Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van bárkinek bármiféle javasla...

Van bárkinek bármiféle javaslata ősmagyar vallásról, hitvilágról, táltosizmusról, stb. szóló könyvre?

Figyelt kérdés
Arra gondoltam, hogy veszek egy könyvet a fentebb említett témában édesapámnak születésnapjára. Mindkettőnket nagyon érdekel a magyar történelem, és szeretnénk egy kicsit jobban megismerni a régi magyar hitvilágot. Bevallom őszintén, az ajándékozással van egy kis hátsó szándékom is: miután kiolvasta, szeretném kölcsönkérni tőle, hogy magam is elolvashassam a könyvet. Google kereséssel találtam néhány érdekesnek ígérkező könyvet, értékelést viszont nem találtam egyikhez sem, így nem tudom eldönteni, hogy melyikkel érdemes kezdeni. Van bárkinek bármi javaslata? Előre is köszönöm a válaszokat!

2022. júl. 26. 15:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy szinte bármilyen könyvet is veszel ezzel kapcsolatban, pusztán a fantázia szüleménye és semmi köze a valósághoz. Az ősmagyar vallásról annyira kevés információ maradt fenn, hogy képtelenség vele megtölteni egy könyvet. Nem tudjuk, hogy milyen volt az ősmagyar vallás, legfeljebb hasonló népek hiedelmei, szokásai alapján lehet következtetni. Mivel a honfoglalás előtt vándoroltunk, ezért tárgyi emlék is alig maradt.
2022. júl. 26. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Táltosizmus??? Ezek szerint azt sem tudod ki/mi a táltos. A #1-es hozzászóló egyébként teljesen jól leírta, nincsnek írásos emlékek arról, hogy milyen volt az ősmagyar hitvilág.
2022. júl. 26. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Kedves válaszolók!


Tisztában vagyok azzal, hogy nem sok írásos emlékünk van az ősi magyar hitvilágról. Ugyanakkor az nem igaz, hogy semennyi sincs. Más népek, akikkel kapcsolatba léptünk történelmünk során (bár csak nagyon röviden) megemlítették olykor-olykor írásaikban a magyar hiedelmeket. Igaz, ezek a források (lévén, hogy főleg keresztény írások) nem elemzik, írják le részletesen az ősmagyar hitet, inkább csat ítélkeznek felette. A magyar pogány vallásról van hazai forrásunk is. A Képes krónika krónika röviden megemlíti azt, bár nem írja le, hogy festett a vallás gyakorlása. Amik kiderültek az írásos forrásokból, azok pl. az áldozás gyakorlata, kutakhoz, forrásokhoz, fákhoz való ajándékok kihelyezése. A kevés írásos források mellett maradtak fenn tárgyi és szellemi források is (pl. mondák, mesék, helységnevek, stb.), amikből következtethetünk. Táltosok, sámánok, regösök rejtve egészen a 16. századig fennmaradtak, gyakorolták vallásukat, csak a török hódoltság alatt tűntek el teljesen. Továbbá rengeteg ősmagyar pogány szertartás, cselekvés beleolvadt a keresztény hit gyakorlásába Magyarországon. Az is segíthet az ősi magyar kultúra megértésében, hogy az Urál-hegységtől keletre egészen a 21. századig éltek/élnek még hantik és manysik (osztjákok és vogulok), legközelebbi nyelvrokonaink, akik gyakorolják a sámánizmust. Vannak tanulmányok a magyar hittel kapcsolatban amik többek között a fentebb említetteket és azon szkíta népek vallásait (pl. tengrizmus), akikkel találkoztak, keveredtek a magyarok, figyelembe véve, tárgyalják a magyar ősvallást. Tisztában vagyok azzal, hogy nem fogok találni a görög/római panteonhoz hasonló átfogó, csaknem teljeskörű leírást, ami A-tól Z-ig leír mindent a régi magyar hitvilághoz. Nem is ezt várom el egyik ilyen könyvtől sem, csak azt, hogy jobban megismerhessem azt a keveset is, amit tudunk, feltételezünk.


Találtam is könyveket a témában:

-Ipolyi Arnold: Magyar mythologia

-Szabó Mária: A magyarok csillagai

-Mireisz László: A magyar vallás

-Cey-Bert Róbert Gyula: Hun-magyar ősvallás

-Dr. Varga Zsigmond: Az ősmagyar mitológia Sumir és Ural-altáji öröksége

-Solymossy Sándor: A magyar ősi hitvilág

-Diószegi Vilmos: Az ősi magyar hitvilág

-Gönczi Tamás: Pogány biblia - Koppány hagyatéka


A nálam okosabb, olvasottabb emberek válaszát várom, hogy kezdésnek melyik könyvet ajánlaná a fentiek közül, vagy van-e tudomása egyéb könyvről a témában, amit érdemes elolvasni.


Kedves #2 hozzászóló. A taltosism kifejezést egy angol nyelvű, a keleti szkíta hitvilágról szóló cikkben olvastam (éppen csak megemlítik benne). Tükörfordítást alkalmaztam, mert azt feltételeztem, hogy létezhet a magyarban ilyen szó tudván, hogy pl. totemizmus, sámánizmus létezik a magyar nyelvben. Elnézést kérek, ha tévedtem, és hülyeséget írtam, nem megfelelő kifejezést használtam. Ugyanakkor nem értékelem a személyeskedést és a lenéző hangnemet. Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy a hiedelem szerint a táltos különleges képességgel bíró egyén volt, aki valamilyen elváltozással, furcsa tulajdonsággal született, és képes volt a szellemvilággal kommunikálni.


Köszönöm mindenki válaszát! Érdeklődve várom a további hozzászólásokat is. :D

2022. júl. 27. 01:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!