Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A buddhizmus szerint miért...

A buddhizmus szerint miért kell szerény életet élünk, és miért erény az önmegtartóztatás, önmegtagadás, ha valójában minden üresség és üres?

Figyelt kérdés

A Szív szútrából egyértelműen megtudjuk, hogy minden jelenségnek, formának, érzékiségnek üresség a természete.


https://www.youtube.com/watch?v=QoMlPqiGb7Q

https://www.youtube.com/watch?v=w8imrBjumK4


Miért kell például lemondanunk a szex helytelennek ítélt formáiról, így a maszturbációról, önkielégítésről, házasságon, párkapcsolaton kívüli szexről? Miért kell lemondanunk az érzékiség aktív és szabad megéléséről? Miért kell a vágyainkról lemondani, ha gyakorlatilag ürességhez vezetnek, mivel olyan dolgok iránt vágyakozunk, aminek üresség a természete? Miért kell lemondanunk a mámorító állapotokról (a vadzsrajánában is a jógiknak az a célja, hogy úgy ihassák meg az alkoholt, hogy nem kerülnek bódult, mámoros állapotba)?


Az üresség a megvilágosodás (egyik) forrása, hiszen aki buddhává válik, az felismeri, hogy minden vágy, indulat stb. valójában teljesen üres természetű.


Mi van akkor, ha szeretem az ürességet, tudom, hogy üresség, tehát szeretem az érzékiséget, az érzéki örömöket, élvezeteket megélni, vagyis az ürességet megélni? Egy jó maszti, egy jó szex mindenféle házasságon kívül, csak az élvezetért, egy új tárgyi öröm (például kapok valami újat), egy kevés italozás, amelynek hatására boldogabbnak érzem magam, mind üresek, tehát ez alapján ezek is a megvilágosodás forrásai.


Miért fontos akkor az önmegtagadás és az önmegtartóztatás? Ha az egóm is üresség, akkor miért kell róla lemondani?


Nem akarok eretnekeskedni (igen, a buddhizmusban is létezik ilyen, például a dzogcsen eredetileg annak volt bélyegezve, vagy hogy újabb, a saját felvetéseimhez hasonló eretnekségeket említsek: a balkezes tanításokat is hordozó, hedonizmust hirdető, japán szekta, a Tachikawa-ryū mindig is szektának volt bélyegezve, és mindig is annak tartották, elvetette, ellenezte minden más irányzat szerzetese, vagy akár a legújabb példa: Osho, akit szerte a világon különböző vallások eretneknek, hamis tanítónak, tévtanítónak tartottak), csak egyszerűen felvetődött bennem ez a kérdés, ahogy a Szív szútrán elmélkedtem (erre egy tradicionalista erkölcsű, vallásos, hívő biztos azt írná, hogy a szekták is így indulnak XD).


Szóval akkor?



2022. nov. 6. 16:28
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
Válaszoljatok minél többen!
2022. nov. 6. 16:28
 2/18 anonim ***** válasza:
76%
Nem feltétel az önmegtartóztatás, csak ők ezt vették szokásba mert így könnyebbnek vélték a megvilágosodás elérését. Ez olyan mint van aki szerint a meditáció van aki szerint a kontempláció a hatásosabb. Ez egyedi.
2022. nov. 6. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
85%
Mert ők nem fogyasztói a társadalomnak ha nem megélői .
2022. nov. 6. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
83%
Mert csak így tudod legőzni a vágyakat ha lemondasz róluk legalább egy időre mert ugyan üresek de ha a rabszolgájuk vagy akkor nem tudsz spirituális életet élni.
2022. nov. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Vagy éppen ez az? A vágyak kiélése a szenvedést szaporítja, és minél többször élem ki, annál jobban fokozza a létszomjat? Minél többször elégítem ki, annál jobban vágyom rá, a vágyak pedig szenvedést okoznak?
2022. nov. 6. 17:49
 6/18 anonim ***** válasza:
74%
Igen és csakis ha megzabolázod érhetsz el magasabb tudatot.
2022. nov. 6. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Én nem tartom szerencsésnek kiélezni a vágyakra? Szerintem ez az elmei szokások tárházáról szól, a vágyak csak egy dolog.

Az élni akarás vágyával mi a helyzet?

2022. nov. 6. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

#7.

Egy buddha nem vágyik az életre, a létre. Nem fél a haláltól, mert biztos a hite abban, hogy mi lesz utána. A Buddha sem hátrált meg akkor, amikor eljött az idő.

2022. nov. 6. 19:18
 9/18 anonim ***** válasza:
Egy Buddha nem hisz abban hogy mi lesz, csak azt tudja hogy mi van, az pedig ami van az az abszolútum amiben az elménk tárháza mint pl. hiedelmek, vágyak, világlátások szokása csak felbukkanó és eltűnő észlelések.
2022. nov. 7. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Az impulzusokkal teli élet nem hártráltat.
2022. nov. 7. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!