Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit tegyek, ha ilyen a templom...

Mit tegyek, ha ilyen a templomunk és a papunk? Jézus Krisztus nem űzné ki korbáccsal a templomból?

Figyelt kérdés

Pár héttel ezelőtt vége volt a misének. A templomunkba járnak hajléktalanok, nagyon szegények is, akik a mise után a templom előterében némi aprópénzért koldulnak. Általában vannak, akik egy részét utána beviszik a templomba és bedobják a perselybe. Nem csinálnak semmi rosszat, csak lesütött fejjel állnak és egyhegyűen nézik a kis papírpoharukat, sapkájukat vagy a kezüket, amin látszik, hogy nagyon régen fürödtek utoljára, illetve ez a pár darab az összes ruhájuk. Ha adsz nekik, akkor megköszönik. A vége felé szoktam kijönni, mert általában ott maradok még imádkozni. Jött ki a pap, már csak én voltam ott, mert vártam, hogy jöjjenek értem és felvegyenek autóval. Erre meglepődtem, hogy mit csinál. Razziát tartott és keményen elküldte a hajléktalanokat. Ne telepedjenek oda, mit képzelnek, menjenek haza (nyilvánvalóan hajléktalanok...), takarodó van, ne kolduljanak a templomnál, este van, nincs ott semmi keresnivalójuk stb. Pedig a templomkert és a templom előtere mindig nyitva van, csak a templom van zárva.


Pár hónappal korábban volt egy kérdésem. Megkérdeztem, hogy lehet-e térdelni és állni végig a mise alatt, erre válaszul mogorván elküldött, hogy csatlakozzak a közösséghez, hogy nézne ki, ha mindenki összevissza ugrálna fel és le, meg hogy mi egy közösség vagyunk, neki meg amúgy is mennie kell stb. Én megértem a nemleges választ is, de ezt nem feltétlen így kell közölni, pláne, ha az ember lelki vezető.


Aztán meg az üzletelés a templomban. Olyan drága a gyertya és egyéb, hogy azon már nem egy darabot, hanem egy egész csomagot lehetne venni. Nem hazudok, megnéztem. Semelyik másik templomban nem ilyen magasak az árak. Gyertyaszentelőkor sem akart nekem gyertyát adni, csak ilyen kis teamécsest hatszoros áron, mert neki sietni kell és ott van. A másik pap pedig megígérte, hogy ad ingyen rendes szentelt gyertyát a sekrestyében. A városunk nagytemplomában is mindig ingyen adnak mindent, ami az ünnep "kelléke". Itt sokszor "batyus bál" van, vagyis vigyél te mindent.


Mit gondoltok? Mit lehetne tenni? Ez hogy egyeztethető össze az eredeti, krisztusi tanokkal?



2023. okt. 30. 10:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Írj a püspöknek!
2023. okt. 30. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
80%
Lehet újat mondok, de attol, hogy egy embert szertartásosan felavattak, még nem lesz belőle jo ember. A másik: a hajléktalanok nem lesznek megmentve aprópénzzel. Estére elfogy és kezdhetik elölről. Tartósan kellene a traumáikat, függőségüket kezelni és dolgozni kellene annak, aki képes rá fizikailag.
2023. okt. 30. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

#2.

Ő a mennyek földi követe, a krisztusi tanokat hivatott az emberek felé közvetíteni.


Nem lesz jó ember belőle? Kötelessége krisztusi módon viselkednie, de legalábbis törekedni rá.


És ha nincs függősége? És ha nem képes rá? A társadalom és a gazdaság sokakkal kitolt ám...

2023. okt. 30. 11:20
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

A templomi kéregetés tényleg nem megoldás. Én sem szeretem, sokszor nagyon agresszívan betámadják az embert. Sajnálom őket, de attól nem lesz jobb az élete, ha mindennap ott koldul. Eseti adomány helyett én a pénzemmel inkább a szervezett és szakszerű segítségnyújtást támogatom.

Van amúgy ingyenkonyha, ingyen fürdési lehetőség és szállás is. Erre felkészült és kiépített intézmények, amelyekből sokat az egyház tart fenn. A világ pénze nem elég a szegénység felszámolására sajnos, persze a hajléktalanság egy olyan probléma, amire prevenció és hosszútávú megoldás kéne.

2023. okt. 30. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
36%

"a mennyek földi követe"

Nem csillagom. Ő is ember, reggel szrik és vannak szexuális vágyai. Ő is ugyanúgy született. Az, hogy vannak elvei és az a szakmája, nem zárja ki, hogy rossz ember legyen.

2023. okt. 30. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

#5.

De. Ez nem szakma, hanem hivatás. A mennyek földi követe, Krisztus tanainak képviselője.

2023. okt. 30. 12:37
 7/14 anonim ***** válasza:
64%

"de legalábbis törekedni rá"

A lelkébe látsz? Miért ne lehetne, hogy törekszik rá - de csak ennyire futja? Ő is emberből van. Hogy téged idézzelek:

"És ha nem képes rá?"

Hiszen túl kevés a pap, ezért mind túl van terhelve, fáradtak, éhesek, türelmetlenek ők is időnként - pont mint mások.

Vele szemben is megpróbálhatnál olyan jóindulatú lenni, mint a hajléktalanokkal szemben...


A mi templomunk köré oda is kakálnak a hajléktalanok, azért küldi el őket a templom közeléből a pap... Talán nálatok is vannak ilyen gondok, csak nem tudsz róla.


"Olyan drága a gyertya és egyéb"

De nem muszáj megvenni... Akkor mi a gond ezzel? Ha olyan drága, hogy senki se vesz belőle, majd lejjebb viszik az árakat, ha azt akarják, hogy fogyjon a portéka. Te meg vegyél inkább ilyesmit máshol, pl. a város nagy templomában.

A gyertyákat meg szerinted kinek a pénzéből kéne megfinanszírozni, hogy mindenki ingyen kaphasson legalább gyertyaszentelőkor? Ha többet adakoznának a hívek, több mindenre futná "ingyen".

2023. okt. 30. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

#7.

Megveszem, mert számomra fontos az imádkozáshoz.


Folyton csak emelik az árakat. Egy egész doboznyit lehetne venni annyiból, amennyit ők elkérnek. Nem túlzok, megnéztem. Nem hiszem el, hogy az árkülönbözetből nem telik néhány gyertyára, meg üvegre. A perselybe is láttam már eléggé nagy címleteket, meg mennek a kártyára is az adományok. Ne szórakozzunk már!


Nem láttam még soha, hogy a mi hajléktalanjaink balhéztak vagy szemeteltek volna.


Elfogadom, hogy túlterhelt. Én is az vagyok. De ettől még igyekszem kedves lenni mindenkivel. Ez pláne így lenne, hogy konkrétan a hivatásom lenne ez. Elismerem, hogy egy vallási vezető nem pusztán pszichológus, hanem esket, temet, keresztel, első áldoztat, gyóntat, misézik, imát vezet, templomot rendbe rak és sok esetben még tanul is. Ugyanakkor neki konkrétan erről szól első sorban a hivatása.

2023. okt. 30. 13:17
 9/14 anonim ***** válasza:
63%

"Megveszem, mert számomra fontos az imádkozáshoz."

Annyira, hogy a legdrágább helyen veszed meg a többszöröséért? Akkor ne panaszkodj. A legolcsóbb helyen is megvehetnéd, aztán vihetnéd magaddal, akárhol akarsz is imádkozni. A saját választásod.


"Nem hiszem el, hogy az árkülönbözetből nem telik néhány gyertyára, meg üvegre. A perselybe is láttam már eléggé nagy címleteket, meg mennek a kártyára is az adományok. Ne szórakozzunk már!"

Ne szórakozzunk már, hogy te akarod beosztani a templom pénzét! Mit gondolsz, mennyit kell abból a pénzből fűtésre fordítani, vízre, villanyra, és mennyi a templom számlavezetési díja, mennyibe kerülnek a karbantartások, meg azok, amik eszedbe se jutnak? A te bevételedet is mások osztják be, nem te, azért akarnád rátenni a kezedet más pénzére?


"Nem láttam még soha, hogy a mi hajléktalanjaink balhéztak vagy szemeteltek volna."

Látni én sem láttam, hogy a mieink ilyeneket csináltak volna, de csak azért, mert én sokkal kevesebb időt töltök a templomunkban meg a templom környékén, mint a pap, így neki sokkal inkább feltűnnek az ilyesmik.


"Elfogadom, hogy túlterhelt. Én is az vagyok. De ettől még igyekszem kedves lenni mindenkivel."

Ő is igyekszik. Miért kellene az ellenkezőjét feltételeznünk?


"Ez pláne így lenne, hogy konkrétan a hivatásom lenne ez."

Nem az a hivatása, hogy mindig mindenkivel kedves legyen.


"Elismerem, hogy egy vallási vezető nem pusztán pszichológus, hanem esket, temet, keresztel, első áldoztat, gyóntat, misézik, imát vezet, templomot rendbe rak és sok esetben még tanul is. Ugyanakkor neki konkrétan erről szól első sorban a hivatása."

Ezekről szól igen, amiket felsoroltál. Nem pedig arról, hogy mindig mindenkivel legyen kedves. A papok ugyanúgy nagyon sokfélék, mint a szakácsok, a kertészek, a jogászok vagy épp a pszichológusok - a pszichológusok sem mindig kedvesek mindenkivel, nem az a dolguk nekik sem. Időnként pont azzal tudnak hatással lenni másokra, megértetni velük dolgokat, ha nem kedveskednek, hanem szigorúak, határozottak, vagy akár kimondottan mogorvák.

2023. okt. 30. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
63%

Istentől és hivatástól függetlenül, ez is munkakör. Van "alkalmazója, főnöke, munkaköre és szervezeti szabályzat".

Nem nekünk kell erről gondolkodnunk. Csak tákékoztasd a felettes illetékeseket tárgyszerűen.


Ezektől persze nem mondanám rossz embernek... de jó papnak sem.

2023. okt. 31. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!