Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A legtöbb misén/istentisztelet...

A legtöbb misén/istentiszteleten miért énekelnek olyan énekeket, amik művészi értéke jóindulattal is csak "szerény"?

Figyelt kérdés

Senki vallási érzékenységét nem akarom megsérteni, de neves szerzők művészileg értékes zenéit/énekeit is lehetne játszani, énekelni. Nem nehezebbek annyival, hogy ne lehetne megtanulni őket. Tudom, hogy az egyházi szertartás nem hangverseny, de ennek ellenére célszerűnek tartanám.

És elnézést kérek attól, akinek megsértettem volna az érzékenységét, nem ez a szándék vezetett.



#egyházi szertartás #ének/zene
2022. máj. 5. 07:51
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb esetben hagyományos énekekröl van szó, ami az emberek többségének ismert, illetve érzelmileg is sokat jelent nekik.
2022. máj. 5. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Így van, hagyomány!
2022. máj. 5. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
51%
Énekelhetsz bármilyen szépen, hatalmas művészi alkotásokat, ha nem szívből, nem Isten felé énkeled az mit sem ér. Elég szomorú hogy sokan megszokásból és hagyomanyból énekelnek. Tulajdonképpen ezeknek az énekek nem az a funkciója hogy művészi legyen, hanem hogy egyfajta imádság.
2022. máj. 5. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

"neves szerzők művészileg értékes zenéit/énekeit is lehetne játszani, énekelni"

Olyan is van!

A pap / kántor általában tudja, hogy milyen a gyülekezet színvonala és ízlése.

Másrészt pl. az evangélikusoknál megköti a kezüket

1. a liturgia, amiben rögzítettek az énekek

2. az énekeskönyv, ahol megvan, hogy azon a napon mondjuk melyik 5-ből kell választani. Ezek sokszor középkori német, svéd stb. énekek fordításai, amelyeket a németek németül stb. énekelnek, és az összetartozás, identitás kifejezése a lényeg, nem a művészi színvonal. Szóval sok szempont van.

De vannak speciális istentiszteletek, mondjuk pünkösd, vagy vasárnap délutáni koncertek, ahol a kórus fellép, profi zenészek, és akkor jöhet Mozart meg a többi. Vagy az énekeskönyv énekei több szólamban, zenekísérettel. Vagy a norvég orgonaművész a saját műveivel.


Ja, igen:

"ne lehetne megtanulni őket"

szóval ezeket senki nem tanulja, hacsak nem gyerekkorában, egyházi iskolákban vagy táborokban. Hanem blattolják az emberek, és sikerül, ahogy sikerül...

2022. máj. 5. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
53%
Kérdező elnézést, hogy a mi zsoltáraink nem felelnek meg a te kifinomult ízlésednek.
2022. máj. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Mert sok igényes és valódi művészi értékkel rendelkező éneket az emberek nem tudnák követni, nem tudnák együtt énekelni a kórussal.

Ezért alakultak ki a hagyományos gyülekezetekben a népénekek, a külsőre modernebb felekezetekben pedig a tinglitangli zenék.

2022. máj. 5. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#6 Az első, és az utolsó mondatban is kiemeltem, hogy senki érzékenységét nem akartam megsérteni. Sem a vallásit, sem az ízlését.

Úgy érzem, nem volt sértő, amit írtam.

2022. máj. 5. 11:29
 8/10 anonim ***** válasza:

#7

Nem igazán tudom mire vélni ezt a kommented, engem biztos nem sértettél meg. Vagy írtam bárhol, hogy annak találtam?

2022. máj. 5. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
#8 Elnézést, nem Neked szántam, hanem az #5-nek, melléütöttem.
2022. máj. 5. 12:27
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább változó minőségűnek mondanám az egyházi

énekeket. A református énekeskönyben Handel, Mozart és Bach is fellelhető, amellett vannak nagyon különleges ősi dallamok, amikre keresztény szöveget írtak, és igényes "műdalok" is akadnak.

És hát persze van egy csomó tingli-tangli ének, aminek a zenei értéke valóban a nullába konvergál.


De az is meglehet, hogy a gyenge kántor és rossz zenei képességekkel megáldott gyülekezet miatt hallod annyira rossznak az éneket, pedig megfelelő hangszereléssel és énektudással nem lenne olyan rossz.

2022. máj. 5. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!