Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van külömbség a bibliai...

Miért van külömbség a bibliai 10 parancsolat és a Katilikus egyház által tanitott 10 parancsolat közt ?

Figyelt kérdés

2023. jan. 16. 10:05
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
NIncs különbség, csak a megfogalmazásban.
2023. jan. 16. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
33%

Semmi. A Kivonulás Könyvében az a rész, amit 10 parancsolatnak szoktunk mondani, az igazából jóval több, hosszabban vannak kifejtve az egyes részek.

Amikor fel szoktuk őket sorolni, akkor igazából rövidebben összefoglaljuk egy mondatban, hogy meg lehessen jegyezni.

Például: "Gondolj a szombatra és szenteld meg. Hat napig dolgozzál és végezd minden munkádat. A hetedik nap azonban az Úrnak, a te Istenednek a pihenő napja, ezért semmiféle munkát nem szabad végezned, sem neked, sem fiadnak, sem lányodnak, sem szolgádnak, sem szolgálólányodnak, sem állatodnak, sem a kapuidon belül tartózkodó idegennek. Az Úr ugyanis hat nap alatt teremtette az eget és a földet, a tengert és mindent, ami bennük van; a hetedik napon azonban megpihent. Az Úr a hetedik napot megáldotta és megszentelte." (Kiv 20, 8-11)

Így szól teljes egészében, de csak úgy szoktuk összefoglalni, hogy "Az Úr napját szenteld meg!"

2023. jan. 16. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
A 10. parancs a biblia szerint: Ne kívánd a tefelebarátodnak házát. Ne kívánd a tefelebarátodnak feleségét, se szolgáját, seszolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, ami a te felebarátodé . namármost ez a katolikus tanitásban ez külön a 9. és a 10. parancsolat amiböl logikusan következik hogy egy parancs hiányzik a bibliai 10 parancsolathoz képest. Meg a másik szempontból meg : nemár 10 parancsolatot kell másképp fogalmazni meg változtatni ,egyezerüsiteni, stb??
2023. jan. 16. 10:52
 4/17 A kérdező kommentje:
2 es- igaz de igy kifejtve látszik hogy nem csak az Úr napjáról van szó hanem ebben a munkához való viszony is szerepel hogy ,, végezd minden munkádat “ ez a röviditett verzióban nincs benne.
2023. jan. 16. 10:56
 5/17 anonim ***** válasza:
67%

A második parancsolat hiányzik, ami a bálványimádásról szólna, és, hogy pótolják a hiányosságot az utolsó parancsolatot kettészedték.


#2 Az ilyen "egyszerűsítésekkel" csak az a baj, hogy így több fontos és lényeges információt tudnak elrejteni, így könnyebben tudják félremagyarázni is majd a maguk kedvére.

Gondold végig " Az úr napját szenteld még." Semmi konkrét nincs írva az úr napjáról, csak annyi, hogy szenteld meg, innentől pedig kikiáltják, hogy a vasárnap az úr napja, és már kész is az agymosás. Aligha tudják a katolikusok, hogy a szombat az úr napja, és nem a vasárnap, pont az ilyen "egyszerűsítések" miatt.

2023. jan. 16. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
68%

Protestáns változat (2.Móz.20:1-17)

És szólá Isten mindezeket az igéket, mondván:

2

Én, az Úr, vagyok a te Istened, aki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából.

3

Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

4

Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, amelyek fenn az égben, vagy amelyek alant a földön, vagy amelyek a vizekben a föld alatt vannak.

5

Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, aki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, akik engem gyűlölnek.

6

De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, akik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.

7

Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, aki az ő nevét hiába felveszi.

8

Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt.

9

Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat;

10

De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, aki a te kapuidon belől van;

11

Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt.

12

Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr a te Istened ád te néked.

13

Ne ölj.

14

Ne paráználkodjál.

15

Ne lopj.

16

Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

17

Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, ami a te felebarátodé.

Katolikus változat:

Erről azt kell tudni, hogy a katolikus Bibliában ugyanúgy megtalálható a 2.Móz.20., csak a gyerekeknek hittanon egy másik változatot tanítanak:

1. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!


2. Isten nevét hiába ne vedd!


3. Az Úr napját szenteld meg!


4. Atyádat és anyádat tiszteld!


5. Ne ölj!


6. Ne paráználkodj!


7. Ne lopj!


8. Ne hazudj, mások becsületében kárt ne tégy!


9. Felebarátod házastársát ne kívánd!


10. Mások tulajdonát ne kívánd!

Lehet arról beszélgetni, hogy a katolikusok mennyire jóhiszeműen rövidítették le, de az biztos, hogy elég kreatívan értelmezték újra itt-ott.

2023. jan. 16. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
50%
Kínos téma a katolikusoknak a bálványimádás, de ami tény, az tény. Lehet kifogásokat keresni a frigyládán levő kerubokkal takarózva, de azokhoz senki sem imádkozott, nem tisztelték őket.
2023. jan. 16. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 NTBS ***** válasza:
Nincs közte különbség. Elvileg.
2023. jan. 16. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
67%
Az tudod ugye, hogy a katolikus Bibliában is pontosan ugyanúgy szerepel az eredeti szövegezésben, mint máshol? És azt tudtad, hogy az eltérő felosztás nem mástól származik, mint Luther Mártontól? A katolikusok csak átvették ezt, egészen a XVI. századig ők is a bibliai felosztásban tanították, szóval köze nincs a kérdésnek a bálványimádásról alkotott teológiai nézetekhez.
2023. jan. 16. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
0%

Igen, de az egész bálványimádás téma a reformációkor merült fel, nem csoda, hogy akkoriban csoportosították át.

Abban igazad van, hogy a katolikus bibliában is benne van az eredeti, bárki elolvashatja, a híveknek valamiért mégis ezt az átírt/lebutított verziót tanítják. Aztán minél kevesebben veszik észre a turpisságot, annál jobb.

2023. jan. 16. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!