Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy hívják a nem katolikus...

X0 kérdése:

Hogy hívják a nem katolikus hittant?

Figyelt kérdés
Itt a gyakorikerdesek.hu-n láttam több válaszban is, hogy a hittan az katolikus, az is lehet hogy azt írták hogy római katolikus. De akkor a többi hogy hívja a hitoktatást? Tehát református, evangélikus, görögkatolikus, zsidó, muszlim, buddhista, hindu, stb. A tantárgy neve "hit- és erkölcstan", református iskolában így hívták 1994-1996 között amikor oda jártam, nem vagyok hívő egyébként. Köszi.

#katolikus #hittan #hit- és erkölcstan
jan. 4. 19:48
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Van a katolikus mellett evangélikus, református, baptista, stb. hittan, pont olyan megnevezéssel, amelyik felekezet tartja. De más vallások esetén is van zsidó, iszlám, buddhista, stb. hittan.

Nincs külön görög és római katolikus hittan, mert a két egyház teljes hitbeli egységben van.


Valószínűleg neked református hittant tanítottak, a hit- és erkölcstan a hittannak egy hosszabb elnevezése.


Jelenleg, akik nem akarnak hittant tanulni, nekik etika óra van, ami vallásilag semleges, de ezt néhány éve vezették be.

jan. 4. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
69%
Biblia órának hívják. Nem kell túlbonyolítani.
jan. 4. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

1-es: arról volt szó, hogy csak a katolikusok nevezik hittannak, a többi másképp nevezi, a kérdés az hogy a többi vallás hogy nevezi, ha már nem hittannak.


2-es: köszi. A bizonyítványban szereplő neve "Hit és erkölcstan" nálam, mind a 2 tanévben: 1994/95 (4-es), 1995/96 (2-es).

jan. 4. 20:34
 4/23 Prókátor ***** válasza:
93%

Majdnem minden keresztény felekezet hittan néven emlegeti az iskolai hitoktatást.

Talán azért alakult ki benned az a nézet, hogy csak a katolikusok nevezik hittannak, mivel a katolikusoknál a hittant a vallási élet szerves részének tekintik, és teljesen beleépítik. Tehát például az iskolai hittant megfelelő felkészítésnek tekintik a szentségek felvételéhez (pl bűnbánat, eucharisztia, bérmálás), és nem követelik meg ezek felvételéhez a különbejáratú vallási felkészítést. De ehhez az oktatók elkészültségét is megkövetelik! A katolikus hitoktatók kb ugyan azt a teológiát tanulják, mint a felszentelt papok, míg a protestáns hitoktatók képzésénél a hitoktatást csak egy tantárgy, egy másik, oktatói képzés mellett. Ez az emelt szintű oktatás mind a római- mind a keleti katolikus egyházban megvan (görögkatolikusoknál a még nem nős, és ezért még nem felszentelt, leendő papok a hitoktatók).

jan. 4. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

4-es: "Talán azért alakult ki benned az a nézet, hogy csak a katolikusok nevezik hittannak": a kérdés részletes kifejtésének eleje pedig:

"Itt a gyakorikerdesek.hu-n láttam több válaszban is, hogy a hittan az katolikus"

Vagyis nem bennem alakult ki, hanem itt írták több válaszban is, hogy a hittan az csak a katolikus, ezek szerint akkor a többi másképp nevezi.

jan. 4. 21:04
 6/23 anonim ***** válasza:

#3

Nem tudom ezt honnan szeded, evangélikus gimibe jártam, evangélikus hittannak hívták. Megnéztem zsidó iskolát, ott zsidó hittannak hívják.


"Vagyis nem bennem alakult ki, hanem itt írták több válaszban is, hogy a hittan az csak a katolikus, ezek szerint akkor a többi másképp nevezi."

Valószínűleg ezt is félreértetted.

jan. 4. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

"arról volt szó, hogy csak a katolikusok nevezik hittannak, a többi másképp nevezi"

Van ismerősöm, aki református hittan tanár. Így használja, hogy pl "holnap megyek az iskolába református hittant tartani". Nem csak katolikusok használják így.

jan. 4. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
6, 7: én is tudom, hogy általában hittannak hívják, nyilván arról volt szó, hogy hivatalosan csak a katolikusok hívják hittannak. Ez ugyanolyan, minthogy volt aki saját magát református papnak nevezte, míg más szól érte, hogy az nem pap. Ugyanis a pap az felszenteltet jelent, míg a reformátusoknál nincs szentelés, például lelkipásztori beiktatásnak hívják, nem pappá szentelésnek, egyéb dolgoknál felszentelés helyett megáldás van. Én csak a 2 év hittan és konfirmáció után tudtam meg hogy hivatalosan nem pap, addig azt hittem nevezhetik lelkipásztornak és papnak is, mindegy. Azt tudtam hogy a katolikusok csak papnak nevezik, jogi szövegben lelkész: például a sorkatonai szolgálat alól mentesül a hivatását gyakorló lelkész: tehát pap, lelkipásztor, rabbi, imám, stb.
jan. 4. 21:35
 9/23 anonim ***** válasza:

#8

Szerintem ne erőltesd, ezt kicsit benézted. De akkor álljon itt a hivatalos oldalon található megnevezés is:

[link]


Ha megnézed, nem csak a katolikusoknál találod a "hittan" elnevezést, hanem más felekezeteknél is.


A buddhista hittan azért nem lesz ott, mert nem lehet belőle érettségizni. Ahogy például zsidó hittanból sem, de ha megnézed oldalukat, akkor megtalálod, hogy ők is így nevezik.

jan. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

Csak értelmezd mi az a hittan. Ez egy összetett szó, bármilyen hitről beszélhetünk, nem csak a katolikusról. Az, hogy valaki gyakorin írt ilyet, semmit nem jelent, rosszul gondolja.

Az, hogy te csak 2 év után tudtad meg, hogy a lelkészed nem pap, az azért van, mert nem lettél kiigazítva sosem. Tisztelet kifejezése sokaknál amikor papként beszélnek egy református lelkészről. Én 4 évig hívtam a kollégiumi nevelőt "tanár úrnak" pedig nem volt pedagógusi diplomája.

jan. 4. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!