Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A kereszténységben milyen...

A kereszténységben milyen felekezetek vannak?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert én nem vagyok keresztény és nem ismerem a felekezeteket
2022. nov. 10. 17:44
 1/7 anonim ***** válasza:
83%

Széles a paletta:

[link]

2022. nov. 10. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nagyvonalakban vannak katolikus egyházak, amik rítusban és kisebb szokásokban eltérnek, de elfogadják a római egyház primátusát; vannak ortodox egyházak; valamint van egy hatalmas csoport, a protestantizmus. Azt mondják körülbelül húszezer protestáns "egyház" és felekezet van. A legnagyobb létszám szerint a katolikus felekezetek, utána a protestáns felekezetek, de ezek ugye nagyon széttagoltak és utána az ortodoxok.
2022. nov. 10. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A 3 fő ág:

1. Katolikusok

2. Protestánsok

3. Ortodoxok (a keleti ortodox egyházak vagy másnéven pravoszlávok, és az orientális ortodox egyházak)


A protestantizmuson belül vannak a nagy történelmi egyházak: a luteránusok, a reformátusok, az anabaptisták, az anglikánusok, metodisták, a baptisták,.

Kisebb protestantáns egyházak pl. a mennoniták, a hutteriták, a kvékerek, a moráviai "huszita" egyház, az adventisták, meg persze az unitáriusok (akiket a protestantizmus vadhajtásának csúfolnak).

A neo-protestáns egyházak pl. a pünkösdista karizmatikus egyházak, az evangelikális egyházak, az ún. "felekezeten kívüli" keresztények (de facto evangelikális és/vagy pünkösdista karizmatikus egyházak).


Ott vannak még a resztoránusok, mint pl. a Jehova tanúi, a mormonok, krisztadelfiánusok, a "keresztény tudomány" nevű szekta (Mary Baker Eddy szektája). Ezeket az egyházakat a többi egyház eretneknek tekinti, mert nem fogadják el a szentháromság tanát.


Ott vannak még a nesztoriánusok, akik elfogadják a szentháromság tanát, de Krisztus természetéről eltérően vélekednek mint a többi szentháromság hívő egyház, ezért eretneknek tekintik őket is (ők saját magukat ortodox egyháznak tekintik).


Végül ott vannak a magukat neo-gnosztikusnak nevező egyházak, akik az Egyház által nem kanonizált eretnek gnosztikus iratokat is elfogadnak hiteles isteni kinyilatkoztatásként, ők vannak talán a legvesebben.

2022. nov. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Csak ezek a felekezetek vannak? Gondolom van még több is
2022. nov. 11. 20:11
 5/7 anonim ***** válasza:
#4 Több ezer felekezet létezik, de mind a felsorolt irányzatok valamelyikét követik, de mivel a közös teológia ellenérre egymástól teljesen függetlenek, így külön felekezetnek számítanak. Tehát van pl. többszáz karizmatikus felekezet, akik mind ugyan abban hisznek, de mind a saját felekezetüket tekintik az egy igaz egyháznak…
2022. nov. 11. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
#5, majd minden stimmel, de a karizmatikusokra nem jellemző, hogy csak a saját felekezetét tekintené egyedüli üdvözítőnek.
2022. nov. 12. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
#6 Hát ha ez igaz, annak én csak örülök. De én itt gyakorin találkoztam olyan hit gyülissel (pünkösdista karizmatikus), aki azt írta, hogy más felekezetben van, az nem fog üdvözülni.
2022. nov. 12. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!