Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Hogy sikerült a Márton-napi...

Hogy sikerült a Márton-napi liba? Nálatok mi a családi, hagyományos recept ekkorra? Hogy készítitek?

Figyelt kérdés
Ti hogy szoktátok a libát megcsinálni (Szent) Márton napján a családi étkezésekre? Mi a ti családi receptetek? Egészben vagy részekben sütitek?

2021. nov. 12. 18:16
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Van olyan ember, aki ünnepli?
2021. nov. 12. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ti nem szoktatok libát enni? Ez nekem nagyon fura...
2021. nov. 12. 20:58
 3/8 anonim ***** válasza:
89%
Nem. Soha. De 64 évem alatt senkitől nem hallottam, hogy akár csak említést tennének erről a napról.
2021. nov. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Furcsa. Nagy ünnep volt az egész keresztény világban.
2021. nov. 12. 21:25
 5/8 anonim ***** válasza:
85%
Akkor hol vannak a tömeges beszámolók?
2021. nov. 13. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk nagyon prózai oka van. Egyszerűen nem szeretjük a libát. Még a kacsát jobban, de az meg ugye nem Márton napi dolog, így kimarad.
2021. nov. 13. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#5.

VOLT. Aztán, hogy most ki ünnepli, azt nem tudom. Régebben a keresztény világban ez volt a "paraszti újév", véget értek a munkák a földeken, az időjárás nagy fordulóponthoz érkezett és téliesebb lett, ekkorra forrt meg az új bor, a nemeseknél és a polgároknál ekkor kezdtek el készülődni a karácsonyra és az adventre, sokszor elutaztak meglátogatni a távoli rokonaikat, de minden rétegben már készültek az adventre lelkileg. Ekkor tartottak még egy hatalmas lakomát, ünneplést, mielőtt még az adventi böjt elkezdődött volna. Ez egyfajta hálaadási nap is volt, mivel ekkor adtak hálát az emberek Istennek az év sikereiért, az ételekért és igazából mindenért, még szilveszter előtt. Az amerikai hálaadás is kulturálisan innen eredeztethető. Később német hatásra, illetve az Osztrák-Magyar Monarchia miatt itt is megjelentek a lámpások. Jelentős tisztelete volt, még a protestánsok körében is Mártonnak, akit ünnepelnek ekkor, csak náluk nem szent, hanem egy magas hitű keresztény volt. A nov. 11., mint a télre való készülés egyébként az ókorra is visszavezethető.


Az én iskolában, amikor kicsi voltam volt ünnepség, a városomban és a rokonaim lakhelyein is vannak dekorációk, a család mindig sütött libát, a nagyi receptje alapján.

2021. nov. 13. 12:36
 8/8 anonim ***** válasza:
Mi karacsonykor eszünk libát vagy kacsát. A hagyományt ismerem, de ismerősi körben senki sem tartja.
2021. nov. 23. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!