Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Biblia mit ír az önvédelembő...

A Biblia mit ír az önvédelemből vagy saját vagyon védelméből elkövetett súlyos testi sértésre, emberölésre?

Figyelt kérdés

Szituáció a következő:

Keresztény ember épp ül otthon amikor egyszercsak zajt hal az előtérből. Kimegy és ott álldogál egy fegyveres betörő aki kijelenti, hogy kakor ő msot elvisz pár értéket.


1. Mit tehet ilyen helyzetben az ember a keresztény tanítások szerint?


2. Ha arról van szó, hogy fizikailag meg akarja akadályozni és eközben addig fajulnak a dolgok, hogy megöli a betörőt, ezt hogy ítéli meg a Biblia?



2022. nov. 3. 12:41
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Van-e különbség aközött, ha az ember csak simán saját életét védi, vagy aközött, ha a tulajdonát? Esetleg más emberek életét?
2022. nov. 3. 12:42
 2/11 anonim ***** válasza:
64%

tisztázzuk, mit értesz "a Bibilia" alatt.


Ószövetség, vagy Újszövetség?


Ugyanis az Ószövetségben azért eléggé a "szemet szemért" elv szűrődik ki....

2022. nov. 3. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ok, jogos.

Keresztény szempontokra értem. Szóval jellemzően az Újszövetség érdekel.

És ha már részletekbe megyünk, elsősorban a református felfogásra vagoyk kíváncsi, de giazából a katolikusra is, nem tudom van-e különbség. Katolikuséknál legalább meg lehet gyónni az elkövetett bűnöket. De alapvetően az Írás&Jézus tanítására vagyok kíváncsi.

2022. nov. 3. 12:58
 4/11 anonim ***** válasza:
18%
A Biblia sehogy nem ítél senkit, hiszen ez egy iromány.
2022. nov. 3. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

A teljesség igénye nélkül:

Ószövetség

"Ha ház-fölverésen kapják a tolvajt, és úgy megverik, hogy meghal, nincs vérbűn miatta. Ha reá sütött a nap, vérbűn van miatta: fizessen; ha nincs néki: adassék el tolvajságáért."

(Mózes második könyve 22:2-3)


Újszövetség

„ne álljatok ellen annak, aki gonosz” (Máté 5:39)

„aki elveszi a felsőruhádat, attól ne tagadd meg az alsóruhát se” (Lukács 6:29)

2022. nov. 3. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszi 5ös

Hát... ez így most kissé ellentmond egymásnak, bár kereszténységben az Újszövetség a mérvadó.

És hát nem hangzik túl jól. Kirabolnak és még asszisztáljak is hozzá? nyilván nem a földi javakon múlik az üdvösség, de pl ha azon múlik, hogy éhendöglend vagy dolgoztam egy csomót, hogy a gyerekeimet tudjam etetni erre elveszik mindenemet és éheznek a gyerekeim, nem épp az jut eszembe, hogy az alsógatyámat is odaadjam a rablónak:S

2022. nov. 3. 13:51
 7/11 anonim ***** válasza:
A katolikus egyház azt tanítja, hogy ilyenkor a legvégső esetben kioltható az illető élete. Ugyanúgy, ahogy ha egy országot megtámadnak joga van védekezni, itt is fennáll a dolog. Azt hogy miként van ez indokolva nem tudom, de nem vall olyat az egyház ami ellentétben állna a Bibliával. Tegát az indoklásnak utána kell nézni.
2022. nov. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 KZitus ***** válasza:

Szia

Krisztus konkrét volt az önvédelemmel kapcsolatosan.

Jézus elvetette a fegyveres ellenállást. Igaz, arra utasította apostolait, hogy hozzanak magukkal két kardot a Getsemáne-kertbe, arra a helyre, ahol majd le fogják tartóztatni. De miért rendelkezett így? Azért, mert Jézus a fegyverek ottlétével, de használatuk kizárásával erőteljesen azt akarta hangsúlyozni, hogy követőinek nem szabad testi fegyverekhez nyúlniuk. Figyelemre méltó az is, hogy Péter, mivel volt nála fegyver, hirtelen felindulásában használta is azt. Jézus erősen megdorgálta Pétert ezen elhamarkodott cselekedetéért ezekkel a szavakkal: „Mindazok, akik kardot fognak, kard által vesznek el” Máté 26:36, 47–56; Lukács 22:36–38, 49–51.

Lukács 22:36–38

"Erre így szólt hozzájuk: „Most viszont, akinek van erszénye, vegye elő, ugyanígy a tarisznyát is, és akinek nincs kardja, adja el a felsőruháját, és vegyen egyet. Mert mondom nektek, hogy ami meg van írva, annak be kell teljesednie rajtam, vagyis: »Törvénytelenek közé számították.« Ez ugyanis most teljesedik be rajtam.” Akkor így szóltak: „Uram, van itt két kard.” Ő ezt mondta nekik: „Az elég lesz.”

Tehát a kard a prófécia beteljesedéséhez kellett. Hiszen a problémát, amit hirtelenkedésében tett Péter, Krisztus rögtön kijavította, és oktatta.

A Róma 12:17–19. verse bölcs tanácsot ad e tekintetben: „Senkinek gonoszért gonosszal ne fizessetek . . . Ha lehetséges, amennyire rajtatok áll, legyetek békességben minden emberrel. Magatokért bosszút ne álljatok, szeretteim, hanem adjatok helyt ama haragnak, mert meg van írva: ’Enyém a bosszúállás; én megfizetek, mondja Jehova.’ Ennélfogva a keresztényeknek még annak a gondolatától is óvakodniuk kell, hogy bosszúból valakiben kárt tegyenek vagy valakinek testi sérelmet okozzanak.

A keresztény ahelyett, hogy elhamarkodottan szabadjára engedné haragját, teljes bizalmát inkább Istenbe veti, aki ezt mondja népéről: „Aki titeket bánt, a szemem fényét bántja.” Ezzel összhangban Isten azt ígéri, hogy ’kiirtja a gonoszokat’ a kellő időben. Zakariás 2:8; Zsoltárok 145:20.

Minden helyzet más, de bibliai alapelvekben lehet gondolkodni, és döntéseket hozni minden féle helyzetben.

2022. nov. 3. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Aaaaaham, értem, köszönöm.:)

Mondjuk egy ilyen önvédelmi helyzetben se haragról, se bosszúról nincs szó. És hát értem, hogy kar dáltal hal mind, ki kardot ragad, de ugye a felvázolt szituációban akkor is kard által hal, ha nem csinál semmit mer ugye az életére törnek. Az meg nem fun.

2022. nov. 4. 08:21
 10/11 Thunderfairy ***** válasza:
Jogod van ahhoz hogy megvédd ami a tied. ENNYI
2022. nov. 5. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!