Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miben más az új szövetség,...

Miben más az új szövetség, mint az ó?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy miben hozott többet az új szövetség az ónál? Mik azok, amik az ó szövetségben nem voltak elérhetők, de az újban már igen?

dec. 10. 18:19
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

"Izraelt elsőszülött fiának nevezi Isten (2 Móz 4:22)"


Szerinted ez már be is teljesedett? Mert akkor elég szigorúan bánik Isten a gyeremekeivel nem? :) Nem nem teljesedett be, hanem ez prófétai beszéd:


Ézs 66:8 Ki hallott ilyet, ki látott ilyesmiket? vajon világra jön-e ország egy napon, avagy születik-e nemzet egyszerre, hogy vajúdott és meg is szülte Czión a gyermekeit?


Itt lesz meg a természetfeletti Istenfiúsága Izraelnek mint egész nemzetnek, de ezt a Jákob nyomorúsága előzi meg, vagyis szülési fájdalmak. Az a szó, hogy "egyszerre" szüli azt is jelenti, hogy ütésre, taposásra. De amikor megszületik Izrael fentről akkor senki nem fog emlékezni a rosszra merr Jeruzsálem vigasság lesz a lakosai pedig öröm...

dec. 10. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

"Összefoglalva legfontosabb, hogy az ószövetség nem tudott senkit tökéletességre juttatni."


Jób, 1:1 - Vala Úz földén egy ember, a kinek Jób vala a neve. Ez az ember feddhetetlen, igaz, istenfélő vala és bűn-gyűlölő.


1 Mózes, 6:9 - Noénak pedig ez a története: Noé igaz, tökéletes férfiú vala a vele egykorúak között. Istennel jár vala Noé.


1 Mózes, 17:1 - Mikor Ábrám kilenczvenkilencz esztendős vala, megjelenék az Úr Ábrámnak, és monda néki: Én a mindenható Isten vagyok, járj én előttem, és légy tökéletes.


Hogy mutassák pár példát a mózesi törvény alatti időből:


Lukács, 1:5 - Heródesnek, a Júdea királyának idejében vala egy Zakariás nevű pap az Abia rendjéből; az ő felesége pedig az Áron leányai közül való vala, és annak neve Erzsébet.

Lukács, 1:6 - És mind a ketten igazak valának az Isten előtt, kik az Úrnak minden parancsolataiban és rendeléseiben feddhetetlenül jártak.


1 Királyok, 14:8 - És elszakasztottam az országot a Dávid házától, és azt néked adtam; te azonban nem voltál olyan, mint az én szolgám, Dávid, a ki megőrizte az én parancsolatimat, és a ki engem követett teljes szívéből, csak azt cselekedvén, a mi kedves az én szemeim előtt;


"Egyrészt az állatok áldozatát állandóan ismételni kellett, mert nem tudta eltörölni a bünt."


Dávid mégis el tudott valahogyan jutni oda, hogy a fenti dolgokat mondta róla Isten utólag.


"A másik, hogy a törvénynek nem volt ereje kiszabaditani a bűn rabságából, ezt csak Jézus halálába és feltámásába vetett hit hozta el."


Akkor mondjuk Dávid a bűneinek a rabja maradt? Vagy megtisztult az 51. Zsoltárban lejegyzett imája után?


"Ami számomra a legkedvesebb az pedig fiúság. Az újszövetség népe nem szolgák hanem fiak"


Az ószövetség népe is az (2 Móz 4:22)!

Sőt feleség (Jer 31:32)!

dec. 10. 22:11
 13/19 A kérdező kommentje:

"Szerinted ez már be is teljesedett? Mert akkor elég szigorúan bánik Isten a gyeremekeivel nem?"


Igen, beteljesedett! Még mielőtt az újszövetség elkezdődött, Jézus arra tanította a tanítványait, hogy Atyának szólítsák Istent. Ha nem lett volna már akkor Isten az Atyjuk, hazugságra tanította volna őket.


És mit mondasz, ez vajon beteljesedett, hogy férj-feleség kapcsolatról beszélt Jeremiás?


Jeremiás, 31:31 - Ímé, eljőnek a napok, azt mondja az Úr; és új szövetséget kötök az Izráel házával és a Júda házával.

Jeremiás, 31:32 - Nem ama szövetség szerint, a melyet az ő atyáikkal kötöttem az napon, a melyen kézen fogtam őket, hogy kihozzam őket Égyiptom földéből, de a kik megrontották az én szövetségemet, noha én férjök maradtam, azt mondja az Úr.

dec. 10. 22:19
 14/19 A kérdező kommentje:

"Melyik mutatja meg Istennek azt a tulajdonságát, hogy ő a szeretet?Amikor Isten a teremtményei életével fizet a bünért vagy amikor a saját Fia életével?"


Ez a szakasz szerintem elég jól kifejezi, hogy Isten mindent megtett az Ő népéért:


Ézsaiás, 5:1 - Hadd énekelek kedvesemről, szerelmesemnek énekét az Ő szőlőjéről! Kedvesemnek szőlője van nagyon kövér hegyen;

Ézsaiás, 5:2 - Felásta és megtisztítá kövektől, nemes vesszőt plántált belé, és közepére tornyot építtetett, sőt benne már sajtót is vágatott; és várta, hogy majd jó szőlőt terem, és az vadszőlőt termett!

Ézsaiás, 5:3 - Mostan azért, Jeruzsálem lakosi és Juda férfiai: ítéljetek köztem és szőlőm között!

Ézsaiás, 5:4 - Mit kellett volna még tennem szőlőmmel; mit meg nem tettem vele? Miért vártam, hogy jó szőlőt terem, holott vadat termett?!

Ézsaiás, 5:5 - Azért most tudatom veletek, hogy mit teszek szőlőmmel; elvonszom kerítését, hogy lelegeltessék, elrontom kőfalát, hogy eltapodtassék;

Ézsaiás, 5:6 - És parlaggá teszem; nem metszetik és nem kapáltatik meg, tövis és gaz veri föl, és parancsolok a fellegeknek, hogy rá esőt ne adjanak!

Ézsaiás, 5:7 - A seregek Urának szőlője pedig Izráel háza, és Júda férfiai az Ő gyönyörűséges ültetése; és várt jogőrzésre, s ím lőn jogorzás; és irgalomra, s ím lőn siralom!

dec. 10. 22:47
 15/19 anonim ***** válasza:
23%

Mózes, Jób, Ábrahám...

Mit értett tőkéletesség alatt az ószövetség?

Fedhetetlenséget a szentségben. De az igéret nem csak ennyi. A zsidó levél ezt is tisztázza. Jézus Krisztus az ajándék aki a kigyó fejére tapos majd. Vele lesz tökéletes mindenki mert a Fiú örök és tökéletes.


"Akkor mondjuk Dávid a bűneinek a rabja maradt? Vagy megtisztult az 51. Zsoltárban lejegyzett imája után?"


Természetesen az ószövetségben is hit által tisztult meg mindenki meg az újszövetségben is. De az igazi kegyelmet nem az állatok vére közvetiti, igy Dávid is Isten Fiának az engesztelő áldozata által tisztult meg.



"Igen, beteljesedett! Még mielőtt az újszövetség elkezdődött, Jézus arra tanította a tanítványait, hogy Atyának szólítsák Istent. Ha nem lett volna már akkor Isten az Atyjuk, hazugságra tanította volna őket."


Kiknek mondta? A tanitványainak...



"És mit mondasz, ez vajon beteljesedett, hogy férj-feleség kapcsolatról beszélt Jeremiás?"


Igen két felesége van Istennek, Izrael és az egyház.

Miért nehéz megérteni, hogy az újszövetségnek jobb igéretei vannak? Vagy ha nem jobbak az újszövetség igéretei akkor miért vitatkozol Istennel? Hiszen ő mondja, hogy "új szövetséget kötök Izrael házával".

Valami rosszabbat akar szerinted vagy jobbat?

dec. 10. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

"Ez sem újdonság. Az ószövetségi prófétákban egytől egyig ott volt Isten szelleme. És próféta lehetett bárki."



Pedig szerintem ennél jobb igéret nincs:


Ézs 59:21 És én ő velük ily szövetséget szerzek, szól az Úr: lelkem, amely rajtad nyugoszik, és beszédeim, amelyeket szádba adtam, el nem távoznak szádból, és magodnak szájából, és magod magvának szájából, így szól az Úr, mostantól mind örökké!



Itt mindenkin nyugszik Isten lelke, és nem tanitja senki felebarátját, hogy ismerje meg Istent.

dec. 10. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

"Ezenfelül a Törvény tudatosította az izraelitákban, hogy bűnösök, és rászorulnak a megbocsátásra, valamint a megmentésre. Világos volt, hogy minden jó szándék és őszinte erőfeszítés ellenére sem tudják teljesíteni követeléseit."


Pedig ezt mondta Isten már az elején az Ő népének:


2 Mózes, 19:5 - Mostan azért ha figyelmesen hallgattok szavamra és megtartjátok az én szövetségemet, úgy ti lesztek nékem valamennyi nép közt az enyéim; mert enyim az egész föld.

2 Mózes, 19:6 - És lesztek ti nékem papok birodalma és szent nép.


Csak a törvény kicsit többről szólt, mint néhány rituálé megtartása. Az ígéret földjére nem azért nem mentek be megszegték valamelyik rendelkezést. A 600 ezres tömegből mindössze 2-en, Káleb és Józsué fogta csak fel a lényeget. Az ő esetük jó példa arra, hogy a törvény el tudta vezetni az embert a tökéletességre.


5 Mózes, 1:36 - Kivéve Kálebet, a Jefunné fiát; o meglátja azt, és o néki adom azt a földet, a melyet tapodott, és az o fiainak, mert tökéletességgel követte az Urat.


"Az új szövetség tagjai, akikkel Krisztus szövetséget kötött a királyságára, ’Királyi papságként, szent nemzetként, különleges tulajdonnak szánt népként’ vannak említve"


Ez sem újdonság. A fent idézett rész pont erről szól.

dec. 10. 23:24
 18/19 anonim ***** válasza:
Már Mózes megprófetálta az utolsó nagy beszédében, hogy mi lesz a baj az első szövetséggel. Hogy a nép és az utánuk következő nemzedékek nem fognak a szövetség szerint élni. (V. Mózes 29:22-28) Miért nem? Mert belebotlottak a botlás kövébe. Ez a kő Krisztus. A törvény igazsága nem a mi cselekedeteink, mert mi nem tudjuk a törvényt betartani. Akik hitből keresték az ószövetségben csak azok nem szégyenültek meg. Dávid is hitt benne csak el kell olvasni a 22. Zsoltárt ami leirja hogyan hal meg fizikailag a Messiás, hogyan gúnyolják ki es miket mond a kereszten.
dec. 11. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Az újban nem csak örökbe fogadás van hanem a fiak beleszületnek Isten családjába. Ez az újjászületés amiről Jézus tanitott Nikodémusnak.

Új szellem, teljesen új teremtés amit közvetlen Isten szül. Ezért a test lesz a templom és nem kellenek fizikai épületek.

dec. 21. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!