Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Példabeszédek 8. fejezetében...

A Példabeszédek 8. fejezetében a 22. verstől kezdbe kiről van szó?

Figyelt kérdés

Azt írja:

22Az Úr útjának kezdetén alkotott engem,

művei előtt réges-régen.

23Az ősidőkben formált engem,

kezdetben, mielőtt a föld létrejött.

És így tovább a végéig...

Kiről ír ez a rész?

Vagy hogyan kell értelmezni ezt a részt? Mi a mondanivalója?



2022. jún. 28. 17:57
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
kezdve*
2022. jún. 28. 17:57
 2/19 anonim ***** válasza:
0%

Káldi lábjegyzete:

Péld 8,22

Isten birt engem létele kezdetén, azaz, öröktől fogva. E szavak jelentik, hogy az Atya mindenkor a Fiuban, a Fiu mindenkor az Atyában volt (sz. Jerom.). Erről legszebb s legteljesebb értelmezést ad a szeretett tanítvány, János 1,1. Kezdetben vala az Ige (a Bölcseség), és az Ige Istennél vala, és Isten vala az Ige. A héber befejezés, mely a fönebbi fordításban igy adatik „birt engem“, így is adható: „teremtett engem“ Igy fordítják a LXX. értelmezők, s e fordítás szerint, többen a sz. atyák közől, Jézusra vonatkozólag értelmezik ez igéket, a mennyiben ő, mint Isten fia, lelket, mely teremtetett, vőn fel, és megtestesűlt. Szerintök Jézus lelke minden teremtett lények mintaképe volt. S a mennyiben az ember átalán a teremtés koronája, minden teremtmények összes fogalma, egy kis világ: ennélfogva nemcsak az ős mintakép, az ember Jézus, hanem minden tökéletes ember többé kevésbbé nevezhető a teremtett dolgok előképének; és azért az egyház nem eshetik megrovás alá, midőn a 22–32. v. igéit a boldogságos Szűzre, a tisztaság és tökéletesség példányára alkalmazza.


- többen a sz. atyák közől, Jézusra vonatkozólag értelmezik ez igéket, - egyébként meg az egyház nem eshetik megrovás alá - amiért közel ezer évig gyilkológépezetet tartott fenn - miközben áldott szellemiségével a boldogságos Szüzet értette itt. Amivel természetesen a Jel 18:4 felhívása nem azonos!

2022. jún. 28. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
59%
Az isteni bölcsességről szól, megszemélyesítve szerepel benne. De ez benne is van, ha figyelmesebben olvasod.
2022. jún. 28. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 tgt ***** válasza:

Nem Jézusról szól, hanem a bölcsességről.


[link]

2022. jún. 28. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 KZitus ***** válasza:
0%

Szia

Dolgoztál már valaha közösen a barátoddal egy feladaton? Megfigyelted, hogy ennek eredményeként elmélyült a barátságotok? Egy ilyen kellemes élmény segíthet megértenünk azt a szeretetet, amely Jehova és az egyszülött Fia között alakult ki. M Most figyeld meg kérlek a Példabeszédek 8:30 szövegkörnyezetét. A 22–31-ig terjedő versekben egy ihletett leírást találunk a megszemélyesített bölcsességről.

Honnan tudjuk, hogy ezek a szavak Isten Fiára vonatkoznak?

A 22. versben ezt mondja a bölcsesség: „Maga Jehova hozott létre engem az ő útjának kezdetéül, legkorábbi műveként réges-régen.” A bölcsességen kívül itt valami másról is szó van, ugyanis a bölcsesség soha nem lett ’létrehozva’. Nem volt kezdete, mert Jehova mindig is létezett, és mindig is bölcs volt a Zsoltárok 90:2 leírtak szerint. Ám Isten Fia „az egész teremtés elsőszülötte”. Jehova őt létrehozta, azaz megteremtette. Jézus az egész teremtésmű kezdete, ahogyan erről a Kolosszé 1:15 ír. A Fiú már a föld és az egek megalkotása előtt létezett, ahogy erről a Példabeszédek könyve ír. És mint a Szó, Isten Szószólója, Jehova bölcsességének tökéletes megtestesítője volt. János 1:1.

2022. jún. 29. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

"Jehova őt létrehozta, azaz megteremtette."

Kár, hogy ilyet a Biblia sehol se ír. Ha igen, idézd kérlek.

2022. jún. 29. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

"Jehova őt létrehozta, azaz megteremtette. Kár, hogy ilyet a Biblia sehol se ír. Ha igen, idézd kérlek."


Bár Zitusnak szól a kérés, köszönöm, ha elolvasod a gondolataimat (A Károli bibliafordítást használom)


Isten neve:

Zsoltárok 83:18 (83:19) Hogy megtudják, hogy te, a kinek neve Jehova, egymagad vagy felséges Isten az egész földön.

Ézsaiás könyve 26:4 Bízzatok az Úrban örökké, mert az Úrban, Jehovában, örök kőszálunk van.


Mindennek a teremtője:

Zsidók 3:4 Mert minden háznak van építője, a ki pedig mindent elkészített, az Isten az.


Első teremtménye:

Kolossé 1:15 Ő a láthatatlan Isten képe, az elsőszülött minden teremtmény közül.


Az első teremtés Isten Fia, még mielőtt minden más létezett:

János 17:5 És most te dicsőíts meg engem, Atyám, te magadnál azzal a dicsőséggel, a mellyel bírtam te nálad a világ létele előtt.


Jézus Istentől külön álló személy:

Példabeszédek 8:22 "Az ÚR útjának kezdetén alkotott engem, művei előtt réges-régen. Az ősidőkben formált engem, kezdetben, a föld keletkezése előtt. Mikor még nem voltak mélységek, megszülettem, mikor még nem voltak tele a források vízzel. Mielőtt a hegyek helyükre kerültek, a halmok létrejötte előtt megszülettem; amikor még nem alkotta meg a földet, a rónákat, még a világ legelső porszemét sem. Ott voltam, amikor megszilárdította az eget, amikor kimérte a látóhatárt a mélység fölött...én már mellette voltam, mint kedvence, és gyönyörűsége voltam minden nap, színe előtt játszadozva mindenkor. Játszadoztam földje kerekségén, és gyönyörködtem az emberekben..."


Bár mára már a Károli fordítású bibliában is kevés helyen (9) szerepel Isten neve, azért megismerhető belőle. E versek szerint a rangjára, mint Isten/Úr utal, név szerint pedig Jehovának (héber: JHVH) nevezi. Ő az, aki által minden létrejött, Jézus a Fia, aki az első teremtménye volt, és aki Atyja mellett volt minden más megteremtésekor is.


A Máté 6:9,10 versei a mintaimát írják le, amelyen az isteni név és szándék tekintetében, szintén érdemes lehet elgondolkozni:


"Ti azért így imádkozzatok: Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved.." - Mi ez a név?


Jöjjön el a te országod; legyen meg a te akaratod, mint a mennyben, úgy a földön is." - Milyen célja lehet Istennek a Földdel, ha sokak szerint a jók a mennybe jutnak a feltámadás után, a rosszak pedig a pokolra?

2022. jún. 30. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
0%

"Bár Zitusnak szól a kérés, köszönöm, ha elolvasod a gondolataimat"

Elolvastam, de feleslegesen. Egyetlen egy olyan idézetet nem hoztál, amiben az állna, hogy Isten teremtette Jézust. Veled ellentétben én magam olvastam a Bibliát, s csak olyat találtam, hogy szülte.


A hozzászólásod jelentős része pedig teljesen irreleváns, nem foglalkozik a kérdéssel. A jehovás térítés pedig egyáltalán nem izgat, elhiheted.

2022. jún. 30. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
69%
Pedig ott a válasz a kérdésedre. Izgatni meg véletlenül sem szeretnélek.
2022. júl. 1. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
0%
Értem, tehát az a válasz,, hogy a Bibliában nincs egyetlen olyan ige sem, ami Jézust teremtmények nevezné, vagy azt állítaná, hogy az Atya teremtette.
2022. júl. 1. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!