Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztény szerzetesek ma...

A keresztény szerzetesek ma már miért nem viselnek tonzúrát? Mióta nincs ez már előírva, mikor volt még ez általános?

Figyelt kérdés

Régi ábrázolásokon lehet látni olyan szerzeteseket, akiknek a haja csak körbe egy vékony csíkban van meghagyva: [link]


A csuha a mai napig ugyanúgy a lemondásról, szerénységről, önmegtagadásról, önmegtartóztatásról, egységről árulkodik, azonban a tonzúrát a keresztény szerzetesek ma már nem viselnek egyáltalán. Legalábbis én még egyszer sem láttam. A buddhista szerzetesek, valamint néhány hindu szerzetes körében még a mai napig létező hagyomány (bár itt általában a teljes fejet leborotválják).


Vagy ez soha nem volt kötelezően elvárt, max. néhány rendnél? A keleti egyházaknál is létezett tonzúra, vagy ez csak a nyugati történelmi kereszténységre volt jellemző?


Mióta nem kötelező? Mikor volt ez még általános?



2022. okt. 29. 12:23
 1/2 anonim ***** válasza:

Érdeklődj pl. a ferenceseknél!


Ha budapesti vagy, el tudsz menni hozzájuk - illetve országszerte egyéb helyeken is lehet találkozni velük (pl. Mátraverebély, Szentkút, Szécsény - ez utóbbi inkább apácákkal kapcsolatos, ha jók az információim.)

2022. okt. 29. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

A tonzúra ilyen "nagyméretű" feladása a középkorban volt divat, ez később fokozatosan kisebbedett. Később csak jelképesen végezték el a szertartást, a fej 5 pontján kicsit belenyírtak a szerzetes hajába. A II. vatikáni zsinat után a tonzúra feladásának a szertartását eltörölték, úgyhogy legfeljebb elvétve egy-egy rendházban még feladják a tonzúrát, általában jelképesen, de néhol talán még a középkori nagyméretűt is. Nekem csak jelképesen adták fel, az idő majd gondoskodik a kopaszodásról. :D

Magát a tonzúrát az a zsinat előtt mindenképpen fel kellett adni, ez jelképezte a rendhez ill. a klérushoz való tartozást. Ennélfogva van külön szerzetesi és klerikusi tonzúra is, inkább a szertartásban vannak különbségek.

Ha jól tudom, a gorögöknél (ortodoxoknál és görögkatolikusoknál egyaránt) hivatalosan is létezik a mai napig.

2022. nov. 9. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!