Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Karthágói Tertulliánus ókeresz...

Karthágói Tertulliánus ókeresztény egyházatya, filozófus, teológus, szónok tényleg föníciai származású? Hogy lehetett így igaz kereszténnyé?

Figyelt kérdés

Interneten olvastam, hogy többen berberként hivatkoznak rá, de egy nyelvész azt mondta róla, hogy szerinte valójában föníciai/pun családból származik, akik Karthágót is alapították. A föníciaiak, vagy latinul punok valójában a kánaánitákkal szinte azonosak. A föníciaiak az izraeliták által elfoglalt földektől északra éltek. Olyannyira, hogy ők magukra a "kanaanim" szóval hivatkoztak. A vallásuk, a kultúrájuk, nyelvük stb. szinte azonosak voltak. Főistenük Baál volt, akinek az oldalán Astartét tisztelték. Mindkét isten termékenységi istenség volt, és sokszor rituális, szent orgiákat tartottak a tiszteletükre, imádatukra. A gyermekáldozattól sem riadtak vissza. Astarténak szent prostituáltjai voltak. Nem is csak nők, hanem férfiak és nők egyaránt. A karthágói punok/föníciaiak/kánaániták magukkal hozták isteneiket, vallásukat, kultúrájukat. Főistenük Baál-Hammon volt, míg Astarte megörökölte egy berber istennő nevét: a Tanitot szinkretizmus miatt, de alapvetően nem változott a szerepe, tulajdonságai. Karthágóban is van egy csomó tófet, ahová a feláldozott csecsemők és emberek hamvait temették.


Tényleg ilyen származású volt? Vagy berber volt valójában? Hogy és főleg miért tért volna meg egy ilyen erkölcstelen, mocskos és bűnös kultúrából érkező ember? Hogy moshatta volna ezt le magáról? Hogy élhette meg, hogy a népét a Biblia átkozottnak tartja? (Kám Kánaán nevű fiát Noé elátkozta, függetlenül attól, hogy szó szerint, vagy leegyszerűsített történetként értjük ezt az őstörténeti elbeszélést.)



2023. ápr. 27. 16:43
 1/9 A kérdező kommentje:
2023. ápr. 27. 16:43
 2/9 A kérdező kommentje:
Jézebel királyné is föníciai, tíroszi volt. Ő egy amolyan metaforája a Sátánnak, a bűnre csábító kígyónak.
2023. ápr. 27. 18:25
 3/9 munyamunya ***** válasza:

Nem igazán értem a kérdéseidet, kérdező.

A megtérés minden ember számára egyformán az Örökkévaló Istentől adatik, tekintet nélkül származásra, korra, nemre, értelmességre, tudásra, vagyonra, stb. Minden egyes személy, aki megismeri a Teremtő igazságait és meghal korábbi életének, valamilyen szinten, ugyanúgy "erkölcstelen, mocskos és bűnös" volt. Nincs egy nagyságrend megadva, hogy ha valaki egy bizonyos mértékig merül a gonoszságba, akkor onnan már ne lenne menekülés (nyilván kivéve az ú.n. "szellem káromlását").

Főleg teljesen mindegy, hogy bárkinek a szülei, pláne távolabbi felmenői milyen nemzeti vonalból erednek. Khán és Kanaán átkozottsága a gyakorlati életmódra, sorsra vonatkozott (szolgaságra adattak), ez nem zárja ki, hogy egyedi emberek közülük szellemi megújulást kaphassanak Istentől.

Továbbá senki sem "mossa le magáról" a megtérése előtti dolgait, ez egyedül a Felkent vérére tekintettel lehetséges, és egyedül az Örökkévaló előtt vagyunk megtisztítva a vétkektől, MINTHA már igazak lennénk (valójában a hit/bizalom az Istenben van betudva igazságosságként, ami viszont megintcsak egyedül Istentől jöhet, szóval senki nem tehet semmit ezügyben, kizárólag a Magasságbeli).

Ráadásul Tertullián maga tudtommal nem nyilatkozott konkrétan a származásáról, életének korai részleteiről szóló ismereteink pedig jellemzően feltételezések, és valójában nem is számítanak, ahogy írtam.

2023. ápr. 28. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#3.

A Biblia nem ír arról, hogy Khám/Kám/Hám is el lett volna átkozva.

[link]

Sőt, Kánaánnak szolgálnia kell a közvetlen testvéreit is, akik szintén khámiták.


Mondom: egy nyelvész írta, hogy szerinte pun/föníciai/kánaánita származású.


Amúgy Szent Ágostonról is írták egyesek, hogy valójában romanizált föníciai családból jött. Ez igaz?


Szent Ágoston és Tertullián berberek, vagy föníciaiak voltak?

2023. ápr. 28. 14:51
 5/9 munyamunya ***** válasza:
Oké, továbbra sem értem, mit számít bárkinek is a családi háttere a hit szempontjából. Gondolom, valahová szeretnél kilyukadni, de én nem tudlak követni, és nagyon úgy néz ki, hogy ezen az oldalon kb te vagy a legtájékozottabb ezekben a kérdésekben, szóval szerintem ne várj értelmes választ itt.
2023. ápr. 28. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5.

Én csak a Wikipédiáról írtam. Ott olvastam ezt.


Azért, mert nem értem, hogy lehetne Isten imádója egy Jézabel népéből érkező ember... Sőt, mi több: vannak olyan történetek is, miszerint Didónak, Karthágó királynőjének valójában Jézabel ("Jéza-Baál") királyné a nagynénje volt. Flavius legalábbis ezt írja.


[link]


Na most hogy lehetne Isten igaz imádója az, akinek az ősei Jézabel királyné udvarából érkeztek, Türosz városából? Aki anno az igazhitűeket is bálványimádásra és az azzal együtt járó mindenféle förtelmes bűnökre (pl.: paráznaság, gyilkosság stb.) sarkallta?

2023. ápr. 28. 21:41
 7/9 munyamunya ***** válasza:

Bárki lehet az igaz Isten imádója, akit csak az igaz Isten erre elhív.

Ha nem így lenne, ha a korábbi téves meggyőződés akadály lenne, akkor nem volna lehetséges egyetlen pogány ember egyházhoz tartozása sem. Se te, se én, sem senki idegen nem térhetne meg, kizárólag Izraelita személyek. Ezt azonban már maga a Felkent is több esetben cáfolta, és Simon Péter által konkrétan meg is mutatta Isten, mennyire nem így van.

2023. ápr. 29. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

#7.

És az arabok, akik ugyanúgy Ábrahámtól származnak?


De mi, magyarok nem csináltunk ilyen borzasztó dolgokat vallási rituáléként.

2023. ápr. 29. 08:33
 9/9 munyamunya ***** válasza:

Oké, lassan írom, hogy a hátsó sorokban is hallják: BÁRKI megtérhet, ha az élő Isten erre kiválasztja.

A magyar nemzet tagjai is, az arab népek is, a hottentották is. Függetlenül pogány korunkban elkövetett tetteinktől (melyeket megbánni nyilván szükséges, de ez már magából a hitből ered, nem előfeltétele annak.)

2023. ápr. 29. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!