Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Létezik, hogy YHWH valójában...

Létezik, hogy YHWH valójában a Mezopotámiai szörnyeteg ?

Figyelt kérdés

A történet ott kezdődik, hogy Gilgames elindul és megöl az oroszlán-bika-szörnyet. És YHWH-t is szeretik oroszlánnak vagy bikának ábrázolni.

Huwawát így jellemezték:


"Ha valakire néz, az a halál pillantása." [1]

"Humwawa üvöltése árvíz,

szája halál és lélegzete tűz!"


A Bibliai YHWH is pusztított árvízzel(lásd: özönvíz) vagy tűzzel.


A Mezopotámia vallás szerint, Huwawa nem volt más mint a szörnyeteg, a terror istene.


Azt is fontos tudni, hogy Kánaántól, Sumeren át Mezopotámig a vallás, nagyjából ugyan az volt. És bár Huwawa Mezopotám terror isten. Sumer mitológiában, megtalálható még 2 isten, Énki, Énli. melyek azt jelentették, Énki- Énki vagyok, Énli-Énlélek vagyok.

ÉnLi feltehetőleg a Kánaáni Él főisten.

De miért érdekes ez?

1. Úgy tartották, hogy Él-t a főistent legyőzi Baal-Hadad/Hadu és ő kapja majd meg a fő isteni címet. Ez feltehetőleg meg is történt.


2. Énki És ÉnLi/ (aki talán El) Úgy mutatkozót be hogy Énki vagyok, Énli vagyok. Ezek SUMER ISTENEK. Mózes Egyiptomból Kánaánba menekült, hol találkozott YHWH-val aki így mutatkozott be: "Vagyok, aki vagyok" - feltételezhető, hogy azért mondta azt hogy "Vagyok aki vagyok" Mert nem akarta hogy tudják, hogy Ő Huwawa, akit elvileg Gilgames legyőzőt.



Azt is fontos tudni, hogy Huwawát egy Nap-Isten nevelte.

És ahonnan Mózes elmenekült Egyiptomból, ott mindig is a Napot imádták.

Ezért érdekes, hogy gyakorlatilag az Egyiptomi Nap-imádó rabszolgatartók, ellen lázította fel YHWH a Hébereket. Akik sikeresen megszöktek, és elmentek a Kánaáni területekre, ahol feltételezhetőleg Él mint főisten elbukott és Baal-Hadad lett a fő isten. Feltételezem, hogy Huwawa mint YHWHW, Él-nek kezdte magát kiadni, hogy a Héberek és a Kánaáni népek lázadjanak Baal-Haddu ellen. Hiszen a Héberekhez lehetett csatlakozni mint jövevény. Ezért írja ezt a biblia: "Ne szolgáld Baalt" És "Él-Jehova/YHWH" Akiről feltételezzük, hogy Huwawa.

De miért feltételezem ezt?

Mert: Huwawa - YaHuWa(wa)H - YHWH!


Huwawa sok mindent tett, hogy ez ne derüljön ki, miután a Hébereket elvezette Kánaánba. És ez a 10 parancsolatba is megnyilvánul.

1. Isten nevét hiába szádra ne vedd.

2. Ne csináljatok faragot képmást.

(minden más a 10 parancsolatból helyén való)

De ezzel a kettővel, Huwawa eltudta érni, hogy az emberiség elfedje őt.

Huwawáról azonban vannak régi képek és szörnyként ábrázolják. Ezért titkolja valódi kilétét, hogy nevét és alakját elrejti. Ezért ő "Vagyok, aki vagyok"



Ezt az elméletet nem én találtam ki! Egyébként azt is kimondja, hogy Gilgames, valójában Nimród király. Gilgames legyőzte (vagy csak azt hiszi hogy legyőzte) Huwawát, És Nimród is mint YHWH ellensége szerepel a bibliában. Ez után történt hogy YaHuWa(wa)H összezavarta a nyelveket, a földön, és megosztotta őket ezáltal.



2021. okt. 23. 16:04
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Azt kifejltetem Huwawa jellemzéséből, hogy ha "Ha valakire néz, az a halál pillantása" A bibliába tiltja, hogy YHWH-t megpillantsák. Ezért küld maga helyet mindig egy angyalt. Illetve voltak kővé dermedések, is amikor YHWH azt mondta ne néz hátra, és az ember azért is hátra nézet.
2021. okt. 23. 16:07
 2/11 A kérdező kommentje:
Illetve azt fejeltettem még ki hogy, ugye a 10 parancsolatban minden helyén való. Csak az van, hogy a 10 parancsolatból 8 az kb univerzális törvény, minden vallásban megtalálható, szinte és kell az alap tiszteséges élethez. Azonban az hogy Isten nevét ne vedd szádra, se ne csinálj róla képet, persze voltak ilyen istenek is más vallásban, de úgy elmondható, hogy ez nem alap univerzális törvény, hanem egy elrejtőzés!
2021. okt. 23. 16:16
 3/11 anonim ***** válasza:
79%
Nekem nem lett volna ennyi erőm ez után kutatni.
2021. okt. 23. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
23%
Ezt még végigolvasni sincs erőm. Xd
2021. okt. 23. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
+ Még hozzá teszem, hogy ÉnLi ( aki feltehetőleg a Kánaáin Él) És Huwawa aki feltehetőleg Él-nek is kiadta magát. A Mezopotámia vallásban jóba voltak.
2021. okt. 23. 16:29
 6/11 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

jol van mi is a kerdes folenyege?

hogy a Biblia Istene az Atya egy szornyeteg?

vagy hogy o is szerepel benne

vagy a szokasos hogy mezopotamiaiaktol loptak a vallast es ennyi

ott pedig valami urlenyek vagy gonosz fejletteb szellemu demonok pusztan akik csinaltak ezt azt


vagy mik ok kik ok? Akikrol irsz az istenekrol


foisten? es mint Teremto Mindenhato Isten? Olyan van felettuk "kozottuk"?

vagy az hianyzik?

mert ahogy irtad ilyen mitologiak mashol is vannak, kina, india, skandinavia, amerikai oslakosainak stb.

2021. okt. 23. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Jézus mondta hogy ő az Atyától jött.


A Héber ó szöv, azonban Jwhw-t nem igazán hívta Atyának. Én olvastam nem emlékszem rá. Feltételezem hogy az Atya és a Héber JHWH is külön személy.

2021. okt. 23. 19:47
 8/11 A kérdező kommentje:

6-os erre bizonyíték. Hogy a Héberek a mai napig nem fogadták el Jézust és ők követelték Pilátustól hogy öljék meg(pedig Pilatus eredetileg nem akarta)


A Héberek hamis istenben hisznek a mai napig.

2021. okt. 23. 20:39
 9/11 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

#8 egy szornyetegben? Vagy egy szornyben?

mert humbaba inkabb szornynek tunik, mint a gorog mitologiai lenyek, vagy epp skandinav

oriaspolipok, orias balnak


#7 ez mar erdekesebb bar a zsidok mint magad is irod kerultek Isten nevenek hasznalatat inkabb

2021. okt. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Humbaba egy modernebb kiejtés, eredetileg Huwawa, és Mezopotámiai szörny. Mint írtam, akit egy Nap isten nevelt.
2021. okt. 23. 21:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!