Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Betiltanád a kóser vágást...

Betiltanád a kóser vágást Magyarországon vagy nem? Miért?

Figyelt kérdés
Egyre több nyugat-európai ország betiltja, állatvédelmi okokból, a kóser vágásnál ugyanis nincs elkábítva az állat mielőtt elvágják a torkát.

2022. máj. 15. 20:23
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
33%

A kereszténység szerint az állat egyébként is mozgó használati tárgy, vagy lelketlen étel.

Olyan, mintha egy fa ágát vágnád le, csak a fa nem visít meg vérzik...

2022. máj. 16. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
21%
Nekem is hittan órán ezt mondta a római katolikus hitoktató-kántor nénim... hát furcsán néztem rá, mikor mondta,hogy állatoknak nincs lelke, csak erős ösztöne....
2022. máj. 16. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem mert nem vagyok anti-szemita.
2022. máj. 16. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 Isti22 ***** válasza:
68%

Állatvédelmi szempontból 7-esnek és 10-esnek adok igazat. Ha az a cél, hogy ne szenvedjenek feleslegesen az állatok, az nem azon a pár pillanaton múlik, amikor elvágják az állat torkát (ami elvileg azonnali tudatvesztéssel jár), hanem az állattartás mikéntjén. Ez így képmutatás.


Vega szempontból nyilván minden állat levágása rossz.


Vallási szempontból 11-12-eseknek van igazuk, az állat levágása engedélyezett, ezért azt erkölcstelennek beállítani az isteni kinyilatkoztatás felülbírálásnak számít és bűn.


Összességében szerintem nincs jelentősége, hús nélkül is le lehet élni egy életet egészségesen.

2022. máj. 16. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
81%

Nagyjából egyetértek Isti22 ma 05:50-el, a következõ kiegészítésekkel, elõrebocsátva, hogy (vallásgyakorló) zsidó vagyok:

1) A tiltás nyilvánvaló antiszemitizmus, hiszen akinek fontos, az úgyis beszerzi, csak ez eseten importból, ha mindenüt betiltják, akkor Izraelbõl, tehát drágábban.

2) Rabbitól is, sajhéttól (= metszõ) is tudom, kötelezõ elõírás, hogy úgy kell levágni, hogy a lehetõ legkevesebb szenvedést okozzon, ezért

a) rabbi ellenõrzi, hogy a kés elég éles-e.

b) metszeni kell, tehát nem szabad a kést nyomni.

* sajhét héber szó, a "schachter" hivatalos megnevezése. (Önérzetes sajhét, ha schachternek nevezik, azt mondja, hogy õ csak a marháknak schachter. Amúgy a sajhét majdnem annyit tanul, mint a rabbi.

2022. máj. 16. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
63%

15 mint vallását gyakorló zsidó, mit szólsz ahhoz a felvetéshez, hogy a Biblia nem tiltja, hogy a kóser vágás előtt elkábítsák az állatot?

Így a "probléma" megoldottnak látszik.

2022. máj. 16. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
85%

16 (ma 11:11) Igen, a levágás mikéntjérõl a Tóra mindössze ennyit mond:

"úgy amint én neked parancsoltam" (Mózes ötödik könyve 12. fejezet, 21. vers)

A magyarázók errõl azt írják, hogy Mózes nyilván megmutatta. Valóban nem tiltja az elkábítást, egyéltalán ilyesmirõl nem beszél. Mivel azonban a levágott állat megevése "mellékes", a lényeg az áldozat, nem biztos, hogy belefér az elkábítás, persze az se, hogy nem.

Vagyis ez a rabbik tanácsának döntésén múlik.

2022. máj. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

15 ma 10:38 vagyok.

Sajnos kimaradt: természetesen azt, hogy a sajét véletlenül mégis megnyomta a kést, csak õ érzi. Ha megtörténik, akkor a levágott állat már tréfli (nem kóser) ezért el kell adni nem zsidónak.

2022. máj. 16. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim válasza:
0%
Ne tereljünk, hogy az itt a probléma, hogy vágnak, vagy szúrnak , vagy kábítanak. Felvételen láttam, hogy a a vágás után még vagy 10 percig agonizál az a szerencsétlen állat (marha), míg a vérveszteségtől kimúlik. Ha egy ne zsidó, vagy muszlim ember végignéz egy ilyet, akkor garantált, hogy a tiltás mellett voksol.
2022. máj. 16. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
69%
Amúgy malacot nem ehetnek. Egyszer azt olvastam, hogy azért jó ha él az állat, mert több vér folyik ki belőle...
2022. máj. 17. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!