Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A 4 evangélista közül beletart...

A 4 evangélista közül beletartozott bármelyikük is a 12 apostol közé?

Figyelt kérdés
Már kissé belezavarodtam, hogy felmerülnek hasonló nevek, de nem pontosan értem, hogy mondjuk Máté evangélista megegyezik e az apostollal. Valaki tudna nekem erre válaszolni? :)

2022. nov. 19. 12:48
1 2 3 4
 1/39 Demion ***** válasza:
65%

A Biblia-kutató történészek között egyetértés van, hogy Máté írója biztosan nem azonos az apostol Mátéval, a többség szerint pedig János evangéliumát sem apostol írta.

Lukács és Márk esetében pedig soha fel sem merült azonosság.

2022. nov. 19. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
60%
Nem. Még a legkorábban keletkezett evangéliumokat is később írták annál, hogy ez (számításba véve az akkori várható élettartamot, ami kb. 30 év lehetett) reálisan felmerülhetne.
2022. nov. 19. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
70%

Máté és János evangélisták azonosak Máté és János apostolokkal. Márk és Lukács nem tartoztak a 12 apostol közé.


Az első két válasz nem a kérdésre vonatkoznak, mivel az evangélium szerzője a hagyomány eredetét jelenti, hogy később kik hogyan szerkesztették a szöveget, már másodlagos.

2022. nov. 19. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
55%

#2

Legalább ilyen hülyeséget ne írj, a várható élettartamban benne van például a gyermekhalandóság is vagy az időnként felbukkanó járványok. A legtöbb felnőtt megérte nem csak a 30, de 40-50-60 évet is. Sőt sok feljegyzés maradt még idősebb emberekről is, például 70-80 évesekről. János apostol is 90 körül volt, amikor meghalt.

2022. nov. 19. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 KZitus ***** válasza:
4%

Szia

Ezt írja a Biblia:

"Felment egy hegyre, magához hívatta, akiket akart, és azok elmentek hozzá. És csoportba szervezett tizenkettőt – akiket apostoloknak is nevezett –, hogy vele tartsanak, kiküldje őket prédikálni, és hatalmuk legyen démonokat kiűzni.Ez volt a tizenkettő, akiket csoportba szervezett: Simon, akinek a Péter nevet is adta, Jakab, aki Zebedeus fia, és János, Jakab testvére (ezeknek a Boanergesz nevet is adta, amely azt jelenti: ’mennydörgés fiai’), továbbá András és Fülöp, Bertalan és Máté, Tamás és Jakab, aki Alfeus fia, Taddeus és a Kananei Simon, és Iskariót Júdás, aki később elárulta." Márk 3:13-19

Máté így írja le ugyan ezt:

"Majd magához hívta a 12 tanítványát, és hatalmat adott nekik arra, hogy kiűzzék a tisztátalan szellemeket, és hogy gyógyítsanak mindenféle betegséget meg mindenféle fogyatékosságot.

A 12 apostol neve pedig ez: Simon, akit Péternek hívnak, és a testvére, András; Jakab, aki Zebedeus fia, és a testvére, János; Fülöp és Bertalan; Tamás és Máté, az adószedő; Jakab, aki Alfeus fia, és Taddeus; a Kananei Simon és Iskariót Júdás, aki később elárulta Jézust.

Ezt a 12 tanítványt küldte ki Jézus, és a következő utasításokat adta nekik:..." Máté 10:1-5

Máté kb. 41-ben írta az evangéliumát, Izraelben

Márk, kb 60-65-ben, Rómában


Lukács (aki nem volt tanítvány) kb 56-58-ban írta az evangéliumát Cezáreában

János apostol kb. 98-ban írta az evangéliumát, a leveleit, és a Jelenések könyvét

Lukács írta a Cselekedetek könyvét kb.61-ben Rómában

Pál, aki az apostolok közé tartozott, bár nem volt Krisztus tanítványa, 14 levelet írt. kb. 65 és 61 között

Jakab (Jézus testvére) nem volt tanítvány, levelét kb.62-ben írta

Péter apostol írta a 2 levelét Babilonban, kb 62-64 között

Júdás (Jézus testvére, nem voltJézus tanítványa) 65-ben írta levelét

2022. nov. 19. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 KZitus ***** válasza:
5%
....Pál: 56-64 között írta leveleit... elnézést elírtam
2022. nov. 19. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
60%
A János-evangélium szövegében is számos helyen egyértelmű, hogy a szerző az apostol. A hagyomány szerint már öreg volt és úgy diktálta tanítványainak az evangéliumot.
2022. nov. 19. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
5%

"Legalább ilyen hülyeséget ne írj, a várható élettartamban benne van például a gyermekhalandóság is vagy az időnként felbukkanó járványok. A legtöbb felnőtt megérte nem csak a 30, de 40-50-60 évet is. Sőt sok feljegyzés maradt még idősebb emberekről is, például 70-80 évesekről. János apostol is 90 körül volt, amikor meghalt."


János apostol az első század elején született. Azt is tudjuk hogy János Evangéliuma az első század végén második század elején keletkezett. Ez azt jelenti hogy János kb 100 évesen írta ami ugye képtelenség :)

2022. nov. 19. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 Demion ***** válasza:
22%

"A János-evangélium szövegében is számos helyen egyértelmű, hogy a szerző az apostol."


János evangéliuma nagyon problémás, több jel is utal a szövegben arra, hogy erősen szerkesztett és legalább 2 (de lehet, hogy több) írott forrásból lett összevágva, amihez még valószínűleg maga a "szerkesztő" is hozzátoldott saját gondolatokat, így nyerte el a többé-kevésbé végleges formáját 90-110 között. (Azért mondom, hogy többé-kevésbé, mert pl. a házasságtörő asszony története (7:53-8:11) még későbbi betoldás.)


Ennek a kérdésnek elég nagy irodalma van, itt most csak egy konkrét példát írok miért nem lehet János a szerző. Ebben az evangéliumban Jézus többször is kijelenti nagy tömeg előtt, hogy ő maga isten, illetve egy az Istennel ("én és az Atya egyek vagyunk"; "Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok."; "Én vagyok a kapu. Aki rajtam keresztül megy be, üdvözül"). Ez az akkori, szigorúan egyistenhívő zsidóknál hallatlan kijelentés volt, istenkáromlás, amiért helyben megköveztek bárkit. Viszont a 3 korábbi szinoptikus evangéliumokban Jézus nem mond semmi ilyesmit. Akkor most mondta vagy nem mondta Jézus magáról, hogy ő isten? Ha valaki azt állítja mondta, akkor magyarázatot kellene adnia miért nincs ez benne a korábbi evangéliumokban, amiket szájhagyomány (vagy szemtanúk beszámolója) alapján írtak. Hogyan veszhetett ki egy ilyen kaliberű, egy ilyen közfelháborodást kiváltó információ tökéletesen a szájhagyományból??? Egy ilyet garantáltan mindenki megjegyez. Elképzelhetetlen, hogy ha valaki istennek nevezi magát, az a kijelentés nyomtalanul eltűnjön az emberek emlékezetéből.

Viszont van egy nagyon logikus megoldása a problémának. A történelmi Jézus sosem nevezte magát istennek, ezért nem létezett ilyen szájhagyomány és ezért nincs ez benne az első 3 evangéliumban. A Jézus istenségét hirdető mondatokat már János evangéliumának szerzője adta Jézus szájába. Amiből értelemszerűen következik, hogy az evangéliumot nem írhatta szemtanú.

2022. nov. 19. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
67%

"János apostol az első század elején született. Azt is tudjuk hogy János Evangéliuma az első század végén második század elején keletkezett. Ez azt jelenti hogy János kb 100 évesen írta ami ugye képtelenség :)"

János apostol Kr.u. 11 körül született, az evangéliuma 70-100 között keletkezett, bárhogy számolom, ekkor az apostol 59-89 éves volt. Kicsit gyakorold még a matekot.


Amúgy sok szellemileg friss idős ember van, több nagy görög filozófus is alkotott műveket öregen. Ne feltétlenül magadból indulj ki. Az elképzelhető, hogy maga az írás már nem úgy ment neki, de diktálhatta is, mint azt sokan feltételezik.


#9

Javaslom, hogy egyszer olvasd el a szinoptikus evangéliumokat is, láthatóan sose olvastad egyiket sem.

2022. nov. 19. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!