Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Théraváda és mahajána buddhizm...

Théraváda és mahajána buddhizmus között mik a különbségek?

Figyelt kérdés
2023. jan. 15. 23:05
 1/4 anonim ***** válasza:
17%
Nem tudom, de démonikus, szóval inkább hagyd.
2023. jan. 16. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Erre nagyon hosszan lehetne válaszolni. A Théra az öregek tana, a Hinajána utolsó megmaradt ága. A Mahájána pedig a nagy szekér. Különbség a viszonyokban van. A Mahájána gyakorlói minden lény javára kívánják elérni a megvilágosodást, tehát utolsóként a sorban. Ez egy Bódhiszattva ösvény. A Théravádinok ösvénye pedig Arhatikus. Tanításaik mélyek, tiszták és egyszerűek. Nagy képviselői az Ácsánok.
2023. jan. 17. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A théraváda Délkelet-Ázsiában elterjedt, a mahájána Kelet-Ázsiában. A théraváda szent nyelve a páli, a kánonuk is ezen a nyelven maradt fenn. A mahájána a tanítások egy újabb sodrata, szent nyelve a szanszkrit, vagy a szanszkritból fordított klasszikus kínai.


A legközpontibb tanításokban nincsenek eltérések: négy nemes igazság, nemes nyolcrétű ösvény, éntelenség, újjászületés, karma stb. De a mahájána rátesz még erre az egészre egy jó nagy lapátnyi új szútrát, amik ezekre építve bontakoztatnak ki mélyebb doktrínákat, vagy magyarázzák el ugyanezeket új szemszögből.


Előző válaszoló is említette a az arhatokat és bódhiszattvákat. Théraváda szempontból az arhat elérte a célt, neki ennyi volt a létforgatag, de a mahájána szerint még ha valaki el is érte az arhatságot, még így is sokat kell tanulnia, itt jön képbe a bódhiszattva ösvény. A mahájána magát nagyobbnak és univerzálisabbnak vallva szakít a korábbi hagyományok (szerintük!) önös megvilágosodás keresésével és behozza azt a koncepciót, hogy a megvilágosodás minden érző lény javára történik, más hozzáállással nem is lehet elérni.

2023. jan. 21. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Na igen. 3# mondott még párat. Erről az jut eszembe, hogy Arhat nem hiába van. Tehát nekik sem ér véget semmi a megvilágosodással. Az aki megvilágosodik és a megvilágosodást meg is tudja tartani az Arhat, de nem Buddha. A végső cél pedig Buddhává válni. A megvilágosodásnak több szintje van a Théráknál. Minden buddhista ágazat az együttérzés és bölcsesség fejlesztésére törekszik, vagy talán jobb egyben használni ezt a két szót: bölcs együttérzés. Nem arról van szó, hogy ezek az iskolák másban hinnének hanem arról, hogy mire helyezik a hangsúlyt, milyen motívumokat emelnek ki a Dharmából. A Buddha Beszédei tartalmaz történeteket és erre a történetekre alapoz. A Zen pl az első átadásnak azt a történetet tartja mikor Sákjamuni felmutat egy virágot. Azt pedig tudjuk, hogy mi a Zen 4 alapelve. A buddhizmus vándorolt, megtelepedett, bemocskolódott politikával, a mocskot ki kellett mosni, újítani kellett, nézni az adott állam korábbi vallását amely bizonyos mértékben meghatározta a nép belső világképét. Főleg ezért van annyi irányzat. Nameg azért mert Sákjamuni túl sokat tudott. Hihetetlenül tehetséges volt. (aki időt szán rá, hogy tanulmányozza az szerintem lehetetlen, hogy ne váljon a rajongójává.) Csak annyit tanított meg nekünk amennyi avar a kezébe fért, mégis alig bírunk vele. A halála után próbálták Ánandáék jól csinálni. Persze, szerintem nagyon is jól csinálták. Szerencsére időnként jönnek emberek akik újra és újra helyre rakják a Dharmát. Ilyen volt pl.: Nágárdzsuna, Bódhidharma, Padmaszambhava, Dógen stb….
2023. jan. 23. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!