Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Római katolikusok, csak...

Római katolikusok, csak evangéliumot olvasnak? Vagy megnézik a napi igét ami pl a Reformátusoknál van? (és forditva tehát csak a saját felekezetük napi olvasmányát nézik?)

Figyelt kérdés
Én pl nem is tudtam, hogy más felekezeteknek is van napi igéje, vagy ki hogy nevezi , azt hiszem a reformátusoknál a weboldalon pl láttam, hogy van napi ige. Azt hittem ilyen csak a római katolikusoknál van, ugye az evangélium, minden napi elmélkedni való. Ha valaki katolikus , szokta olvasni a másik felekezetek napi igéjét? (és forditva, tehát pl 1 református foglalkozik e a napi evangéliummal)
nov. 18. 12:33
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Én nem szoktam. Nem is az a lényeg, hogy minél többet olvass, hanem hogy az olvasott evangéliumi részből tanulj, épülj, alkalmazd saját életedben. Erre pont elegendő az evangélium, illetve a hozzá tartozó olvasmányok.
nov. 18. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Értem és tiszteletbe tartom a véleményed. De a napi ige is a Bibliából van, nem szoktad érezni, hogy olvasd?
nov. 18. 13:43
 3/17 anonim ***** válasza:
38%
Nem szoktam érezni, hogy olvassam, ahogy még van nagyon sok felekezetnek is hasonló, azokat se szoktam. Miért pont ez lenne kitüntetett helyen, miért nem a másik 99?
nov. 18. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
A kérdést úgy akartam ki irni, hogy bármi más felekezet igéjét, vagy ahogy hivják, csak ezek szerint nem jól fogalmaztam. A reformátust azért emeltem ki mert megnéztem és láttam , hogy nekik van napi elmélkedés ők igének hivják.
nov. 18. 14:39
 5/17 KZitus ***** válasza:
50%

Szia

Úgy tűnik több felekezetnek IS van napi igéje. Nekünk is van. A kiadványnak az a neve: "Vizsgáljuk az Írásokat naponta". Általában reggel szoktuk elolvasni, így az jó napindító lehet. Így néz ki:

[link]

nov. 18. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
köszi KZitus
nov. 18. 17:06
 7/17 anonim ***** válasza:
92%

Római katolikusoknál minden napra és ezzel együtt minden misére van előírt olvasmány (általában ószövetségi rész)vagy szentlecke (újszövetségi rész, ami nem evangélium), vasárnap és ünnepnek mindkettő, plusz zsoltár. És van az előírt evangélium.

Ezeket az előrt részeket kötelező felolvasni az aznapi miséken. Otthon persze magán úton mindenki azt olvas, amit szeretne. De aki mondjuk minden vasárnap részt vesz a szenmisén, az hall nem csak evangéliumot.

nov. 18. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
7es én online hallgatok misét, ezt nem tudtam miért mondják hogy szentlecke vagy olvasmány köszi.
nov. 18. 17:26
 9/17 Jégszív ***** válasza:
0%

Katolikus vallásban tudtommal NINCS napi ige! (Más kérdés a papi zsolozsma...)


Vannak viszont liturgikus események (szentmise, keresztelő, esküvő, temetés, körmenet), ahol az evangélium mellett OLVASMÁNY (bárhonnan a Bibliából), SZENTLECKE (zömmel apostoli levelek) fordulnak elő. Miséken ezek között zsoltárszakaszok fordulnak elő.

nov. 18. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy a 7. irja.

Mindennapra van mas a katolikusoknal is, nemcsak az evangelium.

Hetkoznapra (tehat ami nem unnepnap es nem vasarnap) az evangelium mellett altalaban egy zsoltart es egy oszovetsegi iget jelolnek ki,

ezt megtalalod itt:

[link]

Ez a novemberi.

Ugy kell hasznalni, hogy mondjuk vegyuk ezen a heten 14-et, keddet.

Ugy talalod meg, hogy

"14.kedd 32.evkozi het kedd"

Tehat most az ev 32. heteben vagyunk, "evkozi" azt jelenti, hogy kozonseges nap, (nem advent, bojt, nagyhet stb.)

Itt latod, hogy Bolcsessegek konyve 2.23-3.9 (Oszovetseg)

Zsoltar 33 (Oszovetsegbol)

Lukacs 17.7-10 (az evangelium)

Ha rakattintasz arra, hogy 32. evkozi het kedd, akkor ki is nyitja, tehat nem kell a Bibliabol kikeresni.

Vasarnapokra emelle van meg egy episztola, vagyis az Ujszovetsegbol valaki levelebol egy reszlet (vagy mas nem evangeliumi resz az Ujszovetsegbol: "Szentlecke")

Tehat holnap vasarnap:

"19. vasárnap: Évközi 33. vasárnap – Szegények világnapja

Péld 31,10-13.19-20.30-31 Zsolt 127 1Tessz 5,1-6 Mt 25,14-30 rövidebb: Mt 25,14-15.19-21"

vagyis

Peldabeszedek, Zsoltar, Szt Pal elso levele a Thesszalonikaiakhoz

(1Tessz) es Mate evangeliuma


Igy tudsz minden nap olvasni evangeliumot is, oszovetseget es zsoltart is.


En anglikan vagyok, de neha megnezem ezt a kanadai romai katolikus papot, aki kb. 5 percben beszel is az evangeliumi es az oszovetsegi reszrol. Nem huzza el, okos, vilagos, ha valaki tud angolul.

https://www.youtube.com/watch?v=k6L6pzEMzV4&ab_channel=Fr.Br..

Nem tudom, magyarul van-e ilyen, tehat hogy ne csak olvasd, hanem valamennyire el is mondjak, hogy ez mit jelent.


Magyarul van egy imadsagba foglalt napi evangelium olvasas es magyarazat:

megszentelt tér

[link]

Kattints ra arra, hogy "az ima kezdete", valassz ki egy napot es kezdd el (az egesz 5-10 perc lesz).

Az elmelkedo ima kozepen lesz az evangelium, es a kovetkezo lapon magyarazzak meg roviden.


A masik kerdesed:

"Ha valaki katolikus , szokta olvasni a másik felekezetek napi igéjét?"


En szoktam mas egyhazak oldalat olvasni, de altalaban a katolikusok jobban szeretik, ha csak a katolikust nezed. Ez azert van, mert amikor magyarazzak, akkor a sajat egyhazuk tanitasa szerint magyarazzak es az elterhet.

nov. 18. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!