Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Buddhistáktól kérdezem. A...

Buddhistáktól kérdezem. A menedékvételkor szokott lenni fogadalomtétel is?

Figyelt kérdés

Tavaly csináltam menedékvételt és nem emlékszem, hogy tettem-e fogadalmat.


Elképzelhető, hogy csak menedékvétel volt?


Azt tudom, hogy volt beavatás is, valamint aki szeretett volna, kapott avatott nevet is. (Ugyanazt.)


De a fogadalmakra nem emlékszem, hogy volt-e?!


Ha volt, akkor hány fogadalom lehetett vajon?



2023. okt. 1. 13:30
 1/5 anonim válasza:
A menedékvétel egy komoly elhatározás, illene emlékezni. Menedékvételkor 5 fogadalom van, vágnak a hajadból és felkennek olajjal. Nevet is kapsz.
2023. okt. 3. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

#1. Köszönöm. Illik, nem illik, komolyan nem emlékszem. A hajvágásra emlékszem, a névre is.

Szóval akkor tettem fogadalmat is.

Akkoriban annyira tisztán éltem, vegán étrenden voltam, a többit nem is részletezem, annyira "mentes" életmódot folytattam, mint egy nagyon szigorúan vett szerzetesi élet.

Azóta viszont beteg lettem, ami azzal járt, hogy próbálkoztam más étrendekkel.

Szóval befolyásolható voltam és végül ettem néha halat, csirkét és pulykát, tojást, plusz egy olyan gyógyszert szedtem, ami tartalmazott állati eredetű összetevőket. (Alacsony FODMAP tartalmú kajákat tudok csak enni és azok pont a hús, hal, tojás, de össze tudtam rakni másból is, csak rá kellett jönni.)

Ez a csirkehús, stb fogyasztás nem volt sokszor, mert kitapasztaltam, hogy végül is mit bír a rendszer vegánban, de nemrég jutott eszembe, hogy ha tettem fogadalmat, akkor azt megszegtem.

Ilyenkor mi a helyzet?

2023. okt. 3. 21:19
 3/5 anonim válasza:
Most keresztény vagy vagy buddhista? :D Mert úgy mondod mintha valami nem szép dolgot csináltál volna. Az, hogy nem eszel húst nem azt jelenti, hogy tisztán éltél. Tisztán azok élnek akik a képesek a tudatukat tisztán tartani. A tudatukat azok képesek tisztán tartani akik látják. Mire vezetett a vegánok nagy húsmentessége? Széthúzáshoz és konfliktusokhoz. Az állatokkal való bánásmód amit a világban látunk valóban indokot ad arra, hogy ne együnk annyi húst. Viszont ha így tenne mindenki akkor a hús ára az egekbe szökne és megint csak konfliktusok keletkeznének. Mind1 is ezzel lehet egyetérteni és lehet ellene is érvelni. A Buddha is megette a húst ha azzal kínálták, én is megeszem a húst. Persze nem minden nap húst-hússal. Az, hogy nem emlékszel a menedékvételre azt jelenti, hogy figyelmetlen vagy. Jobb lenne erre összpontosítani és ezt fejleszteni. Mert a meditációhoz szilárd/tiszta tudat kell. Menedékvételen is ezzel a tudattal veszünk részt. Ez fontosabb mint bármilyen étrend. Az, ahogyan az őseink ettek húst az eléggé buddhista szellem, a Tibetiek is így tettek azokon a területeken ahol nem lehetett növényeket termeszteni. Az állattal tisztelettel bántak, mikor megölték vallásosan elbúcsúztatták a lelkét és mikor ettek hálával megköszönték, hogy teste az ő testüket táplálja. Nem pálinkát ittak az ölésen és nem buli volt hanem egy szomorú nap. A 21. században vannak lehetőségeink de ez egyéni döntés és nincs jó döntés vagy rossz. Amikor az utat keresed inkább azt vizsgáld meg mennyit teszel bele. Van az a szép és jó melengető érzés a mellkasban amit azok éreznek akik hajlamosak meghallani az együttérzés szavait, a kegyelmet. Én is ismerem, de a döntéseinket nem hozhatjuk meg csak ebből, tudatlanul. Ebben nincs semmilyen erőfeszítés.
2023. okt. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nem értem, hogy jön ide a kereszténység.

De azt tudom, hogy az ahimsza miatt nem eszünk állatot.

Te egyél akkor, ha akarsz.

Én nem akarok.

Az csak mentegetőzés, hogy bizonyos területeken esznek húst a buddhisták. Ők azért ehetik, mert ott kb nincs mit mást enni.

A Buddha pedig - ha egyáltalán pontosak a fennmaradt írások - azt mondta, hogy amit a szerzetesek kapnak alamizsnát, azt kell megenniük. Azért, ha volt abban némi hús, megtették. De ők maguk nem öltek állatot. Nyilván lehetnek kivételek.

Amúgy fogalmad sincs arról, hogy ki mikor min megy keresztül, ezért célszerűbb lenne nem ítélkezni.

Az is jogodban áll éppen, csak nem együttérző nézőpont.

2023. okt. 3. 22:39
 5/5 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy Sákjamuni Buddhának az egyik sziddhije az volt, hogy nem volt szüksége táplálkozásra, szóval nem valószínű, hogy olyan pontosak lennének a leírások...
2023. okt. 3. 22:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!