Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent pontosan, hogy az...

Mit jelent pontosan, hogy az isteni erő birtokosai csak a gnosztikusok?

Figyelt kérdés

Ez azt jelenti, hogy a többi ember nem az és tökéletlenek, mint Yaldaboath, aki a fizikai világot teremtette vagy már nem azok, mert az ő részük már visszatért istenhez?

Illetve ha az emberek tökéletlenek, mint a fizikai világ teremtője, akkor velük mi lesz? Hova fognak menni, ha sikerül elszakadniuk az anyagi dolgoktól?



2021. dec. 27. 13:15
 1/4 anonim ***** válasza:
72%

Elnézést, hogy nem a kérdésedre válaszolok, de engem nem érdekel részleteiben, és részleteiben nem is tudom, hogy mit tanítanak a gnosztikusok. Amit tudok, az elég ahhoz, hogy ellene döntsek. János apostol az 1. levelét a gnosztikus eretnekség által összezavart tanítványoknak írta, és én teljesen egyetértek vele, hogy a gnoszticizmus egy veszélyes eretnek tanítás, amely alapjaiban támadja a kereszténység legszentebb értékeit, többek között Isten emberi megtestesülését Jézusban, és Jézus testi halálát a kereszten. Ezáltal az egyetlen dolgot tagadják meg, ami által megmenekülhetnének a kárhozattól. János apostol egyenesen antikrisztusoknak nevezi a gnosztikus tanítókat. Nem hiszem, hogy rá tudlak venni, hogy menekülj az ilyen körökből, de azért megpróbáltam.

üdv Stefán

2021. dec. 27. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Semmi gond. Mindenki véleményét szívesen fogadom.

A gnoszticizmus soha nem volt annyira agresszív, mint a kereszténység, ami hagyta, hogy világi hatalmak játékszere legyen így. Megértem, hogy veszélyesnek tartják a keresztények a gnoszticizmust, mert a kritikus gondolkodást és nem a dogmák bemagolását és visszamondását helyezi előtérbe.

De azért téged is szeretlek, mint ember. Egyszer, talán egy másik életben majd te is felszabadulsz. Én hiszek ebben.

Békés, boldog ünnepeket!


u.i. Azért a kérdésre is szívesen várom a választ.

De ha egyéb gondolatotok van, akkor azt is leírhatjátok, főleg ha a kérdéshez is kapcsolódik.

Nem triggerelődök könnyen, de azt kérem, hogy az első felindulásból ("idegállapotban") írt kommenteket egyszer beküldés előtt fussátok át.

Béke!

2021. dec. 27. 15:33
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Azt jelenti, hogy a gnosztikusok a beavatott személyek, akik képesek tudás által elszakítani szellemüket az anyagi világtól és annak minden korlátjától, így szabaddá, függetlenné válnak. A gnosztikusok szerint az ember önmagában tiszta, bűntelen szellemi lény, aki elesett isteni rendeltetésétől és büntetésből az alsóbbrendű arkhón által teremtett fizikai világban rekedt, míg a szellemét egy felsőbbrendű istenség teremtette. A gnoszticizmus szerint (bár több irányzata is volt már az első századokban) a szellemi tisztasághoz nélkülözhetetlen a testet "edző" aszkézis, bizonyos ételektől, italoktól - leginkább a hústól, állati eredetű élelmiszerektől, alkoholtól - való tartózkodás vagy pedig a testet tönkretevő kicsapongás.

A gnosztikusokra jellemző volt, hogy kategóriákba osztották az embereket.

Testi - élvezeteket hajszoló, hedonisták, akik reménytelenül elvesznek

Lelki - már közel vannak az igazsághoz és üdvözülhetnek (a korai keresztényeket tartották lelki embereknek)

Szellemi - a gnózis igazi birtokosai, akik megszabadultak a bilincseiktől és a plérómába (más néven:Tökéletesség, Mennyország) jutnak.

A legtöbb gnosztikus hitt a reinkarnációban is és úgy tartották, hogy az igazi tudáshoz való eljutásig az ember többször újjászületik. Ezt addig kell szerintük negismételniük, amíg teljesen el nem szakadnak az anyagi világtól. Legnevesebb ókori gnosztikusok: Valentinus, Markión, Kelsos, Simon mágus (egyes hagyományok szerint), Baszileidész.


Vallástörténésznek készülök. Igyekeztem röviden leírni, ami eszembe jutott :)

2021. dec. 27. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Egy kalappal a célod megvalósításához! :)

2021. dec. 28. 14:53

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!