Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent a Bibliában a...

Mit jelent a Bibliában a "tisztátalan" kifejezés?

Figyelt kérdés
Azt hogy koszos? Nem vagyok vallásos, nem is vagyok megkeresztelve, a kötelező olvasmányom a Biblia. És most olvastam, hogyha valakinek meghal a rokona, tisztátalan lesz. Attól hogy meghal a rokonom nem leszek koszos... :S Én ezt nem értem.
2010. okt. 23. 12:47
 1/9 anonim ***** válasza:
de aranyos, hány éves vagy? :D nem arra mondják hogy koszos, semmi köze a fizikai piszkosságoz, a lelki dolgokra értik.
2010. okt. 23. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
49%
tisztátalan: a tiszta ellentéte. - A mágikus gondolatvilágban tisztátalan az, ami veszedelmes erőkkel terhes, v. ilyeneket szabadíthat föl, ezért kerülendő tabu. Tisztátalannak számítanak különféle emberek, tárgyak, állatok v. cselekvések (pl. a nők havi vérzésük idején v. szülés után, a halottak, a kígyók). - Kultikus értelemben: rituális vagy erkölcsi akadály, mely az embernek az istenséggel való kapcsolatát lehetetlenné teszi. - Jahve, a szt Isten nem tűr semmilyen tisztátalanságot; ezen alapszik Izraelben minden tisztasági törvény (Lev 11,44; 19,2; 20,7; vö. 21,6-8.23; 22,2.9.32). Jahve „féltékeny” Isten, aki nem tűr meg más istent maga mellett (Kiv 20,3-5; MTörv 5,7), népe ezért elsősorban azáltal válik tisztátalanná, hogy idegen isteneket tisztel (Jer 2,7.23; 3,2; Ez 36,17; Oz 6,10), halottlátóval v. jövendőmondóval érintkezik (Lev 19,31; 20,6), átvesz halottkultuszra emlékeztető idegen szokásokat (19,27; MTörv 14,1; vö. 1Kir 18,28), v. kultikus prostitúciót űz (Lev 19,29; vö. MTörv 23,18; Oz 4,14). Az idegen ország tisztátalan (Iz 52,11; Ám 7,17), mert idegen istenek kultuszának színhelye (1Sám 26,19); sőt, az idegenek ételei is tisztátalanok (Ez 4,13; Oz 9,3; Dán 1,8.12; vö. Tób 1,11; Jud 10,5; 12,2). Ezért kellett a kánaániak szentélyeit és kultikus tárgyait elpusztítani (MTörv 7,5.25), a zsákmányt pedig megtisztítani (Szám 31,21-24); a fogságból hazatérők is megtisztultak (Ezd 6,20), Jeruzsálem idegenektől „közönségessé” vált kapuit, falait szintén megtisztították (Neh 12,30). Később minden érintkezést kerültek az idegenekkel a tisztátalanná válás elkerülése végett (Jn 18,28; ApCsel 10,28); a körülmetéletlenek számítottak idegennek (11,3).
2010. okt. 23. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A tisztátalan az, amikor "érinthetetlen" valaki. Például egy menstruáló nő is tisztátalannak számít, de amikor nem menstruál nem az. A tisztátalan lehet beszéd is, viselkedés is, élelmiszer is, a törvény által nem illethetőt jelent.
2010. okt. 23. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
51%

Az hogy "tisztátalan" jelenti azt hogy maszturbálsz, vagypedig állati tetemhez érsz a fajtalankodás is jelentheti azt, tehát az utálatos dolgokat nevezik így...

(bibliát olvastam benne volt)

2010. okt. 23. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
67%

Szia!


A tisztátalan kifejezés a Bibliában először az állatok megkülönböztetésénél jelenik meg. A tiszta állatok azok, amelyeket el lehetett fogyasztani, illetve, amelyek alkalmasak voltak áldozat bemutatására az Istennek.


Amikor emberrel kapcsolatosan olvassuk, akkor olyan személyt jelöl, aki ebben az állapotában nem alkalmas a társas érintkezésre (betegség, vagy fertőzésveszély miatt), gondolj csak az ottani éghajlatra. A zsidó nép körében nagyon szigorú előírások voltak, és amikor a pogányok is megtértek, elég sok gond akadt a szokásbeli különbségekkel. Nem véletlenül írja Pál apostol:

"Tudom és meg vagyok győződve az Úr Jézusban, hogy semmi sem tisztátalan önmagában: hanem bármi annak tisztátalan, aki tisztátalannak tartja." Úgy gondolom ez sok mindent elárul...


Üdv. Péter

2010. okt. 24. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Péter válasza ugyebár az Újszövetségre vonatkozik, mert már Jézus vére lényegében tisztára mosta a dolgokat. A benne hívőknek már nem kell betartaniuk a törvény minden egyes aprólékos pontját. De a zsidóknak, akik még most a Mózesi könyvekben megfogalmazott törvények szerint élnek (próbálnak élni) a tisztátalanság igenis létező fogalom volt. Abban az értelemben, amit már leírtak korábban: spirituálisan volt "koszos" aki halottal érintkezett pl.


A spirituális tisztátalanság ma is érvényben van, ha bűnöket követ el az ember, de pl. nem kell azért kivonulnia a világból, és x napig nem érintkeznie senkivel, mert meghalt valakije, vagy menstruál egy nő.

2010. okt. 24. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
azt jelenti hogy nem tartjuk meg jehova isten szavát nem ugy cselekszünk ahogyan ő elvárja és így a világ résszét alkotjuk !! ezt jelenti
2010. nov. 28. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Trixi74 válasza:
Én csak annyit tok hogy: Van Endre atya. A tisztáknak nem lehet megszegni a szabályukat különben tűzbe dobják. Csak csupi kenyeret ehetnek és zöldséget.Naés nem alakulhat ki szerelem. Ezek az emberek az Örök Fényesség Egyházhoz tartoznak. KB igy tom. Én ezt nem Bibliában olvastam, hanem internetről, videókról, oldalakról.
2014. jún. 4. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Tisztátalan az is, aki átengedi magát az ördögnek, képletesen természetesen. A negatív gondolatoknak, gyűlöletnek, mindennek, ami nem Isteni. Ha az ember nem becsüli meg a szépen és jót amit Istentől Élettől kapott. Istennel az Életelvvel szemben cselekszik. Kárt okoz magának, vagy másnak.
2016. jún. 21. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!