Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vallási témában kérnék segítsé...

Vallási témában kérnék segítséget. Mi Magyarország főbb keresztény vallásai ? hogy szólítjuk az ottani egyházi személyeket ? Belépéskor hogy viselkedünk ?

Figyelt kérdés

ápr. 3. 06:58
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

Tudok a katolikus egyházról, a református egyházról és az evangélikus egyházról.

Azt viszont nem tudtam hogy belépéskor a református templomban nem vetünk keresztet.. sajnos ezért nagyon meg is lettem alázva. Ezért soha többet nem mentem be.

Mindenesetre úgy gondolom illik (illene) tudni , ismerni az ország keresztény vallásait, a templomokban a viselkedést megszólítást

ápr. 3. 07:06
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Jól írod, alapvetően ez a három legelterjedtebb keresztény felekezet. Közülük a katolikus a legnagyobb, de Magyarországon észrevehető területi tagoltság is, mert pl. Debrecen és környéke zömmel református.


Egyházi személyek megszólítása

Katolikus:

- ha hivatalos forma szükséges: Pápa - Szentséges Atya; Bíboros - Eminenciás Bíboros úr; Érsek/Püspök - Excellenciás Érsek/Püspök Úr; Plébános - Főtisztelendő Úr, Kispap (még papszentelés előtt), diakónus - Tisztelendő Úr.

- nyilván beszédben azért nem szoktuk ennyire hosszan mondani. Papoknál általában "József atya" vagy ha nem tudod a nevét, akkor "plébános atya". Püspöknél is pl. püspök atya.


Református/Evangélikus:

- hivatalos formában: Püspök - Főtiszteletű Püspök Úr, Lelkész - Nagytiszteletű Lelkész Úr/Asszony, vagy Tiszteletes Úr/Asszony

- szóban szerintem nincs általánosan elterjedt forma (katolikus vagyok, ezért nem tudom pontosan). Én ha találkoznék egy lelkésszel, akit amúgy nem ismerek, akkor tiszteletes úrnak/asszonynak szólítanám.


Köszönések:

Katolikus: Dicsértessék a Jézus Krisztus!, Válasz: Mindörökké Amen.

Református: Áldás, békesség. Válasz hivatalosan Istené a dicsőség, de én többet hallom, hogy simán áldás, békesség-et mondanak.

Evangélikus: Erős vár a mi Istenünk! Válasz ugyanez.


Templomban viselkedés:

Katolikus írom, mert azt ismerem: alapvetően sapkát, kalapot vedd le, ha férfi vagy. Mi a bejáratnál levő szenteltvíz tartóba mártjuk az ujjuntat és így vetünk keresztet. A padba leülés előtt pedig térdet hajtunk. DE, ha nem vagy vallásos, akkor ezek nem kötelezőek ám. Annyi szabály van, hogy pl. ha valamilyen szertartás megy, akkor ne mászkálj, ne fotózz, ne telefonálj, tehát ne zavard a liturgiát. Egyébként ennyi az illendő, hogy viselkedéseddel ne zavarj másokat és legyél csendben. Öltözködésnél a sapkán kívül illik legalább térdig érő nadrág, nőknél lehetőleg ne legyen kint a váll.

ápr. 3. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
ápr. 3. 17:17
 4/16 A kérdező kommentje:

Zsizzi2019


Megkaptam a te válaszod is. Sajnos ott nem sikerült válaszolnom.

Még gyakorolni kell az oldalt.

A választ köszönöm

ápr. 3. 17:24
 5/16 IstenGyermeke1 ***** válasza:

#2

Annyit tennék hozzá, hogy a húsvéti időben a hagyományos köszönés: “Krisztus feltámadt, alleluja!” A válasz: “Valóban feltámadt, alleluja!” Ezt sajnos a legtöbben nem tudják, jókat szoktam rajta derülni, hogy mennyien nem tudják rá a választ. Latinul le sem merem írni, mert arra még a pap sem biztos, hogy tudja a választ.

Amikor a templomba belépsz, térdet hajtasz a TABERNÁKULUM (=szentségtartó szekrényke) FELÉ (vagy az oltár felé, ha a Misekönyv rendelkezései ellenére is “el van dugva), vagy ha ki van helyezve az Oltáriszentség, akkor afelé; mert az Eucharisztiában Jézus van jelen, Ő Isten, ezért térdhajtással hódolunk előtte.

Térhajtáskor a hátunk egyenes, JOBB térdünk a földet érinti.

Sajnos rengetegen csinálják, hogy térdhajtás közben keresztet vetnek (szenteltvízzel vagy anélkül), ez helytelen. Két különböző gesztus, nem kell őket összemosni.

Kilépésnél is ugyanez a helyzet.

Ez lenne a hagyományos és hivatalos “protokoll,” de valójában ennek a fele sincs betartva.


Görögkatolikus testvéreink amikor belépnek a templomba, meghajolnak, s NEM térdet hajtanak. Náluk a köszönés: “Dicsőség Jézus Krisztusnak!” A válasz: “Dicsőség mindörökké!”

ápr. 3. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
81%

A 2. válaszolót kiegészítve, még itt van néhány történelmi egyház:


- Hit Gyülekezete, egyházi személyek: lelkész, vezető lelkész, külön saját köszönésük nincs tudtommal

- Magyarországi Baptista Egyház, egyházi személyek: lelkipásztorok, egyházelnök, külön saját köszönésük nincs tudtommal

- Magyar Pünkösdi Egyház, egyházi személyek: lelkipásztorok, egyházelnök

ápr. 4. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm
ápr. 4. 06:55
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
A hit gyülekezete mióta történelmi egyház? Egy szakadár szekta akik még 100 éve se léteznek.
ápr. 9. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

# 8-as..

Igen emlékszem mikor bejott a HIT gyülekezete az országba.

A Gizella úton voltak.

Két vezetője volt - később szétváltak.

De tagadhatatlan a

""" sikerük""""

Miért is ?

Mert megszólítják az embereket, akik bemennek

( pl mi is benéztünk anno és odajöttek, érdeklődtek)

Persze nagyon rossz dolgokat is lehet hallani. Anyagiasak nagyon és nehéz kilépni a közösségből.

Ezekbe most nem mennék bele, főleg mert sokan segítseget is kapnak

Viszont..: nagyon fájlalom hogy mi keresztény ország vagyunk és bizony a " tiltott időben"" többen voltak templomban mint most.

Nem akarok megbántani senkit, de nekem az egyház a katolikus, református egyház..

Pár éve voltam Baptista közösségnél a 10 kerületben.

Ők nagyon aranyosak. Előadás sorozat volt a vallással Jézussal kapcsolatos utakról.

Merre járt Jézus -ezeknek a helyeknek a mai bemutatása, tanítása - esetleges látogatási lehetősége

Volt előadás sorozat a táplálkozásról. Bemutatás a vegán ételek elkészítéséről

(sütemény, palacsinta stb vegán)


Mindenki mehetett ezekre az előadásokra ami ingyen volt


Sajnos a katolikus egyház valahogy más lett

Nagyon..

ápr. 10. 06:38
 10/16 anonim ***** válasza:
60%

Kedves Kérdező!


A hit, a vallás és az egyház nem ugyanaz. Csak ha végig tekint az ember a keresztény egyházon, a Borgia pápákon, a keresztes háborúkon stb. látható, hogy nem tökéletes. A keresztény embereknek kell példát mutatni. Ismered gondolom a magvető páldázatát és a teve, a gazdag ember valamint a tűfok esetét. Máriának szentelt országban az, hogy aug 15.nem állami ünnep holott rengeteg országban az, szégyen. Természetesen lehetne mindent jobban csinálni, de kevés az ember aki áldozna magából.

ápr. 10. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!