Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Extra Ecclesiam nulla salus....

Extra Ecclesiam nulla salus. Hogyan kéne ezt értelmezni?

Figyelt kérdés

„A Szentírás és a hagyomány alapján a zsinat azt tanítja, hogy ez a földön vándorló Egyház szükséges az üdvösséghez. Mert egyedül Krisztus a közvetítő és az üdvösség útja, aki az Ő testében, ami az Egyház, jelenik meg számunkra; Ő maga pedig kifejezetten hangsúlyozva a hit és a keresztség szükséges voltát, egyúttal az Egyház szükségességét is megerősítette, melybe a keresztségen mint ajtón át lépnek be az emberek. Ezért nem üdvözülhetnek azok az emberek, akik tudják ugyan, hogy Isten Jézus Krisztus által az üdvösség szükséges intézményének alapította meg a katolikus Egyházat, megsem akarnak belépni oda vagy megmaradni benne.”


Ez ugyanabban a II. Vatikáni Zsinatban foglaltatott, amely azt is kimondta ugyanakkor, hogy mindenki üdvözül aki tiszta szívvel keresi Istent.


Tehát a kérdéseim: Hogyan fér meg ez egymás mellett, mi van a nem katolikusokkal, valamint a más vallásúakkal és egyáltalán ti hogyan értelmezitek azt, hogy az Egyházon kívül nincs üdvösség?


(Legfőképp a katolikus álláspontra lennék kíváncsi, révén hogy katolikus vagyok)



2022. máj. 30. 19:14
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem valahogy úgy, ahogy Krisztus áldozata is minden emberre kiárad, nem csak azokra, akik ismerik és/vagy hisznek benne. Az Egyházon kívül valóban nincs üdvösség, mert az Egyház nem más, mint Krisztus titokzatos teste. Ahogy idézted, üdvösséghez szükséges a keresztség és a hit is. De már nagyon korán felmerült, hogy mi történik például a keresztég előtt álló emberekkel, akik vértanúságot szenvedtek. Ugye ők nem részesültek a keresztségben, viszont vérüket adták Krisztusért és hitükért. Ezt nevezik vérkeresztségnek.

Ezen felül pedig még van egy un. vágykeresztség is. Mindig is éltek olyan jóravaló, akár pogány emberek, akik bár lehet nem ismerték Krisztust, de szívükben Istent keresték (talán nem is tudatosan), jót cselekedtek embertársaikkal, megvalósították Krisztus szeretet parancsát. Isten kegyelme rájuk is kiárad és üdvözítheti őket.


Remélem sikerült jól leírnom, de hátha öjn majd egy teológiát végzett is és pontosít rajta.

2022. máj. 30. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Igen, ezekről én is olvastam. Legfőképpen arra lennék kíváncsi, hogy azok akik megismerték a katolikus egyházat, mégis protestáns egyházakban gyakorolják a hitüket, nyerhetnek e így üdvösséget az Egyház hite szerint? Mert én ebből az idézrtből azt olvasom, hogy nem, viszont ahogy írtam, más dokumentumokból pedig megint másra tudok következtetni. Sőt találtam olyat is, amiből azt is ki lehet olvasni, hogy akár kereszteletlen, más hitű ember is üdvözülhet. Nem nagyon fér ez a fejembe, ezért kérem a segítségeteket, hátha van aki már ezt le tudta tisztázni magának.
2022. máj. 30. 21:45
 3/5 anonim ***** válasza:

"Sőt találtam olyat is, amiből azt is ki lehet olvasni, hogy akár kereszteletlen, más hitű ember is üdvözülhet."

Azok nyilván, lásd a vágykeresztséget.


A hitehagyott emberek esetén pedig azt lehetne megnézni, hogy miért váltak azzá. Tudatlanságból? Emberekből ábrándultak ki?

2022. máj. 31. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nehogy már a kereszteletlen meg a tudatlan üdvözűljön és ne a református. Ebből a katolikus magyarázatból valahogy ki kéne keverjünk,magunknak kálvinistáknak hogy mi is üdvözülhetünk. A kettős predesztináciot el kéne hagyni az biztos, az a pokolba visz. E szöveget forgassuk ki úgy hogy ránk is vonatkozzon:

1. Állítólag a katolikusból ered a református egyház tehát mindaz Anyaszentegyhaz tagjai vagyunk. Mi vagyunk a tékozló fiú akit az apja hazavár.

2. Állítólag az evangelikusok hasonlók a reformátusokhoz. Használjuk ki őket és nyúljunk beke a hitükbe azáltal hogy ( a szöveg azt írja ez a földön vándorló egyház) hogy mi a láthatatlan ( katolikus) egyház tagjai vagyunk. A tékozló fiút hazavarja az apja és a láthatatlan egyház tagjai is üdvözűlnek nemcsak a láthatóak.

2022. máj. 31. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

"Hogyan fér meg ez egymás mellett, mi van a nem katolikusokkal, valamint a más vallásúakkal és egyáltalán ti hogyan értelmezitek azt, hogy az Egyházon kívül nincs üdvösség?"

Ahogy az 1-es is írta, a kulcs itt az, hogy minek definiáljuk az Egyházat. Ha elfogadjuk azt, hogy az Egyház maga Krisztus Teste, akkor egyértelmű, hogy ezen kívül nincs üdvösség. Az viszont már egy más kérdés, hogy ennek nem elfogadása vagy tagadása mennyiben az adott ember felelőssége. Ugyanúgy mint a hittel: aki nem találkozott soha Krisztus tanításával vagy találkozott, de helyteen formában, akkor az mennyiben az ő felelőssége? Én úgy gondolom, hogy nyilván nem az övé. Isten igazságos, pontosan tudja, hogy pl. vannak azok a kulturális, környezeti és egyéb hatások, amik miatt valakinek mondjuk az istenképe vagy az egyházképe nem jó és ez nem az egyén hibája.

Nem mellesleg a katolikus teológia nem ennyire sarkos üdvösség és kárhozat tekintetében, hanem vallja a purgatórium létezését. Ahonnan egyébként az Egyház szolgálata, imája és a szentmisék révén segíti a lelkek üdvösségre való eljutását.

2022. máj. 31. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!