Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények! Tényleg pogány...

Keresztények! Tényleg pogány eredetű a hálaadás az új kenyérért, a hálaadás az új borért, a Márton-nap, illetve az amerikai hálaadás is?

Figyelt kérdés

Hallottam, hogy a rómaiak ősszel volt, amikor libát, disznót, lakomát ettek, megkóstolták az új terményeket, az újt bort és vágtak le a meghízott állatokból. A liba, amit tradicionálisan Európában ekkor szoktak levágni például Mars isten madara volt a római mitológiában.


[link]


Olvastam olyat is, hogy volt a rómaiaknak egy olyan fesztiválja, amin hálát adtak a mezőgazdaság istenének a terményekért. Ugyanakkor a zsidóknak is volt egy ilyen ünnepük (szukkot).


Ugyanakkor a római naptárban én nem találtam egyetlen november 11-én ünnepelt ünnepet sem, és a protestáns hálaadós ünnepekkel sem egyezik egy dátum sem. Akkor most hogy is van ez?


Ez azt jelenti, hogy a reformátusoknak, evangélikusoknak, katolikusoknak, ortodoxoknak és anglikánoknak fel kellene hagyni ezen ünnepekkel, és nem kellene hálát adni a mezőgazdasági dolgokért Istennek? Vagy egyáltalán nem azt jelenti, hogy pogány, hanem minden vallásban központi szerepet töltött be a hálaadás? A liba, az új kenyér, meg az új bor pogány dolgok?



2022. nov. 7. 20:18
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Ja, lehagytam, itt néztem meg a római naptárat: [link]
2022. nov. 7. 20:18
 2/12 A kérdező kommentje:
2022. nov. 7. 20:29
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A fejlődés már csak ilyen. Igen, a vallások alkotói elég bölcsek voltak ahhoz, hogy figyelembe vegyék a fontos ősi hagyományokat.
2022. nov. 7. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Mondjuk erről csak magyar forrásokat találtam. Idegen nyelven egyet sem (se angolul, se németül, se olaszul, se oroszul nem írtak ilyet máshol), csak magyar oldalakon olvastam.
2022. nov. 8. 00:19
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
igazabol nincs olyan nap az evben, amikor valamelyik pogany kulturaban vagy mas vallasban ne lett volna / lenne egy masik unnep
2022. nov. 8. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#5.

Mondjuk érdekes, hogy a Márton-napnál pont sikerült, mivel a naptár szerint római ünnep, ahogy kelta ünnep sem volt pont ezen a dátumon.

2022. nov. 8. 01:49
 7/12 anonim ***** válasza:
Minden kultúrában van hálaadás a terményekért. A zsidóknál is volt. Ez nagyjából egyidős az emberiséggel.
2022. nov. 8. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Egyszer azt olvastam, hogy a mi aug. 20-nk is ilyen hálaadó ünnep volt. I. László azért tette erre a napra Szent István ünnepét, hogy a régi pogány hagyományt elhomályosítsa. Nem tudom mennyire igaz, de a világ maradék részén Szt. Istvánt aug. 15-én, a halála napján ünneplik.
2022. nov. 8. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"I. László azért tette erre a napra Szent István ünnepét, hogy a régi pogány hagyományt elhomályosítsa. Nem tudom mennyire igaz, de a világ maradék részén Szt. Istvánt aug. 15-én, a halála napján ünneplik."


Semennyire nem igaz, természetesen. Szt. István király ünnepe azért augusztus 20., mert ekkor volt az ereklyéinek az oltárra emelése, azaz a szentté avatása.

Annyi igaz csupán a történetből, hogy Szt. Lászlónak valóban volt egy ilyen szándéka, hogy a pogány hittel szemben a kereszténységet erősítse és ezért szorgalmazta az első magyar szentek szentté avatását, hogy példát adjon a népnek.

Egyébként nem gondolom, hogy a világ többi részén augusztus 15-én ünnepelnék, mivel az a Katolikus Egyházban egy igen jelentős ünnep: Mária mennybevétele. Ez alapján a külföldi katolikus honlap alapján aug. 16. Szent István: [link]

2022. nov. 8. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

#9 Kösz a javítást, én néztem el a 16-t 15-nek.

Istvánt azért avatták szenté 20-án, hogy a régi ünnep elhomályosuljon.

2022. nov. 8. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!