Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények, hogyan viszonyul...

Keresztények, hogyan viszonyultok a kulonboző relaxációs, meditálós módszerekhez? Relaxáció lehet pl. autogén tréning, progresszív izomlazítás, jóga. De vannak ennél ezoterikusabb módszerek, agykontroll, transzcendetális meditáció stb.

Figyelt kérdés
Hallottam, hogy vannak felekezetek, csoportok, akik elítélik ezek néhány fajtáját.

2021. júl. 24. 13:56
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
91%
Én sportolok. Elég ennyi, nagyon kikapcsol.
2021. júl. 24. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, hogy a Katolikus Egyház elítèli e (én nem hiszem), de én szoktam néha légzőgyakorlatokat csinálni. A meditációt próbáltam, de nem jött be. A jógát pedig majd később szeretném.
2021. júl. 24. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Az agykontroll összeegyeztethető a vallással. Sok hívő is agykontrollozik.
2021. júl. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
76%
Akkor van gond és akkor nem összeegyeztethető, ha a relaxációs gyakorlatban mindenféle személytelen energiákat "viszünk" be, azt hisszük, hogy azokat "áramoltatjuk". Ha pusztán csak egy biológiai gyakorlat, nem próbáljuk spirituális szintre vinni, akkor semmi gond nincs ezekkel.
2021. júl. 24. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
Kerülöm őket, nekem bőven elég a sport, futás.
2021. aug. 1. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

A sport is nagyon jó lazításnak, igen.


Láttam olyan írásokat, cikkeket a neten, pl. a református egyháztól, amelyek szerint még a sima relaxáció, pl. az autogén tréning sem megengedhető keresztényeknek. De az érveik alapján, nekem úgy tunik, egyáltalan nem is értik, mi az autogén tréning.

Vagy elítélik Bagdy Emőkét, aki református, de mint pszichológus, ajánlja a relaxációt.

Ezért voltam kiváncsi, hogy ez mennyire elterjedt.

2021. aug. 1. 20:08
 7/20 anonim ***** válasza:

Mondjuk Bagdy Emőke tényleg elég furcsa, hogy olyan dolgokat propagál, amik távol állnak a kereszténységtől, keleti vallásokhoz tartozó technikák átnevezve. Mindezt már az iskolában.


Amit ők relaxációnak neveznek az általában önhipnózis, módosult tudatállapot.

2021. aug. 1. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Melyik fajta relaxáció "önhipnózis, módosult tudatállapot"?

Amit Bagdy Emőke propagál?

2021. aug. 1. 20:20
 9/20 anonim ***** válasza:

Minden olyan gyakorlat aminél az ember egy dologra koncentrál huzamosabban, esetleg egy dolgot ismételget, vagy ha az embernek utasítások sorát adják, hogy koncentráljon erre a testrészre, majd a következőre. Ezek mind képesek az agyad módosult tudatállapotba juttatni, amit egyesek 'relaxációként' is megélhetnek.


Érdekes a szimbólum is, amit az egyesületnek választottak:

[link]

2021. aug. 1. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

"képesek az agyad módosult tudatállapotba juttatni, amit egyesek 'relaxációként' is megélhetnek."


Itt lenne jó tisztában lenni azzal, mi az, hogy módosult tudatállapot.


Az agyad most éber állapotban van. Az egy tudatállapot.

Az ellazulás során az agyad az ellazulás tudatállapotába kerül.

Következő tudatállapot a szendergés.

A következő a felszínes alvás.

Azutan a mély alvás. Ezek mind tudatállapotok.


Tehát amikor felébredsz, módosul az agyad tudatállapota. Ha a szendergésből elalszol, megint módosul. Képes vagy saját magad módosítani a tudatállapotodat, ha az ébresztő órát beállítod, hiszen fel fogsz rá ébredni.


Csak a laikusok, ha meghallják, hogy "módosult tudatállapot", azonnal a drogokra gondolnak, és azt hiszik, hogy a relaxáció olyan.


Ahogy egy jó futás után, egy meleg fürdőben vagy szaunázáskor is ellazulnak az izmaid, ugyanúgy lazulnak el a relaxálás kozben. Elettanilag ugyanaz a folyamat. Csökken a stressz-válasz, lelassul a szívverés, elernyednek az izmok, szabályosabbá válik szívverés, a légzés, és a vérkeringés. Az ember megnyugszik, esetleg el is alszik. Ha hosszabb távon alkalmazod, csökkenti a magas vérnyomást és a stressz eredetu betegségekre is jó hatással van: stressz eredetu fejfájás, hátfájás, álmatlanság.

Remélem, a meleg fürdőt nem tiltják a keresztényeknek.


Pont az autogén tréning az, ami nem "keleti vallásokhoz tartozó technikák átnevezése". Az 1930-as években dolgozta ki egy német pszichiáter, és az AT a legtöbb klinikai vizsgálatnak alávetett relaxációs módszer. Ha valaminek, ennek sokszorosan bizonyított a jótékony hatása a szervezetre (ha valaki megtanulja).


Ugyanez vonatkozik az általad említett "önhipnózisra". A laikusok számára a hipnózis rögtön azt jelenti, hogy juj, valakit befolyásolnak, akarata ellenére csinál valamit. A pszichiátriában az önhipnózis, autogenitás teljesen más. Ha valaki egy vizsga előtt stresszel, és azt mondja magának, hogy "nyugi, nyugi, menni fog" és egy kicsit nyugodtabb lesz - az is önhipnózis. Ha valaki azt mondja, hogy a háta ellazul, akkor akár ülés közben is ellazulhat. Ugyanaz.


Azért írtam ezt le ilyen részletesen, mert PONT ezeket olvastam itt-ott, amiket te írsz. Es amikor rákérdeztem itt, ugy tunt, hogy ez csak valami szélsőséges ritka álláspont.

De lehet, hogy mégsem.

2021. aug. 1. 23:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!