Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A cölibátust hasonlóan nehéz...

A cölibátust hasonlóan nehéz megtartani, mint a házassági hűséget?

Figyelt kérdés

Ez egy örökzöld, megosztó téma, hogy a katolikus papoknak cölibátusban kell élniük és hogy ennek milyen nehéz emberi dimenziói vannak. Az érdekes, hogy a közvéleményt nyilván elsősorban az érdekli ebből, hogy na nem szexelhetnek, az kevésbé hogy esetleg néha magányosnak is érezhetik magukat, hogy nincs kivel megbeszélni a napjukat.

Rengeteg vicc is született már arról, hogy sok pap sajnos nem tudja betartani a cölibátust, bár azért általánosnak nem nevezném, csak a média persze nagyon szereti az ilyen eseteket felnagyítani. Viszont arról nem esik szó, hogy a cölibátust tulajdonképpen a keresztény házassággal lenne érdemes párhuzamba állítani és azzal összehasonlítani, nem pedig a mai világban annyira divatos szabados szexuális élettel. Ha meggondoljuk a házasság sem csak örömből, boldogságból és frenetikus szexből áll, nagyon sokszor mély krízisek, sérelmek gyűlnek össze, amelyeket valahogy muszáj kezelni, ha már esküt tettek egymásnak. Igazából bizonyos szempontból még nehezebb is, mert már nem csak saját magadért kell felelősséget vállalnod és sok olyan problémával is szembetalálkozol, amivel egyedülállóként nem szembesülnél.

Ez volt az elmélet, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a válás és a hűtlenség nagyon sokszor előfordul. A média meg a fogyasztói társadalom is ezzel bombáz mindenkit, hogy lehet jobb és megérdemli, hogy boldog legyen, nyugodtan keressen új partnert, mert számára is létezik az "igazi". Ez azért azt mutatja, hogy a házasságban való kitartás sem messze olyan könnyű, mint amennyire sokan hajlamosak azt gondolni. Persze vannak akik példásan kitartanak egymást mellett és ügyesen megoldják a konfliktusaikat, szép mintát adnak tovább a gyermekeiknek, de nagyon sok esetben nem ez történik. Én valahogy úgy érzem a papoknál is kb hasonló arányban lehetnek, akik az esküjüket becsületesen megtartják, mások meg nem, szóval ha így nézzük már nem annyira nagy a különbség a két döntés komolysága közt.



2022. máj. 22. 14:40
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
0%

A cölibátusban élő pap ha úgy tartja kedve önkielégít, vagy keres egy nőt és kitáraz. Aztán elmegy a szomszéd paphoz, meggyónja és le van tudva a dolog.

Próbáld ezt meg házasságban.... hazamész és elmondod az asszonynak, hogy félrekeffentettél. Nem az lesz, hogy megbocsátok, hanem az összes edényt szétveri a fejeden, válóper, viszi a házat, kocsit, bankszámlát, gyerekeket, te meg ott maradsz hajlék nélkül és mehetsz a paphoz segélyért... Ja tényleg vacak a cölibátus :D

2022. máj. 23. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

10-11, ezt nekem irtad?


En nem a szexrol meg a szexualis megcsalasrol beszelek elsosorban, elejetol fogva.

Azt irtam, hogy "ha valaki meghazasodik, akkor legalabb minimalis eselye van arra, hogy jo hazassagban fog elni: ahol szeretik, segítik, felviditjak egymast, es van kivel megosztani minden elmenyt. De ha nem hazasodhatsz, akkor erre nincs eselyed."

En is no vagyok.

Ez a "colibatus-nem szexelhet-milyen lehet-hihi" (nem rad mondom, hanem altalaban aki ezt mondja) az egy feluletes reszet nezi. A papok is, ha mondjak, azt mondjak, hogy nem jo egyedul lenni, a nap vegen az ures lakasba, sotet lakasba hazamenni, ahol nem beszelheti ki magat, nincs kihez szolni, karacsony este egyedul unnepelni es pizzat rendelni, influenzasnak lenni es nincs, aki segit. Szoval nincs, aki a mindennapokban hozzad tartozik, aki neha megsimogatja az arcod, es nem elhetsz csaladban.


Kulonben a papoknak sem hinnem, hogy ez a "keres egy nőt és kitáraz. Aztán elmegy a szomszéd paphoz, meggyónja és le van tudva a dolog" olyan siman menne, hiszen tudja, hogy bunt kovet el. Meggyonhatja, de nem indulhat eleve ugy el, hogy na, majd ugyis meggyonom... Masreszt a pap is beleszerethet valakibe, szerelmes lesz, tehat nem csak egy oras "kipakolasrol" lenne szo, hanem erzelmi igenyek is lehetnek.

2022. máj. 23. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
11 vagyok. Nem olvastam el hogy mit vakerázol össze meg vissza, nem is érdekel. Én a kérdésre válaszoltam. Már ez is baj?
2022. máj. 23. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Egyébként nem értem mi a nehéz a megtartásban... :DD

Már a kérdés eleve feltételezi hogy meg akarja szegni az ígéretét és vállalását, esükjét a kérdező akár cölibátus, akár házasság.

2022. máj. 23. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!