Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Követhetem a rasztafari...

Követhetem a rasztafari világszemléletet, filozófiát, úgy, hogy nem vallom a fekete nacionalizmust, és nem szeretnék raszta hajat?

Figyelt kérdés

Az egész a kereszténységben, a zsidó vallásban és minimálisan az egyiptomi szúfi iszlámban gyökerezik, eredeti értelmében. A kereszténységnek is különösen az etióp ortodox, az eritreai ortodox, a kopt ortodox, valamint a keleti ortodox irányzatában, de persze érte nyugati keresztény, katolikus keresztény hatás is Jamaicában. Olyannyira kereszténynek tekinthető, hogy például Bob Marley például a halála előtti években az etióp ortodoxia szertartása szerint keresztelkedett újra. A zsidóságnak pedig leginkább az etióp, az egyiptomi, a lemba, a közel-keleti, az izraeli és a szamaritánus ortodox irányzataiból táplálkozik.


Az egész nézetrendszer hisz a békében, a szeretetben és az együttérzésben, ami szerintem rettenetesen hiányzik a mai, modern világból. Lemondást hirdet a világi, érzéki örömökről, helyette a szeretetre és a lelki örömökre int. Hisz a közvetlen istenkapcsolatban, ami több hitrendszerben, felekezetben, gondolkodásmódban sajnos rettenetesen közvetett.


Viszont egyáltalán nem tudok azonosulni a fekete nacionalizmusban, hiszek az emberek közötti egyenlőségben, hisz Isten szemében is minden ember egyenlő. A raszta haj pedig ugyanazzal a bibliai verssel van indokolva, amivel a zsidók is indokolják a pajeszt. Szerintem ez egy egyszerű külsőség, nem ettől függ a valódi gyakorlás.


Szimpatizálhatok ennek ellenére vele?



2023. márc. 6. 16:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Egy new age-es vallásban nincs mivel szimpatizálni. Semmi mást nem lehet elmondani róla.
2023. márc. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

#1.

Nem new age vallás, semmi köze hozzá, nem is ezotéria.


Hailé Szelasszié császár tisztelete köré összpontosul.


Keresztény és a zsidó szinkretizmus kvázi főleg.

2023. márc. 6. 20:39
 3/13 A kérdező kommentje:
Hailé Szelasszié császár, címeivel: „Ő császári felsége Hailé Szelasszié, Júda törzsének hódító Oroszlánja, az etióp királyok Királya és Isten választottja”, Rasz Tafari Mekonnen Salamon királytól és Sába királynőjétől származott, a Salamon-dinasztia uralkodójaként. A rasztafarik számára isteni küldött, próféta.
2023. márc. 6. 20:44
 4/13 anonim ***** válasza:

"Nem new age vallás, semmi köze hozzá..."


Wikipédia, első két mondat:

"Rastafari, sometimes called Rastafarianism, is a religion that developed in Jamaica during the 1930s. It is classified as both a new religious movement and a social movement by scholars of religion."


"Hailé Szelasszié császár tisztelete köré összpontosul."


Nem egyszerűen a tisztelete köré, a rasztafariánusok úgy gondolták, hogy Hailé Szelasszié császár valójában a Názáreti Jézus reinkarnációja. Bizonyra te nem hiszed el ezt a butaságot.

2023. márc. 6. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

#4.

A new age és az új vallási mozgalomnem ugyanaz. Kb. ugyanekkor alakultak ki a pünkösdi karizmatikus keresztény felekezetek, amik inkább a new age-dzsel szembeni szélsőség. Szintén nem sokkal régebben jött létre a bahá'í hit, ami világvallás lett. A vallástudomány alapján ábrahámi vallás.


De. Hivatalosan a tisztelete köré. Nincsenek megrekedt doktrinák, ahány hívő, annyi értelmezés, és egyéni út. Nem mondanak olyat, hogy "valójában a Názáreti Jézus reinkarnációja". Vannak, akik úgy gondolják, hogy Szelasszié a második eljövetel, és valójában Jézus, a Szentháromság, egy Isten, Jah, második személye. Ő a Messiás, Jézus, aki eljött ígéretéhez híven másodszor. És vannak olyanok, akik csak prófétának, világosságok felélesztőjének, ki visszaállítja az igaz ábrahámi hitet az Isten közvetlenségétől eltávolodott vallásoktól.

2023. márc. 7. 00:42
 6/13 anonim ***** válasza:

#4

"Nem new age vallás, semmi köze hozzá..."


NEM szervezet, mégis több száz szervezet támogatja a tanításait. Nincs központi vezetősége, mindamellett filozófusai és mesterei valószínűleg ezreket számlálnak. Nincsen hivatalos könyve a dogmáiról és a hitéről, ennek ellenére követői világszerte gyakorlatilag minden nyilvános könyvtárban táplálhatják hitvallásukat. Nincsen saját istene, amit imádni kell, mindazonáltal gyakran támogatja egy mindenhol megtalálható isten gondolatát.


Mi ez? A New Age-mozgalom: vallásos, kulturális, társadalmi, politikai és tudományos ideológiák laza keveréke, mely vegyül a keleti misztika bűvöletével, a természetfeletti és okkult dolgokkal, sőt a modern pszichológia néhány fajtájával is. A keverék magában foglalja az asztrológiában, lélekvándorlásban, földönkívüli életben, evolúcióban és a halál utáni életben való hitet. A környezettel és egészséggel kapcsolatos törődés is fontos alkotórész.

2023. márc. 7. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#6.

Szentirata a teljes szent Biblia. Nem a nyugati keresztény Bibliát követik, hanem az etióp/kopt keresztényt, illetve etióp, egyiptomi, helyenként közel-keleti és lemba zsidót, ami tartalmazza például Énok könyveit is, illetve szent hagyományokat is tiszteli.


Alapvető tanítása, hogy ismerjék fel az emberek a magukban rejlő prófétát, és ne egy többszörösen közvetett kapcsolata legyen Istennel.


VAN saját Istene. Az Örökkévaló, Teremtő Isten, a világ teremtője, Ábrahám, Izsák, Jákob, Izmael, Mózes, Illés és a többi ószövetségi próféta, Keresztelő (Szent) János stb. Istene, az, kinek második személye, a Fiú Jézusként testesült meg, és megváltotta az embert a bűneitől. Az Ő legszentebb neve Jah. Előtte mindenki leborul!


Ez nem kulturális, vallási, társadalmi, politikai stb. elv, nem épít be semmi jellegű okkultizmust, pszichológiát. Nem hisz az asztrológiában, lélekvándorlásban, a földönkívüli élet pedig tudományos kérdés. Az aszkézisben hisz, nem az evilági boldogságban, egészségben.

2023. márc. 7. 22:53
 8/13 anonim ***** válasza:

#7

Az Ő legszentebb neve Jah.

Ki az a Jah?

A Biblia válasza

A Biblia szerint Jehova az igaz Isten, mindent ő teremtett (Jelenések 4:11). Ábrahám és Mózes próféták, és Jézus is őt imádta (1Mózes 24:27; 2Mózes 15:1, 2; János 20:17) Jehova „az egész föld” Istene, nem csupán egy népé (Zsoltárok 47:2).


A Biblia feltárja, hogy a Jehova név Isten páratlan neve (2Mózes 3:15; Zsoltárok 83:18). A Jehova név a ’válik, lesz (valamivé)’ jelentésű héber igéből származik, és számos tudós szerint azt jelenti, hogy ’előidézi, hogy legyen’. Ez a meghatározás jól ráillik Jehovára, hiszen ő teremtett mindent, és mindig megvalósítja a szándékát (Ézsaiás 55:10, 11). A Bibliából Jehova személyiségét is megismerhetjük, például megtudhatjuk, hogy legfőbb tulajdonsága a szeretet (2Mózes 34:5–7; Lukács 6:35; 1János 4:8).


A Jehova név az Isten nevét jelölő négy héber betű יהוה (JHVH), azaz a tetragram magyar fordítása. Az nem ismert, hogy óhéber nyelven pontosan hogyan ejtették ki Isten nevét. Ám a Jehova változat már régóta használatos a magyar nyelvben, megtalálható például a híres Vizsolyi Bibliában.


Minden embernek van neve. Nem lenne hát észszerű, hogy Istennek is legyen neve? Az emberek közötti barátságokban fontosak a nevek, és hogy használjuk őket. Miért lenne más a helyzet az Istenhez fűződő barátságunkkal?


Isten a Biblia lapjain kijelenti: „Én vagyok Jehova. Ez a nevem” (Ézsaiás 42:8). Bár számos címe is van – köztük a „mindenható Isten”, „legfőbb Úr” és „Teremtő” –, azzal tiszteli meg az imádóit, hogy arra kéri őket, hogy szólítsák a nevén (1Mózes 17:1; Cselekedetek 4:24; 1Péter 4:19).


Isten neve sok bibliafordításban megjelenik a 2Mózes 6:3-ban, mely így szól: „Ábrahámnak, Izsáknak és Jákobnak eddig úgy jelentem meg, mint mindenható Isten, de Jehova nevemen nem ismertettem meg magam velük.”

2023. márc. 8. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

#8.

A Jehova egy félrefordítás. Ezt rabbiktól és lelkészektől/teológusoktól/papoktól is hallottam.


Nem tudjuk a pontos kiejtést, csak görög, meg egyiptomi szövegek alapján következtethetünk, de a Jehova pont ki van zárva teljesen.

2023. márc. 9. 13:27
 10/13 A kérdező kommentje:
Illés=héber Élijahu, vagyis "Istenem Jah(u)".
2023. márc. 9. 13:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!