Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok, mit éreztek az...

Donkey64 kérdése:

Mit gondoltok, mit éreztek az ortodox zsidó vallásról?

Figyelt kérdés

2023. júl. 23. 00:22
 1/7 anonim ***** válasza:
96%

Értelemszerűen ők azok, akik a vallásukat szigorúbban élik meg.Az ortodoxiának is van több vállfája, tehát melyikről lehet most beszélni?A modern ortodoxiáról, ami nagyjából kb, elméletben a neológiához hasonlítható, vagy a haredi ortodoxiáról, ahol a világ fekete és fehér, zsidó, és nem zsidó?


Az ortodox zsidókat történetileg a nem-ortodox zsidó társaik kezdték el így nevezni, "megkülönböztetve" a progresszív haladást inkább elutasító társaikat.Nekem mit kellene róluk éreznem?Vagy akkor megint megkérdezem: az ortodoxia melyik csoportosulásáról?És hol?Itt, egy maréknyi budapesti ortodox közösségről?Vagy az amerikában élőről?Vagy az Izraelben élő ortodox közösségről kell véleményt formálni?Melyikre vagy kíváncsi?


Kedves első válaszoló, amennyiben tisztában lennél a saját hazád történelmével, így valószínűleg tudnád, hogy mind a mai, mind a régi, nagy Magyarország nem "csak" a magyarok hazája (volt), hanem sok nép hazája (volt), főleg a nagy-Magyarország, ami nem csak Európa, hanem a világ egyik legmultikultúrálisabb országa volt a Kárpát-medencében, ami évszázadokig egy etnikai turmixgép volt a kitelepítések, betelepítések, megszállások, népírtások történelmi gyűrűjében.Aki ezt az országot érzi hazájának, és energiát tesz bele, én nekem azzal nem lesz semmi problémám.Viszont azoktól az emberektől, akik megpróbálják megszabni hogy ki a magyar, (főleg a zsidók tekintetében akik rengeteg mindennel járultak ehhez az országhoz) na, azoktól tudok falnak menni.

2023. júl. 23. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ez a kérdés így, ebben a formában igazi Donkey-kérdés.
2023. júl. 23. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Azért kérdezem, mert én az voltam. "Nyakig" beszippantott a dolog, betartottam az egészet, feketében jártam, kóser kosztot ettem, szombatot tartottam, imaszíjjal imádkoztam...Betöltötte az életemet, mint egy első szerelem. Az 1980-as évek Magyarországán, amikor én kamaszfiú voltam, ez teljesen elválasztott a korosztályomtól, mindenkit elriasztott tőlem...Végül is abbahagytam, 18 évesen. Természetesen nem gondolom, hogy ez a vallás igaz, vagyishogy volna Isten és az adta volna a Mózes öt könyvét, és ő sugallta volna ennek a hagyományos, rabbinikus magyarázatait, és az egész életforma Isten parancsa lenne. De máig nem érzem, hogy én akkor "egyszerűen" hülyeséget csináltam volna. Arra vagyok kíváncsi, hogy "kívülről" kiben milyen benyomást kelt...
2023. júl. 24. 10:00
 4/7 anonim ***** válasza:
2. válaszoló vagyok.Ott vannak a pesti reform kozossegek, es a reform eleve nem is annyira a vallasrol, hanem spiritualis utak menten probal gondolkodni, egyeni megelesben gondolkodva.Gondolom erzel vmi hasonlot amit a sok giyurba kezdo betero is, nem?
2023. júl. 24. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Jót érzek.
2023. júl. 27. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Érdekesek.
2023. szept. 28. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Irod :

-"Az 1980-as évek Magyarországán, amikor én kamaszfiú voltam," -"Végül is abbahagytam, 18 évesen "

Ha igazat irsz akkor Te 1965-70 korul szulettel, tehat ma az otvenes eveidben jarsz ha nem vagy idosebb.

Kerdesem : Mit csinaltal az elmult 30-35 evben az ortodox zsidosagoddal ? Egesz eddig toprengtel hogy most megkerdezd a gyakorin a kerdesedet ?

Valami nagyon nem kosher itt haver :)

2023. okt. 4. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!