Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A vallás a politika eszköze...

A vallás a politika eszköze volna?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm ma azt mondta hogy a vallás évszázadokon át a politika eszköze volt ahhoz hogy elnyomás alatt tartsa a népet. Pld a középkorban mikor az egyház volt a nagy hatalom és sok államban a király is maga volt a helyi egyházfő, az emberek pénzt dobtak a perselybe a templomba hogy a mennyországba kerüljenek ne a pokolba és mindenféle szabálynak kellett tartaniuk magukat amit az egyház parancsolt. Minden a vallás körül forgott, boszorkány égetést alkalmaztak meg meghurcoltak azokat akik nem értettek egyet. Azt mondta hogy hülyeség az egész, nincs Isten meg Jézus, csak egy mese a népek fekügyeletére, és a többi vallás is ugyanaz csak máshogy nevezik a dolgokat. Ma már kevésbé erős az egyház ebből a szempontból a keresztény kultúrában, de pld ha vissza gondolok a vasárnapi misékre gyakran tett a pap olyan utalást, főleg választások idején hogy hova kell szavazni, és ettől kicsit elbizonytalanodtam. Lehet hogy igaza volt? Szerintetek? Mostanan nem igazán érzem azt hogy bármilyen szerepe van a vallásnak az életemben.

2023. aug. 10. 19:43
 1/10 anonim ***** válasza:

A vallásnak a hatalomgyakorló vetülete szerintem holt biztos, hogy igaz.

A pozitív aspektusaiban is van igazság, de azt nálam szerintem jobban ismered.

2023. aug. 10. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

"és sok államban a király is maga volt a helyi egyházfő"

Ez a sok ország konkrétan egy :), nevezzük az egyszerűség kedvéért Angliának, ahol VIII. Henrik elszakadva Rómától létrehozta az anglikán egyházat.


"Mostanan nem igazán..."

Mostanában? Elég régóta teszed ki ezeket az ostoba kérdésnek álcázott véleménynyilvánításaidat.

2023. aug. 10. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Tegnap iratkoztam fel ide... :(
2023. aug. 10. 20:47
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez így önmagában nem igaz. A vallás alapvetően egy sokak által közösen gyakorolt hit keretrendszere. Amit természetesen be lehet vonni a politikába, ha a megszólítani kívánt embertömeg erre vevő. Illetve pár száz éve még nemhogy a politika használta a vallást, de konkrétan az Egyháznak volt igen komoly politikai befolyása. Lényegében pont hogy a vallás használta a politikát.

A világ nem fekete fehér.

2023. aug. 10. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
47%
Már elég régóta.... A vallás akkor jelentette utoljára azt, amit kellett jelentenie, amikor még barlangok falára rajzolgattunk.
2023. aug. 10. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
33%
Minden vallás (a hozzá kapcsolódó hitrendszer) a hatalomról (a lelkek feletti uralomról) szól. A gazdasági hatalmat képviselők pedig biztosabban tudják megtartani a politikai/gazdasági hatalmukat, ha felhasználják hozzá a lelki hatalmat gyakorló vallást.
2023. aug. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Igen. Akkor, ha a politika igényt tart a tömegek érzelmi, szellemi befolyásolása általi hatalomgyakorlásra. Ez úgy működik, hogy amit a politika mond, azt viszonthallhatod a szószékekről.

A középkorban, mikor több helyen az egyház erős volt, előfordult a fordítottja, azaz az egyház határozta meg a politikát. Ez ma már csak erősen közvetve fordul elő.

Értelmesebb helyeken viszont e kettőt szétválasztják, ezt röviden szekuláris államnak nevezik.

2023. aug. 11. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 KZitus ***** válasza:

Szia

Támogatják egymást önös céljaik elérése érdekében. Jézus napjaiban a vallás és a politika gyakran összefonódott. Ezért Jézus így figyelmeztette a tanítványait: „Tartsátok nyitva a szemeteket; óvakodjatok a farizeusok kovászától és Heródes kovászától!” Márk 8:15. Heródessel valószínűleg a Heródes-pártiakra utalt. A farizeusok politikai téren a zsidók függetlenségét támogatták. Máté beszámolójából kiderül, hogy ebben a beszélgetésben Jézus a szadduceusokat is megemlítette. Nekik az volt a céljuk, hogy megmaradjon a fennálló rend. Sokan közülük politikai tisztséget viseltek a római közigazgatásban. Jézus nyomatékosan felhívta a tanítványai figyelmét arra, hogy őrizzék meg magukat tisztán ennek a három csoportnak a kovászától, vagyis tanításaitól. Máté 16:6, 12. Érdekes, hogy ez a beszélgetés nem sokkal azután zajlott, hogy Jézust királlyá akarták tenni.

Amikor a vallás és a politika összekapcsolódik, az könnyen erőszakhoz vezet. Jézus azt tanította a követőinek, hogy ilyen körülmények között is őrizzék meg a semlegességüket. Ez az egyik ok, amiért a magas rangú papok és a farizeusok meg akarták ölni Jézust. Politikai és vallási vetélytársat láttak benne, aki veszélyezteti a hatalmukat. Ezt mondták: „Ha nem teszünk ellene semmit, mindenki hinni fog benne, a rómaiak pedig eljönnek, és elveszik tőlünk a helyünk meg a nemzetünk feletti hatalmat” János 11:48. A Jézus elleni cselszövésben Kajafás főpap vállalta a vezető szerepet: János 11:49–53; 18:14.

2023. aug. 11. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Abszolút! Az ortodox vallás kiszolgálja az orosz és ukrán politikát 100%-ban, amikor támogatja. Semmi közük Krisztushoz.

A keresztény kultúra ugyanilyen álszent szöveg. A keresztény azt jelenti, Krisztus-követő, a világpolitikához semmi köze!!!

Ján 17:14 Én a te igédet nékik adtam; és a világ gyűlölte őket, mivelhogy nem e világból valók, amint hogy én sem e világból vagyok. Ján 17:15 Nem azt kérem, hogy vedd ki őket e világból, hanem hogy őrizd meg őket a gonosztól. Ján 17:16 Nem e világból valók, amint hogy én sem e világból vagyok.


Lehet egy politikai párt keresztény, miközben nem része a világnak? Lehet egy politikus keresztény, mikor abszolút része a világnak, hiszen abban válal 100% szerepet?!


Vagy politikus vagy keresztény, ill. politikus álkeresztény.

2023. aug. 12. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Az ortodox vallás kiszolgálja az orosz és ukrán politikát 100%-ban, amikor támogatja. Semmi közük Krisztushoz."

Aha... és mi van azokkal az ortodoxokkal, akik se nem oroszok, se nem ukránok?

2023. aug. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!