztus tanítása elvezet a bizonyítékon alapuló hithez

2020. dec. 11. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

A vallás ilyen szempontból olyan, mint egy nyelv.


Vannak kitalát nyelvek? Vannak. Meg lehet különböztetni őket a természetestől? Meg. Ahogy a természetes nyelvek hosszú fejlődések során jutottak el mai állapotukig, és még most is fejlődnek, ugyanez igaz sok vallásra is. Azért nem kitaláltak ezek, mert nem tudatosan hozzák létre őket, hanem az emberek úgy látják, hogy ezek a gondolatrendszerek illeszkednek legjobban a megtapasztalásaikra, a valóságra. Tehát ezek organikus fejlődés eredményei.


A kitalált vallás olyan, mint a kitalált nyelv. Nincs hordozó kultúrája. Ahogy egy kitalált nyelven sem lehet kultúrát létrehozni, vagy művészetet folytatni, mert a nyelv valójában nem a hangkészletében, szókincsében és a nyelvtani szabályaiban él, hanem az emberi tudatokban, amik hordozzák azt.


A kitalált vallásokat az életképtelenségükről, destruktív mintázataikról lehet felismerni. Mivel nincs organikus hordozóközege, ami a hibáit kiigazítaná, ezért a valóságra nem illeszkedő mintázatok benne maradnak. Ezek legtöbbször ideológiai előfeltevések és kognitív torzítások következményei, mivel egy ember képtelen valójában megszabadulni teljesen ezektől, így ezeket a hibás látásmódjait megörökli a vallás, amit kitalál. Ezek hamis megerősítési hurkokat képeznek, így jön létre a szekta.


Az igazi vallások azért tudnak működni, mert ezt a kognitív folyamatot kiyzervezik a közösségbe, amiben a kognitív torzítások (jelentős része) ki tudnak átlagolódni, mert van elő, dinamikus visszajelzés, hofy mi működik és mi nem. Ezek évszázados, évezredes egymásra rakódása egy olyan szilárd szövetet tud képezni, melyre komplett civilizációk építhetőek.

2020. dec. 11. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!