Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Autistaként hogyan tudok...

Autistaként hogyan tudok beilleszkedni egy vallási közösségbe?

Figyelt kérdés

Több közösséget is próbáltam már, de sehol nem sikerült. Nagyon gyengék a szociális képességeim, de mivel a vallás maga mindig is vonzott, ezért ez motivál. A nehézséget az adja, hogy hiába kértem többször segítséget, senki nem segít és nem is fogadja el, ha előbb haza akarok menni.


Istentisztelet után szokott lenni közös vacsora vagy ebéd, de én ezen vagy egyáltalán nem vagy csak részben tudok maradni.


Nagyon érzékeny vagyok a hangokra és valamivel kevésbé a fényre is. Ergó egyszerűen túltelítődöm ingerekkel és úgy érzem nem bírom tovább és még azelőtt, hogy pánik-rohamot kapnék inkább hazamegyek. Viszont ezt igazán fogadták el eddig és mindig azt mondták maradjak végig stb. Így viszont évek alatt sem tudtam beilleszkedni és nem tudom mit tehetnék.


Itt egy példa arra mit jelent a szenzoros érzékenység egy gyerek esetében. Felnőttként is nagyon megterhelő, de felnőttről most nem találtam videót:

https://www.youtube.com/watch?v=GoD_839YFQU


Miért nem tudok tovább járni úgy, hogy csak istentiszteleten maradok?

Mert azt mondták kívülállóként max 3 alkalmon vehetek részt miután egy új helyre költöztem. Már rég felhasználtam mindhármat.



dec. 20. 09:56
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
80%

Mert nem megértőek, és nem követik Jézus tanítását.

Ilyen helyre szerintem ne is menjél többet, mert ők csak színleg vallásosak, valójában nem igaz hívők.

dec. 20. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Meglepődnék ha követnék, mert reform és neológ zsidó közösségekről van szó.


Hogyan lehetne elérni, hogy az emberek megértsék mit jelent autistának lenni? Hiába mondtam el, hogy nekem nagyon nehéz órákat közösségben tölteni, mert nem bírom elviselni, nem fogadták el sosem.

dec. 20. 10:56
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Erre mondtam azt, hogy ők nem megértőek, nem próbálják magukat a helyedbe képzelni, nem néznek utána, hogy ez mit jelent - röviden: NEM érdekled őket.

Nem kell velük foglalkozni, mert ebből nem sülhet ki jó.

Keress mást.

dec. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem először a rabbit kellene megkérdezned.
dec. 20. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Beszélj a rabbival, kérj tőle segítséget. Ha ő magyarázza el nekik, akkor biztosan jobban elfogadják, ha nem is értik pontosan az autizmusoddal járó nehézségeket.
dec. 20. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
0%
Legyél katolikus.
dec. 20. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Már beszéltem többször a rabbival erről, aztán a kántorral is.


Semmi eredménnyel.

dec. 20. 15:26
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Szia, eleg nehez helyzetben vagy, mert a torveny eloirja, hogy a neurodiverzitasbol fakado kulonbsegeknek helyt kell adni es gondoskodni arrol, hogy teged ne erjen hatranyos megkulonboztetes. Ugy latszik, errol a rabbi, kantor, tehat a kozvetlen vezetes nem tud (ami nem feltetlenul a o hibajuk). Masreszt lelkileg is, borzaszto lehet neked igy, es kiszolgaltatott helyzetben vagy.

Csak olyasmi jut eszembe, hogy ha a zsidosagnak valami kozponti szervehez fordulnal, akkor csak kell lenni valakinek ott, aki errol tud es "le tudna szolni", el tudja nekik magyarazni, mirol van szo, es a reszleteket beszeljek meg veled a kozossegben, hogy mire lenne szukseged.

Masik megkozelites, hogy az autistakat kepviselo szervezetekhez fordulsz, pl. az orvosodhoz, vagy jogi tanacsado, lelkisegely stb-rol, ha tudsz.

En hirtelen ezt talaltam az Autistak Orszagos Szovetsege honlapjan

[link]

illetve itt tudsz regisztralni elsosegelyre, es felveszik veled a kapcsolatot

[link]


Lehet, hogy elsore ugy tunik, hogy ez nem neked van, ha nem frissen diagnosztizalt vagy, de ez a problema friss es most aktualis, es akkor hatha meg tudjak mondani, hogy hova menj mashova.

Illetve van ez az alapitvany:

[link]


Ha leirod nekik ezt ugy, ahogy itt leirtad, akkor ok biztos tudnak valami tanacsot adni.

A cel az lenne, hogy ne neked egyedul kelljen a rabbival es a kozosseggel megertetni a helyzetet, hanem valaki alljon melletted vagy mogotted.

dec. 20. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Azt semmikeppen ne csinald, maradj velunk, jo? Tudom, hogy nagyon nehez kibirni es nagyon nagyon faraszto ez az egesz. Nagyon sokan akarnak es tudnak segiteni nektek, csak meg kell oket talalni.


Maszkolas: nem vagyok szakember vagy erintett. Csak a netet nezem neked.

[link]

[link]


illetve itt van egy forum , ahova erintettek jarnak

[link]

ez latszolag Aspergereseknek van, de ezt irjak magukrol:

"Gyere a fórumunkra és beszélgess velünk meg másokkal autizmusról, NT világról, nehézségekről, jó dolgokról, speciális érdeklődési területekről vagy bármi másról! A fórum üzemeltetői is autisták. Elsősorban érintett felnőtteket várunk"


Illetve ha tudsz angolul (linkelted a videot), talaltam ezt

[link]

Nem tudom, melyik orszag ez (talan USA?), autista zsidok beszelgetnek arrol, hogy befogadja-e oket a zsido kozosseguk, es eleg vegyes a kep. Ugy latom, ez sajnos sok helyen igy van. Masok is irjak, hogy egy par ember kivetelevel atneznek rajtuk, vagy nem tudnak veluk mit kezdeni, es maguk a programok nagyon tulterhelik oket. Tehat ugyanazt irjak, mint te.

Azert ne torodj bele, hanem esetleg ha erot meritesz ezekbol, hogy nem vagy egyedul, jobban tudsz segitseget kerni, hogy hassanak a kozossegedre.

Egyebkent sok ember zavarba jon, ha valaki azt mondja neki, hogy autista, mondjuk egy ilyen kozossegben, es azert nem mondanak semmit, mert fogalmuk sincs, ez mivel jar. Mondjuk, ha azzal mondanad, hogy "es ez azt jelenti, hogy telitodok azzal, ami tortenik, es hamarabb haza kell mennem, rovidebb ideig birom. Es TE azzal tudsz segiteni, ha ..." szoval akkor a joindulatu emberek ezzel mar jobban tudnak mit kezdeni (bar sajnos erre alapbol nem lehet szamitani).


Maszkolasra tippek- ezen azt erted, hogy hogyan tudnal jobban maszkolni? Vagy hogy mit tegyel helyette? Barhol keresek, az latom, hogy mas autistakkal kellene felvenni a kapcsolatot, veluk kommunikalni es ezeket megbeszelni, az rengeteget segitene.

Ezt talaltam, ez azt hiszem, angol, de szerintem azt a magyar nyelvut nezd meg, amit mar linkeltem.

[link]

dec. 20. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Köszi a linkeket még egyszer.

Az angol nyelv nem akadály.


Igen, már mondtam ezeket nekik. Pl a túltelítődést, nem tudok beszélni ha sok ember figyel, nehezen mennek az interakciók vagy előbb haza kell mennem stb.

De senkit sem érdekelt. Ugyanazok maradtak az elvárások mint addig. A kántor pl egyszerűen nem is olvasta tovább az üzeneteim Messenger-en mintha mi se történt volna.


Nem értem ez miért fair bánásmód, mert nem tehetek róla, hogy ilyen vagyok.


Ráadásul ez egy reform közösség volt, ahova először járni kezdtem. Azt reméltem nyitottabb/elfogadóbb közösség mint az átlag.

Tévedtem.

dec. 20. 20:29
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!