Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szúfizmus. Mi ez a vallás...

Szúfizmus. Mi ez a vallás egészen pontosan?

Figyelt kérdés
Mennyire egységes ez a vallás?

2021. dec. 15. 16:07
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A szúfi iszlám tulajdonképpen az "Iszlám miszticizmus". A muszlimok jelentős része eretnekségnek tekinti a szúfizmust. A szúfizmusban nagyobb a hangsúly a spiritualitáson. A Szúfi rendeket egy Murshid (Útmutató) vezeti, és ha ez a vezető már nincs fizikailag jelent (mert meghalt) utána is a rend spirituális vezetőjének tekintik, és a helyét valaki más veszi át aki a fizikai vezető, míg aki már meghalt az a spirituális vezető.


Ezeket a spirituális vezetőket Walinak is nevezik, ami annyit jelent barát, ezt úgy kell értelmezni, hogy ez a Wali közeli barátja Allahnak, és közelebbi kapcsolata van Allahhoz és Mohamed Prófétához.


A Murshidok és a Walik követőit Muridnak hívják, ami azt jelent kereső, és nagyon nagyra tartják a vezetőiket, annyira, hogy amikor egy Murshid meghal elmennek a sírjához tanácsot kérni tőle vagy csak a tiszteletüket tenni.


Amikor a szúfi tagok összegyűlnek a mecsetben arról beszélgetnek, hogy az iszlám vallás gyönyörű, az odaadás Allah iránt gyönyörű, és gyakorolják a Dhikrt. A Dhikr azt jelenti megemlítés vagy megemlékezés. Körbe ülnek, vagy körbe mennek és hangosan ismételgetnek szavakat vagy kifejezéseket például: Allah, Allah, Allah vagy la ilaha illa Allah (amit azt jelenti nincs isten csak Az Isten) vagy Allah bocsánatát kérik és ilyesmiket, gyakran énekelnek is.


A szúfik célja az eggyé vallás Allahhal, hogy megtöltsék a szívüket Allah szeretetével és az Allahnak való teljes behódolás (az iszlám szó azt jelenti behódolni). Egyesek olyan messzire mennek, hogy minden mást abba hagynak, bele értve munkát, elszegényednek és csak a hitüknek élnek, ezeket az embereket úgy hívják Dervish.

2021. dec. 15. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Mansour ***** válasza:
100%
Nem külön vallás, hanem az iszlám misztikus irányzata. Inkább a síita iszlámhoz köthető, eredetét és elterjedését tekintve, de például a szunnita vezetésű Oszmán Birodalomban is virágzott a szúfizmus. Nem mondható különösebben egységesnek, mert különféle rendek és mesterek vannak, egyéni szellemi és életmódbeli tanításokkal, de azért vannak egységes alapelvek, pl. a szegénység és az aszkézis dicsőítése, a vallási tanok misztikus, ezoterikus megközelítése, a művészetek (zene, tánc, költészet) szerepe Isten (Allah) megközelítésében.
2021. dec. 15. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
86%

Nekem szunnitaként, az a "problémám" a szúfizmussal,hogy ha olvasom a Koránt, vagy a hiteles hadithokat, akkor számomra ezekből semmi miszticizmus nem tűnik fel.


Próféta (béke legyen vele) miért nem beszélt arról, hogy úgy kéne közelednünk Allahhoz ahogyan szúfi testvéreink teszik ??


Mindenesetre én például a szúfizmust az Iszlám részének, de amolyan vadhajtásának tekintem.


De Kegyelmes Allah tudja a legjobban.

2021. dec. 15. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

#3 Úgy tudom, hogy részben az ortodox keresztény szerzetes rendek inspirálták a szúfi rendek kialakulását, de ezzel most nem azt akarom mondani, hogy ugyan olyanok, vagy hogy “lopták” volna az ötletet.

Nekem kívül állóként ez nem tűnik ellentétesnek a Koránnal, mert benne van, hogy ha kételyeid támadnak, kérdezd meg azokat, akik előtted olvasták az Írást [10:94], ami a kontextusban a könyv népeire utal.

2021. dec. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a szufizmus abból ered, hogy az iszlám önmagában rettenetesen "száraz", így a spirituálisabb beállítottságú embereket nem igazán elégíti ki. Az ilyen emberek a lelki dolgokat keresik és nem alélnak el attól, hogy megmondják nekik mikor mit csináljanak.


Ráadásul szemmel láthatóan hatott erre az irányzatra a kereszténység is.

2021. dec. 15. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Szúfi rendeket egy Murshid (Útmutató) vezeti, és ha ez a vezető már nincs fizikailag jelent (mert meghalt) utána is a rend spirituális vezetőjének tekintik, és a helyét valaki más veszi át aki a fizikai vezető, míg aki már meghalt az a spirituális vezető.

Ezeket a spirituális vezetőket Walinak is nevezik, ami annyit jelent barát, ezt úgy kell értelmezni, hogy ez a Wali közeli barátja Allahnak, és közelebbi kapcsolata van Allahhoz és Mohamed Prófétához."



Tehát például nem értem, hogy ezeket honnan vették ????


Mohammed (béke legyen vele) tudtommal NEM beszélt ilyesmikről.


Egyébként értem amiket írtok csak ahogyan többen is írtàtok, ezek inkább külső hatàs eredményének tűnnek szerintem is.

2021. dec. 15. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"Egyébként értem amiket írtok csak ahogyan többen is írtàtok, ezek inkább külső hatàs eredményének tűnnek szerintem is."


5-ös vagyok. Szerintem leginkább belső oka van, egy természetes folyamat. Egy űrt töltött be. Az egésznek az az eredete, hogy az iszlám kiüresedett és világiassá vált, már pár évvel Mohamed halála után. (Vagy mindig is az volt, ez nézőpont kérdése...) Az emberekben nem volt igazi istenkeresés, csak követték a szabályokat, világias életet éltek. Ekkor jelentek meg az első szufi tanítók, akik az Omajád uralkodók nagyzoló élete ellen tiltakoztak. Erre egy aszketikus, lelki szemlélettel reagáltak.

Először aszkézis, majd a szeretet eszméje válik az alapjává. A nagy hatású Rábia l-Adavíjánál bászrai származású korai szufi női tanító fogalmazza ezt meg és az ő tanításai alapján válik a szufizmus alapjává.

„Nem a pokoltól való félelemből szolgáltam Istent, mert csak egy nyomorult béres lennék, ha félelemből tenném; sem a Paradicsom iránti szeretetből, mert rossz szolga lennék, ha azért szolgálnék, amit kaptam, hanem csakis az Ő iránti szeretetből és vágyakozásból szolgáltam Őt.”

Egyébként ő volt az, aki a hagyomány szerint Baszra utcáin a kezében egy fáklyával és másik kezében egy vödörrel mászkált és azt mondta: "Szeretnék vizet önteni a Pokolba és felgyújtani a Paradicsomot, hogy ez a két fátyol eltűnjön és senki se imádja Istent a Pokol félelméből vagy a Paradicsom iránti reménységből, hanem csakis az Ő örök Szépségéért."

2021. dec. 16. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
60%

"Mohammed (béke legyen vele) tudtommal NEM beszélt ilyesmikről."

A te tudtoddal nem beszélt, az ő tudtuk szerint pedig igen. Az is lehet, hogy ők más hadíszokat fogadnak el hitelesnek, mint te. Te azért fogadod el sajátjaidat, mert azokban ***hiszel***, hiszen nincsenek tudományos bizonyítékok, hogy azokat valóban Mohamed mondta. Ők azért fogadják el sajátjaikat hitelesnek, mert azokban hisznek.


"akkor számomra ezekből semmi miszticizmus nem tűnik fel"

Neked nem tűnik fel, de nekik lehet feltűnik. Te így, ők úgy értelmezik a Koránt.

2021. dec. 16. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
17%

"te tudtoddal nem beszélt, az ő tudtuk szerint pedig igen. Az is lehet, hogy ők más hadíszokat fogadnak el hitelesnek, mint te. Te azért fogadod el sajátjaidat, mert azokban ***hiszel***, hiszen nincsenek tudományos bizonyítékok, hogy azokat valóban Mohamed mondta. Ők azért fogadják el sajátjaikat hitelesnek, mert azokban hisznek."


Nincsenek ilyen hadithok sem a szunnitàknàl sem a siítàknàl.


Egyébként is erkölcsi mondanivalóban a két Iszlàm felekezet hadith-tai rendkívül hasonlóak tudtommal.


"Neked nem tűnik fel, de nekik lehet feltűnik. Te így, ők úgy értelmezik a Koránt."


Ők önàlló utakra léptek, a Koràntól függetlenül úgy érzem. Persze én ezért nem haragszom ràjuk.

2021. dec. 16. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

"Nekem szunnitaként, az a "problémám" a szúfizmussal,hogy ha olvasom a Koránt, vagy a hiteles hadithokat, akkor számomra ezekből semmi miszticizmus nem tűnik fel."


Na, nekünk, nem muszlimoknak pontosan ugyanez a bajunk az iszlámmal. Hogy nincs benne se miszticizmus, se spiritualizmus.

2022. febr. 3. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!