Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kereszténység és öndicséret....

Kereszténység és öndicséret. Összeegyeztethető?

Figyelt kérdés

2023. jún. 12. 15:42
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Hadd írjak példákat arra a fajta dicsekvésre, amikor valakik többet ígérnek annál, amit adni tudnak. Ez annyira elterjedt mind a világban, mint a keresztény egyházakban! A célom nem az, hogy megalázzak vagy elítéljek embereket, mindössze az, hogy megóvjalak titeket attól a csalódástól, ami azokat éri, akiket becsapnak és átvernek.

Tegnap mentem fel egy honlapra, amit Jeremy Griffith biológus neve fémjelez, és óriási dolgokat ígér a híveinek, megoldást a világ legnagyobb és legfájdalmasabb problémájára, amit ő "human condition"-nak nevez, soha meg nem tapasztalt szabadságot, kiteljesedést, és hasonlókat. Az a helyzet, hogy az emberiség legnagyobb problémáját többé-kevésbé jól azonosítja. Viszont a problémára kínált megoldása a Biblia fényében nem áll meg. És azért veszélyes, mert az általa kínált megoldás érzelmileg akár hosszú ideig működhet is, de nem azért, mert igaz, hanem mert a tévedések is működhetnek elég hosszú ideig. A Biblia ír az "oltalmazó hazugságról" (Ézs 28:17), olyan hazugságról, amely egyfajta biztonságérzetet, felszabadulást, megkönnyebbülést okoz időlegesen. Olyan ez, mint mondjuk a szenvedőnek a morfium. Ha valakinek fájdalmai vannak, a morfiumot beadva a fájdalom megszűnik, de a morfium nem gyógyítja meg a betegséget, csak a fájdalmat szünteti meg időlegesen, mert "becsapja" az agyat. Én is voltam ilyen oltalmazó hazugság általi állapotban, mielőtt keresztény lettem. A nagy veszély azonban az, hogy amíg emberek a morfiumban látják a betegségük gyógyulását, addig a valódi gyógyító megoldás késik, és a betegség súlyosabbá válik. Szóval nem magáról Jeremy Griffitről szól a véleményem, nem tudom, milyen ember ő, hanem a filozófiájáról. De dőlj be neki, és a hasonló megoldásoknak. A megoldás a világ legnagyobb problémájára a Jézusban való hit, ahogyan azt a Biblia kijelenti. Jeremy Griffith megoldásában nincs benne Jézus Krisztus, holott semmilyen más megoldás nem működik a világ legnagyobb problémájára, mint Ő maga. "Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem mehet az atyához, csakis énáltalam." -- mondja Jézus.

Na most itt van a következő probléma. Bár a megoldás Jézus Krisztus, és a legtöbb magát kereszténynek mondó egyházban ez vitán felül áll, mégis sok keresztény egyházban Jézus szájába olyan ígéreteket adnak, amelyeket ő nem tett. Szóval itt megint nagyobbat ígérnek, mint amit adnak, ráadásul Jézus nevében. Hol ígért olyat Jézus, hogy ha valaki hisz benne, akkor jó anyagi helyzetbe kerül, jó egészsége lesz, és sikeres lesz ebben a világban? Sehol, ez az ún. "prosperity gospel" egyszerűen nem igaz. És ha valaki a gyülekezetben nem kap ilyen anyagi/testi áldásokat Istentől, akkor megvádolják, hogy nincs hite. Jézus csak bőséges lelki/szellemi áldásokat ígért mindenkinek, aki hisz benne. Bőséges anyagi/testi áldásokat is adhat, de ilyeneket nem ígért. Az itt a baj, hogy amikor az ezzel a túlzott ígérettel becsalogatott emberek mondjuk megbetegszenek, vagy elszegényednek, akkor Istent vonják kérdőre. Csalódnak Istenben, és akár hátat is fordítanak Istennek, ami végzetes lehet az üdvösségükre.

De hadd mondjam el, a prosperity gospel csak egy kisebb horderejű hamis tanítás, ennél jóval komolyabbak is vannak a mai kereszténységben, de itt nem szeretném ezeket részletezni. Nagyon sok hamis tanításra jellemző az újkeletű kereszténységben, hogy azzal csábítja az embereket, amire viszket a fülük. A könnyű úttal. Olyat ígérnek ebben a világban, ami több annál, amit Jézus ígért.

Jézus nem ígérte, hogy könnyebb lesz keresztényként az életünk, csak azt, hogy a bajokban és megpróbáltatásokban velünk lesz. És azt is ígérte, hogy ad mellénk testvéreket, és gondoskodni fog a fizikai szükségleteinkről, de csak akkor, ha őt tesszük az első helyre az életünkben (Mk 10:28-31).

üdv, a javuló Stefán

2023. jún. 13. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!