Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Valaki aki görögkatolikus...

Valaki aki görögkatolikus templomba jár megtudná mondani, hogy római katolikusok bemehetnek-e és résztvehetnek-e a görögkatolikus szent litúrgián?

Figyelt kérdés
2021. nov. 9. 21:45
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
61%

Igen, bemehetnek. Én is voltam, de csak halálra untam magam. De kínos lenne kihátrálni, ha már nem tudok koncentrálni a szertartásra.


Pedig velem ez elég gyakran előfordul. Képmutatásnak tartom jelen lenni mindenáron, minden szentmisén, amit néha "előírnának" egyes ismerőseim.

Ha LÉLEKBEN nem megy a jelenlét igyekszem néma csendben távozni.


Nem haragszom a "hívő testvéreimre" ezért a tanácsért csak belső feszélyezettséget okoznak nekem ezek a gondolatok.

2021. nov. 10. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
98%

Sőt, római katolikusként ez ugyanúgy érvényes mise, mintha rómaira mennél. Áldozhatsz is. Ők teljes közösségben vannak a Katolikus Egyházzal, a különbség annyi, hogy más rítust követnek.

Templom és papfüggő, hogy hosszabb-e a mise. Voltam már olyan gr. kat. misén, ami nem volt egy óra sem. Azért tűnik hosszabbnak, mert sok az ismétlés. Persze, voltam már 3 órás görögkat. templomszentelésen is...

Nagyon szép a liturgia egyébként, gyönyörű a szövege, latin rítusú katolikusként én kifejezetten sokat tanulok tőlük.

2021. nov. 10. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"Az ostyat hamarabb megkostolnám mint a kenyeret"


Bemész egy cukrászdába és kérsz egy tölcsért.

2021. nov. 10. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
28%
Nem, SZIGORÚAN TILOS!
2021. nov. 10. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
86%

"Nem, SZIGORÚAN TILOS!"


De vicces... Csak tudnám minek kell ilyeneket leírni, valaki még elhiszi.

2021. nov. 10. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
44%
Azért mert aki annyira hülye, hogy képes ilyen kérdéseket feltenni azt jobb széttrollkodni.
2021. nov. 10. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
81%
A görög katolikus is pont úgy és annyira katolikus, mint a római, sőt ezen felül van még szír, örmény, etióp, stb... összesen 24 katolikus részegyház. Természetesen bemehetsz, sőt gyónhatsz, áldozhatsz is ott minden gond nélkül. Egyedül a rítus más, tehát nem a római misekönyv szerint van a liturgia.
2021. nov. 10. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
66%

Nem a római misekönyv szerint de elárulom az ortodox szerint sem. Nagyváradon mikor bemegyek egy görögkatolikus templomba egyből meglátom a különbséget a liturgián az ortodoxtol mint református. Kezdjük avval hogy a léleknek ( románul zajlik mindkettő vallás nálunk) az ortodox vallásban Duh a román neve míg a görögkatolikusba Spirit. Ortiknál Doamne miluiește kell mondani a gorögkattoknál Doamne dură despre noi. Hiszekeggyet másképp mondják, sokszor nem is tudom mondani hanem az ortodoxot mondom, mások a szavak,a Szentlélek résznél beketeszik a Fiút is. Mikor Márkához imádkoznak akkor egy másik ekténiával vonják össze ami az ortodoxoknál külön van. Mit mondjak....1 pap van, rózsafüzér és Ave Mária van de higyjetek ék másképp mint a római katolikusoknál. Az Ave Mária imádságban beletesszik hogy Te szülted a...románul jobban tudom....ai născut pântecelui tău Iisus Mântuitorul sufletelor noastre ani a katolikusoknál nincs hanem úgy végzed hogy áldott a mehetnek gyümölcse Jézus és aztán kéred Máriát hogy imádkozzon érted. Kis és Nagybemenet le van rövidítve, ekténiak rövidek, a királyi ajtó melletti fal nem ér a plafonigm.

Egy református is egyből tudja a különbséget ortodox és gorogkat között. Mert a görögkatolikusok keverték, ide is húznak meg oda is. Én többször járok ortodox templomba meg nézem az orti csatornát és ahhoz vagyok szokva ahogy ők mondják.

2021. nov. 11. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
83%
Oda mégy ahova akarsz, szabad ember vagy. Mindenhol ugyanaz az Isten.
2021. nov. 11. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!