Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A zsidó rabbik pénzért végzik...

A zsidó rabbik pénzért végzik a munkájukat vagy mint a muszlimoknál az imám ők is a gyülekezetből kijelölt emberek?

Figyelt kérdés

nov. 25. 21:51
 1/9 anonim ***** válasza:
79%
Ma a legtöbb rabbi (ahogyan egyébként a legtöbb imám is), fizetésért dolgozik. Régen valóban szinte mindegyiknek volt valami “polgári” foglalkozása, és a rabbinikus feladatokat ingyen végezte, de ez ma már nem kivitelezhető. Ugyanez vonatkozik az imámokra is.
nov. 26. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Hussaro Hungaricus ***** válasza:
Az imámok közül sokan ingyen teszik a dolgukat, de többek kapnak támogatást a helyi közösségtől vagy az államtól. Törökország, Egyiptom, Algéria, Szaúd-Arábia stb. ezekben az országokban van példa mindegyikre.
nov. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nagy valószínűséggel igen.Azért írom így, mert nem mindegy, hogy San Franciscoban egy reform közösség rabbijából indulunk ki, vagy egy New York-ból, egy haredi rabbiból.


Magyarországon neológ viszonylatban az a szokás, hogy a rabbinak illik szereznie egy világi-polgári diplomát, végzettséget, mielőtt átvenné a rabbidiplomáját.

nov. 26. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

#3

"Magyarországon neológ viszonylatban"

Magyarországon az ortodox rabbiknak is van valamilyen világi diplomája és a reform, illetve progresszív rabbiknak is. Utóbbiaknak m tevékenységeindenképp van valamilyen polgári foglalkozása is.

Sok rabbinak annyi pl a hitéleti oktatási tevékenysége, hogy polgári foglalkozásra nem maradna ideje.

nov. 26. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
4 Tehát pl az Orlander Bachuk vagy a Köves Slomó azok pénzért csinálják, kapnak lakást, autót v ilyenek?
nov. 26. 13:28
 6/9 anonim ***** válasza:

4-es, ezt pontosan látod hirtelen nem tudtam, ezért nem folytam bele, persze nem is feltételeztem, hogy a többi nem-neológ kollégának ne volnának polgári végzettségeik, mindössze a neológ vonalról tudtam csak jól megszólalni.


Kedves kérdező, aki eljut odáig hogy bármilyen zsidó vallási irányzatban, de rabbi legyen, az hidd el nem a pénzért fogja csinálni.

nov. 26. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Abban természetesen igazad van, hogy minden rabbijelölt tisztában van azzal, hogy néhány extrém ritka kivételtől eltekintve vagyonokat nem fog felhalmozni, de az azért elvárás, hogy rabbiként is legalább egy átlagos középosztálybeli fizetést elérjen. A jó hír, hogy ezt azért a közösségek is belátják, mégiscsak méltatlan dolog lenne, ha a rabbi arra lenne ráutalva, hogy valaki végre meghaljon, mert igazi pénzt csak a temetés hoz a házhoz.

Ami a valamilyen (bármilyen) egyetemi végzettséget illeti, ma már a legtöbb helyen alapelvárás. Érdekes módon minél liberálisabb a közeg, annál inkább. Nem véletlenül, mert a rabbinak nem csak az i.tentiszteletek levezetése a közösség képviselése a feladata (na ennyiért tényleg max valami jelképes elismerést kapna), hanem tanít iskolában és azon kívül, lelkisegélyt nyújt, sokszor a lobbizás is az ő feladata, méghozzá nemzetközi viszonylatban (az ő fizetésének egy része is jó eséllyel a külföldi privát támogatóktól származik), stb… Ennek a komplex feladatkörnek az ellátásához elengedhetetlen a minél szélesebb látókör és szerteágazó tapasztalat (a kapcsolati tőkéről nem is beszélve), amihez gyakorlatilag elengedhetetlen az egyetem, ideális esetben minimum 1 éves izraeli vendéghallgatói tapasztalattal.

nov. 26. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Pl az Orlander Bachuk vagy a Köves Slomó azok pénzért csinálják?"

Bár sose kérdeztem rá, de sztem igen.

"kapnak lakást, autót v ilyenek?"

Természetesen van lakásuk, nem is akármilyen, a kóserság követelményeket támaszt, de azt nem tudom, hogy kapták, vagy vették a saját pénzükbõl.

Off: Orlander Bachuk vagy a Köves Slomó, stb, az "EMIH" rabbijai május óta az én szememben tréflik (nem kóser), mert egy sunyi trükkel einstandolták az ortodoxiát (MAOIH), amihez nem volt joguk. Igazából nem biztos, hogy tényleg, mert folyik valami jogorvoslat, de ki tudja mi jön abból ki.

Szóval az "EMIH" az én oovasatomban tréfli, régebben sokat jártam oda, fõleg a Vasváriba, de ezután nem megyek, amíg ezt a disznóságot jóvá nem teszik.

nov. 26. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8 ma 22:25 #5 ma 13:28 és #6 ma 13:58 -nak ment. Persze, az off része mindenkinek.
nov. 26. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!