Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nem lehet 8 gyertya a...

IstenGyermeke1 kérdése:

Miért nem lehet 8 gyertya a főoltáron?

Figyelt kérdés

2022. nov. 8. 22:51
1 2
 1/12 Lucifer-666 ***** válasza:
18%
Nem hallottam még ezt az értelmetlen babonát. Miért?
2022. nov. 8. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%
Mi szükség oltára egyáltalán? Vagy gyertyát főleg?
2022. nov. 9. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

2 gyertya kötelező a miséző oltáron.

Én úgy tudom, hogy ha a püspök a saját egyházmegyéjében celebrál misét, akkor van hét gyertya. A középen levő hetedik jelképezi a püspük jelenlétét. Gondolom ennél többet nem szokás, azért nincs 8.

2022. nov. 9. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
0%
De miért kell oltár?
2022. nov. 9. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"De miért kell oltár?"


Már az Ószövetségben is az istentisztelet legfontosabb helye. Az elsőt Mózes állította a szent sátor előtt. Az oltár egy szakrális hely, ahova nem csak letekint az Isten, hanem jelen is van. A kereszténységben az oltáron mutatjuk be az eucharisztikus áldozatot, vagyis Jézus Krisztus keresztáldozatát a szentségi jelek alatt.

2022. nov. 9. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
0%
Nem úgy van, hogy az oltáron áldozatokat mutatnak be, de mivel Krisztus meghozta minden bűnért a tökéletes áldozatot, ezért nincs már szükség oltárra?
2022. nov. 9. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A gyertyatartók vagy alacsonyak és az oltáron állnak, (kettő vagy négy, nagy oltáron esetleg hat is) vagy az oltár mellett elhelyezett álló gyertyatartók. Ez utóbbiak csak ott alkalmazhatók, ahol megfelelő hely áll rendelkezésre. Akár az oltáron, akár mellette elhelyezhetők a gyertyatartók az oltár két keskenyebb szélével pár-huzamosan is, vagy aszimmetrikusan.

2 gyertya a feszület jobb és bal oldalán, ez a Krisztus mellett tanúskodó Törvény és Evangélium jelképe, 4 gyertya az evangelisták jelképe (t.i.: János, Máté, Márk, Lukács).

Ünnepi szentmiséken a 7. gyertya a püspök jelenlétét jelzi, azaz ő mutatja be a szentmisét.

Csak egy példa, összesen 6 gyertya van a főoltáron.

[link]

2022. nov. 9. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

"Nem úgy van, hogy az oltáron áldozatokat mutatnak be, de mivel Krisztus meghozta minden bűnért a tökéletes áldozatot, ezért nincs már szükség oltárra?"

Nem... Ő azt mondta az utolsó vacsorán, amikor odaadta önmagát értünk, hogy "Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre." A szentmisében az utolsó vacsora és a Golgota áldozatát nem megismételjük azért mert mintha az nem lett volna elegendő, hanem jelenvalóvá tesszük.

De ha annyira érdekel, akkor szerintem indíts egy újabb kérdést, mert ez már így erősen off. :))

2022. nov. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Azért kérdeztem, mert egyszer, amikor új misés volt nàlunk, a főbejáraton jöttünk be a kereszttel és az akolitumokkal. Előtte volt egy megbeszèlés, és eljutottunk oda, hogy hova tegyük bevonulás után a gyertyákat. Én javasoltam, hogy tegyük a főoltárra, de mondták, hogy nem lehet, mert ott màr van 6. Végül a tabernákulum mellé kerültek, ami nálunk az egyik mellékoltáron van.
2022. nov. 9. 16:08
 10/12 anonim ***** válasza:
52%
A tabernákulumot, ahol Jézus Krisztus, a megtestesült Isten, valóban jelen van a kenyér színe alatt, a szentély közepén kell elhelyezni, mert nincs más jel ezen a földön , ahol Isten, Emmanuel, valóban jelen van és annyira közel az emberhez, mint a tabernákulumban. A tabernákulum jel, mely jelzi és tartalmazza Krisztus valódi jelenlétét, ezért közelebb kell lennie az oltárhoz, és az oltárral együtt kell lennie az egyetlen központi jelnek, amely az Eucharisztia misztériumára utal. A tabernákulum szentségét és az oltár szent áldozatát ezért nem szabad szembe állítani vagy szétválasztani, hanem mindkettőt a központi helyre, a szentélyben egymáshoz közel kell elhelyezni. Végkövetkeztetés: Tabernákulumot mellékoltáron nem lehet elhelyezni!
2022. nov. 9. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!