Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Nem vagyok megkeresztelve és...

Nem vagyok megkeresztelve és hívő sem vagyok. Lehetek keresztszülő?

Figyelt kérdés

A feleségem meg van keresztelve, református, én nem vagyok megkeresztelve sem. Egyikünk sem hisz.


Egy keresztgyerekünk már van, katolikus, ott nem volt semmi „gond”.


A legjobb barátaink is katolikusok, minket kértek fel keresztszülőnek (nekik ez fontos, nekünk meg belefér). Ezt szívesen vállaljuk, ha valami történik velük, felneveljük a gyereket.


Elég sok adatot meg kell most adni, a pap külön rá is kérdezett, hogy mi a foglalkozásunk, milyen vallásúak vagyunk, meg ilyenek.


Kérdés: ha bevalljuk az igazat, hogy nem hiszünk és én megkeresztelve sem vagyok, akkor mondhatják azt, hogy nem lehetünk keresztszülők? Holott egyszer már ugyanez az egyház nem problémázott?


Ilyenkor hazudni kell hogy hithű katolikus vagyok? Nem szívesen hazudok semmi miatt…



2022. nov. 3. 10:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

"Kérdés: ha bevalljuk az igazat, hogy nem hiszünk és én megkeresztelve sem vagyok, akkor mondhatják azt, hogy nem lehetünk keresztszülők? Holott egyszer már ugyanez az egyház nem problémázott?"


Úgy, hogy az első esetben sem lehettetek volna katolikus keresztszülők. Csak akkor vagy nem tartották be az egyházjogi előírást (mert van ilyen is), vagy hivatalosan beírtak titeket keresztelési tanúnak, mert az bárki lehet. A keresztelésnek nem kötelező feltétele, hogy legyen keresztszülő.

Hazudhattok, de a leírás alapján precízebb az atya és simán kérhet keresztlevel is, így igen könnyen "lebukhattok". Meg minek hazudni. Keresztelési tanúk lesztek most is és kész.

Családban meg majd úgy hívnak, ahogy szeretnétek.

2022. nov. 3. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
95%

Nekem is úgy rémlik, hogy minden ilyen ceremónia előtt (esküvő, esküvői tanú, keresztelés, bérmálás, konfirmálás, stb. - felekezete válogatja) elkérik a keresztlevelet, szóval az nekem is furcsa, hogy előző alkalommal nem kérdezett senki sem utána...


Az első jól mondta, ha nagyon problémás a dolog, akkor csináljátok úgy, ahogy leírta.

2022. nov. 3. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
13%

En nem emlekszem, hogy elkertek volna a keresztlevelemet. Mondjuk attol, hogy ramlocsoltak par csepp vizet, nem hiszek semmiben, megis keresztanyja lettem az unokatesomnak.


Amugy eleve hulyeseg ez az egesz. Lehet barki jo keresztszulo keresztseg nelkul is.

2022. nov. 3. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Az eljárás ugyanaz ha keresztszülő vagy keresztelési tanú lesz az ember? Úgy értem, más dolgok történnek a ceremónia alatt?

2022. nov. 3. 11:16
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

"Az eljárás ugyanaz ha keresztszülő vagy keresztelési tanú lesz az ember? Úgy értem, más dolgok történnek a ceremónia alatt?"


Én úgy tudom, egy kérdést kivéve teljesen ugyanaz. Ha van keresztszülő, akkor még az elején szokott lenni kérdés feléjük is, hogy támogatják-e a gyermek szüleit a keresztény nevelésben. Keresztelési tanúkat nem kérdeznek meg erről.

De pl. hogy aztán keresztelés alatt ki tartja a gyereket a keresztvíz alá, az igazából lényegtelen, bárki lehet.

2022. nov. 3. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Metionin ***** válasza:
100%
Elméletileg nem, gyakorlatilag pap/lelkészfüggő vagy helyfüggő. Van, ahol nem kérnek semmit,van ahol nagyon szigorúan veszik, hogy keresztelési papírja stb. legyen a leendő keresztszülőnek.
2022. nov. 3. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
85%
Keresztülő csak megkeresztelt, megbérmált személy lehet. Ha rátok esett bárki választása, akkor felmerül, hogy bizony ott keresztelni se kéne, mert csak szokásból teszik.
2022. nov. 3. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

[link]


"Ki lehet keresztszülő?


Az Egyházi Törvénykönyv (CIC 1983) értelmében:

874. kán. — 1. §. Ahhoz, hogy valakit a keresztszülői tisztség vállalására engedjenek, szükséges:

1. hogy maga a keresztelendő vagy ennek szülei, illetve az, aki őket helyettesíti, vagy ezek hiányában a plébános vagy a szentség kiszolgáltatója jelölje ki, és hogy alkalmas legyes és szándékozzék is ezt a tisztséget viselni;

2. tizenhatodik életévét betöltött személy legyen, hacsak a megyéspüspök más kort nem állapított meg, vagy megfelelő okból a plébános vagy a kiszolgáltató úgy nem látja, hogy kivételt kell tenni;

3. katolikus, megbérmált és a legszentebb oltáriszentséget már magához vett személy legyen, s éljen a hithez és a vállalandó tisztséghez méltó életet;

4. ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés;

5. ne legyen a keresztelendő apja vagy anyja.

2. §. Nem katolikus egyházi közösséghez tartozó megkeresztelt személy csakis egy katolikus keresztszülővel együtt és csak mint a keresztség tanúja fogadható el."

2022. nov. 3. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
A feleségem keresztanya, én – mivel kereszteletlen vagyok – tanú lehetettem a kereszteléskor.
2022. nov. 3. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Minek? Ha nem vagy vallásos, igazából nem tudod ellátni a keresztszülőséggel való feladatokat.
2022. nov. 3. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!