Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményetek a Buddhizmus...

Mi a véleményetek a Buddhizmusról?

Figyelt kérdés
2021. ápr. 8. 00:48
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
9. Persze, a szar ember szar lesz keresztényként is, buddhistaként is, ateistaként is, kommunistaként is, anarchistaként is, kapitalistaként is, liberálisként is, repülő spagetti szörny hívőként is.. de ugye itt már a ne árts elvet megszegte akkor is ha Dr. Láma Bizbasznak hívatná magát, Buddha azt mondta abba higgy, amiről tudod hogy úgy van, ne abba amit mondanak, valamint tudtommal ő azt mondta hogy tökmindegy hogy van(nak)-e isten(ek) az nem számít most.
2021. ápr. 8. 10:06
 12/21 Balasa Bence ***** válasza:
13%

Békés, és a tudást keresi a hívők kizsákmányolása helyett (kereszténység) egyetlen tétele van ami nem annyira tetszik nekem: a túlzott lemondás.


Lemondok a szerelemről

Nem nemzek gyermeket

Lemondok az érzelmeimről mert csak így érhetem el a nírvánát, az egyesülést a világgal.

2021. ápr. 8. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:
12. Vagy légy szerzetes vagy házasodj meg, legalábbis a Zenek ezt szokták mondani. A végletek nem jók.
2021. ápr. 8. 12:13
 14/21 Mansour ***** válasza:

#12

Semmiről nem kell lemondani, csak nem szabad kötődni hozzá. Tudom, tudom, ez rohadt nehéz dolog, a sima lemondás egyszerűbb... De a lemondással nem feltétlenül tudsz úgy fejlődni a tudatosságban, mintha valamit átélsz, de tudatosan szakítod meg vele a kötődést.

2021. ápr. 8. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
Na igen, kifejezetten azt sem tiltja hogy vedelj a haverokkal, ha tudod a határaidat és te uralod a szert és nem a szer téged. Persze itt nem arról van szó, hogy á akkor hagyom abba amikor akarom (közbe meg nem). Persze ha függőségbe esünk jó ha felismerjük, véleményem meg lehet tartani a mértékletességet bár mondja azt valaki hogy még sosem esett függőségbe, valamire függő mindenki, itt jön az egyik "bilincse" a Buddhizmusnak, hogy a szabályokhoz való ragaszkodás is egy bilincs, és ugye minden eset egyedi, szóval lehet kivétel.
2021. ápr. 8. 13:21
 16/21 Mansour ***** válasza:
Igen, a végső megszabaduláshoz a szabályokat és magát a Tant is el kell vetni, az ahhoz való kötődést is meg kell szüntetni. De hol vagyunk még attól...! Addig viszont kellenek a szabályok, mert segítenek. És kell a lemondás is, de nem mindenről, és nem öncélú, önsanyargató módon. Azért kell, hogy tapasztaljuk a múlandóságot, gyakoroljuk az elengedést.
2021. ápr. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Hát van pár zsákutca meg egyszer fent egyszer lent, bár én a függőségeim nagy részét szakember és vallás nélkül önerőből le tudtam tenni, persze volt hogy visszaestem! De végsősoron van megszabadulás (szerintem), hogy más szerint mi van az az ő dolga, ő ismeri a szervezetét, véleményem szerint nem azzal van itt a probléma jaj berúgtam, és akkor mi van? Jaj a hónapban már 10x akkor sincs semmi, öntesztelés: akkor most nem iszok, ha késztetésem van az függőség. Bár ez a függőség dolog is elég irreális, van aki szerint az az alkoholista aki minden nap iszik, van aki szerint az is az aki minden hónapban iszik, az én véleményem erről az, hogy az az alkoholista a függ a szertől, Feldmár véleménye pedig az hogy vannak emberek akik inkább isznak, mint hogy mást csináljanak, van aki szerint az az alkoholista akinek elvonási tünetei vannak. Bár a függés részét cigivel egyszerűbb szemléltetni szerintem, á csak alkalmakkor (oké ezzel még nincs gond), á napi csak egy, aztán 2, na itt kezdődnek a gondok.

Szerintem az is irreleváns hogy mi hol vagyunk attól, bizonyos dolgokban lehetünk olyan szinten, másokban pedig nem, vissza is eshetünk, sőt felismerhetjük hogy visszaestünk, bár a lényeg azon vagy hogy aztán hogyan tovább, felismertem és? Még egy szál még utoljára, na még az a feles? Ezzel sincs baj, de ha jön még hogy na még egy meg még egy akkor ott már bukott az egész.

Ha így állunk hozzá, hogy hol vagyunk mi attól, akkor hogy akarjuk túllépni, hol vagyok én attól, áh nekem ez úgy sem menne, mi van ha mégis? Mindenki képes rá, a kérdés hogy mennyire akarja.

2021. ápr. 8. 14:09
 18/21 Mansour ***** válasza:

Félreértesz, nem olyan értelemben mondom a "hol vagyunk még attólt", hogy akkor nem is érdemes próbálkozni, mert úgyis elérhetetlen messzeségben van. Hanem olyan értelemben, hogy amíg nem vagyunk nagyon magas tudatossági szinten, addig szükségünk van szabályokra, vagy pl. a lemondás gyakorlására is. Próbálkozni pedig nem csak hogy érdemes, hanem gyakorlatilag nincs is más lehetőség, mint próbálkozni, ha nem akarunk teljesen beragadni az anyagi világba.

Viszont azt nem gondolom, hogy "bizonyos dolgokban lehetünk olyan szinten, másokban pedig nem". A buddhizmusban nem csak a testi vagy lelki függőségekről van szó, hanem az anyagi világhoz való mindenfajta kötődésről. A függőségek súlyos esetei a kötődésnek, de a sima, "hétköznapi" kötődések, amik a legjózanabb, legszerényebb életű embert is érintik, ugyanúgy gátjai a megszabadulásnak, mint a súlyos függőségek, és ezeket az "egyszerű" kötődéseket is ugyanolyan nehéz elvágni, mint a függőségeket. Lehet, hogy még nehezebb is, én nem tudom...

2021. ápr. 8. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
Persze, valamilyen szabály úgyis van, valahogy viselkedni fogsz, ez az "anyagi világ" dolog pedig hát, ez van, ez biztos(jelenleg legalábbis) meg kell élni(különben miért lennél itt?), lehet hogy ez sok elmélettel szembemegy, de ha már itt vagyunk miért ne tennénk, a boldogság nélkül megszabadulás sincs, persze lehet mondani de az üresség, persze lehet valaki érti mire gondolsz ez alatt, de maga a kiüresedett állapot az életben elég depresszív és ezt ismerik, más téma hogy "megszabadulás" alatt mit értünk(mitől szabadulunk meg? egyáltalán meg akarunk mindentől?), mert ugyebár beszélnek itt reinkarnációról stb. ezt bizonyítani nem tudom tehát elméleti szinten tudok vele csak foglalkozni vagy vakhitű leszek, persze beszélhetünk itt a sejtmegújulásról stb, de nem erre gondolunk általában a reinkarnáció alatt.
2021. ápr. 8. 16:17
 20/21 Mansour ***** válasza:

""megszabadulás" alatt mit értünk(mitől szabadulunk meg?"

Ez elég egyszerű: a szenvedéstől. Semmi mástól nem akarunk megszabadulni, csak a szenvedéstől. De mivel minden, ami múlandó, változó és feltételekhez kötött, végső soron szenvedést okoz, ezért minden ilyesmihez való kötődést fel kell számolni.

Az én és a dolgok üresség természetének belátása pedig koránt sem valamilyen depresszív állapothoz vezet, hanem ellenkezőleg, egy felszabadult, nyugodt és ugyanakkor erővel és potencialitással teli állapothoz kell hogy vezessen.

A reinkarnációval pedig nem nagyon kell foglalkozni, a jelenlegi életre kell koncentrálni, úgyis csak itt és most tudunk tenni valamit. Szóval nem is kell feltétlenül hinni a reinkarnációban.

2021. ápr. 8. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!