Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Istem és tudomány?

Istem és tudomány?

Figyelt kérdés
Nem vagy képzett jártas ember a tudományban a kvantumi világban. Viszont azt veszemre észre hogy a tudósok ott keresik istent mint teremtésmūvében, láttam elõadásokat ahol úgy irták le hogy az õsrobbanás milliomod pillanatában lehetett istennek szerepe közbeavatkozni hohy létre jöjjöjön az univerzum. Én ugy fogom fel hogy isten teremtette meg eleve azokat az elemi kölcsönhatásokat, mint gravitáció létrejötte, tömeg mikor jelenjek meg mikor alkosson elemet az energia ezek mind szabályok bonyolultak. A tudósok meg úgy irják le ahogy kivettem hogy isten eleve adott már meglévõ volt a kvantumi világ és õ csak közbe avatkozott. Én ezt paraszti ésszel ugy veszel le hogy pl van egy szék, egy faszék. Amit darabokra bontanak és azt mondanánk hogy a tervezõke csak kész elemeibõl dolgozott és csak közbe avatkozott hogy abból egy valami legyen. Nem úgy hogy minden egyes alkotó elemnél jelenvolt megtervezte kidolgozta majd összerakta. Egy jártas embernek biztos banálisan irtam le, én igy tudom még magamban levezeteni. Egy bizonyos fermionra asszem igy tanultam még vegyész sulimbam hogy a Higgs bozon isteni részecske mert az játszik szerepet az anyag létrejöttében és hogy az kizárja istent? Miért? Lenne valaki szives egyszerūen elmagyarázni?

2021. aug. 19. 09:38
1 2
 1/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

Kzhm, a tudósok SEHOGY nem írják le, istennek mi köze van a világ létrejöttéhez.

De ha te úgy akarod gondolni, hogy az ősrobbanás és az ezzel létrejövő természeti törvények isten beavatkozása, majd utána minden ment magától az ok-oksági úton, lelked rajta, senki nem fogja tudni cáfolni.


"a Higgs bozon isteni részecske mert az játszik szerepet az anyag létrejöttében és hogy az kizárja istent?"

Semmi ilyesmi nincs. Nem tudom, hol olvastad, de hogy nem tudományos cikkben, az tuti.

Azért hívják néhol "isteni" részecskének, mert ez adja mindennek a tömegét, ami igen fontos dolog, plusz ez volt a tudomány egyik agyonkeresett szent grálja, amíg meg nem lett.

De ennyi.


Semmi köze a vallásos instenképhez.

2021. aug. 19. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Mojjo ***** válasza:
100%

A természettudomány nem keresi istent sehol. A kvantumfizika sem, az ősrobbanás elmélet sem. Semmilyen természettudományos ismeretünk nem erősíti meg semmiféle isten létét, és nem is cáfolja azt - egyáltalán semmit nem mondanak isten létéről sem pro, sem kontra.

A Higgs-bozon nem fermion, hanem - ahogy a nevében is van - bozon és az isteni részecske elnevezés pusztán egy róla szóló könyv címéből ragadt rá, amely címet a marketingesek találtak ki. A Higgs bozon pont ugyanúgy nem erősíti meg és nem cáfolja isten létét, mint bármi más a természettudományban.

A tudósok maguk egyénileg kereshetik istent, mert lehetnek hívők, de ugyanúgy lehetnek ateisták is - és kellően sokan közülük azok is. De ennek nincs sok köze a tudományhoz magához, ennek csak ahhoz van köze, hogy a tudósok is emberek, így épp olyan sokfélék, mint bárki más.

2021. aug. 19. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
De igen. Linkelem nektek a videót. A cerben készūlt. Az ottani tudósok beszélnek istenrõl és az õsrobbanás utáni milliomod secundomrul és hogy isten akkor léphetett közbe.
2021. aug. 19. 10:06
 4/18 Mojjo ***** válasza:
100%

@1: Valójában istenverte részecskének hívták a kutatók, mert sokáig nem tudták megtalálni. De ilyen címmel mégsem lehet könyvet kiadni. Aztán a marketingesek fejéből kipattant, hogy akkor ezt fordítsuk át isteni részecskének és egyből jobban hangzik.


[link]

2021. aug. 19. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
2021. aug. 19. 10:08
 6/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A cerben készūlt. Az ottani tudósok beszélnek istenrõl és az õsrobbanás utáni milliomod secundomrul és hogy isten akkor léphetett közbe."

Ja, csak ez laza filozofálgatás, nem tudományos vélemény.

2021. aug. 19. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Mojjo ***** válasza:
100%

@3, @5: Egy 35 perces videót biztos nem nézek végig, ha gondolod, írd le, pontosan hol is mondanak ilyesmit.

De sokat nem számít eleve. Ahogy írtam, a tudósok is emberek. Azaz vannak közöttük mindenfélék, pl mélyen hívők és mereven ateisták is, na meg a kettő között mindenféle. Egyesek a tudomány eredményeiben isten munkáját látják, mások pedig a megerősítést arra, hogy nem létezik semmiféle isten - Stephen Hawking pl szerette hangoztatni, hogy az ősrobbanás modellből ő azt szűri le, hogy nem létezik semmilyen isten.

Mások, akár szintén a témával foglalkozó tudósok meg az ellentétét.


De ennek nem az adott természettudományos modellhez, eredményhez, ismerethez van köze, hanem az emberi természethez és az emberek sokszínűségéhez. Ha kivesszük a szubjektív tényezőket, az emberek természetes beállítódottságát és annak hatását egyes dolgok interpretációjára és a puszta természettudomány marad, akkor az bizony az égvilágon semmit nem mond semmilyen istenről. Nem is feladata.

2021. aug. 19. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Amugy miért zárják ki a tudósok akik kvantummechanikával foglalkoznak isten mint intelligens tiszta energiával kifogyhatatlan erõvel rendelkezõ mérnõk létét akinek lehet csak egy csettintés volt megalkotni a téridõt meg a bennelevõ anyagokat minden törvényeikkel együtt?? Számitások vagy van valami ami abból következtethetõ hogy az õsrobbanás meg eleve minden nem alkotás eredménye? Nem állok sem a vallás sem a tudomány pártján, személyszerint én hiszen egy magasabb léptékü nem anyagi világban bizonyitható tervezõ létében. Ezt ti hogy látjátok? Vagy csak annyira hiányos tudásom hogy tervezõvel próbálom pótolni és közben már kvantumi szintem ott maga teremtés és magától generálódik vagy nem is tudom de csak valakinek létrekellett hoznia törvényeket hogy ami egyben tartja az univerzumot nem?
2021. aug. 19. 10:16
 9/18 Mojjo ***** válasza:
100%

@8: Általánosságban nem zárják ki. Aki kizárja, azért zárja ki, mert mereven ateista, nem azért, mert a tudomány maga kizárja. Vannak a témával foglalkozó kutatók, akik meg nem zárják ki, mert más a beállítódottságuk.

Még egyszer: ennek a világon semmi, de semmi köze a kvantumfizikához, sem semmilyen más tudományághoz. Ennek az emberek saját beállítódottságához van köze. A Blaha környékén egy kocsmában pont ugyanúgy találsz embereket, akik isten munkáját látják ebben-abban, amit tapasztalnak, meg olyanokat, akik szerint tuti nincs isten, mint a tudósok között. Max az arányok meg az érvek mások.

2021. aug. 19. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

"miért zárják ki a tudósok"

Az nem kizárás, hogy amit nem tudok vizsgálni, bizonyítani, sőt még nyomát sem látom, azt tudományosan nem vizsgálom, mert nem lehet.

Elfilozofálgatni lehet róla, de ennyi.

2021. aug. 19. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!