Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a katolikus és...

Mi a különbség a katolikus és az evangélikus egyház tanítása között? Egyéb különbségek?

Figyelt kérdés
2010. dec. 6. 13:29
 1/10 anonim ***** válasza:
86%

Semmi.

Mindkettő keresztény.

A külsőségekben, az igehirdetés, az istentisztelet módjában van a különbség.


Talán az egyetlen teológia különbség, hogy az evangélikusok szerint a szent írások (elsősorban a Biblia) olvasása és értelmezése vezethet el az üdvözüléshez és csak az. (Sola scriptura, sola gratia). (Ezért evangélikusok.) A katolikusok szerint pedig a lelki értékek, a jócselekedetek és Isten keresése a világban.

Talán még a Jézus jelen van-e az oltáriszentségben vita is ide hozható, de az inkább már csak teológiai szőrszálhasogatás (szerintem).


A lényeges különbség csak a külsőségekben van. Az evangélikusok nem "tisztelnek képeket", tehát a templomaik falai fehérre vannak meszelve, míg a katolikus templomok sokszor ki vannak festve freskókkal. (Bár nem mindegyik. Nem kötelező, hogy ki legyen festve.) Aztán az evangélikusoknál kicsit más az istentisztelet menete. A lelkész nem a Szentírást elemzi a prédikációban, hanem többnyire valami aktuális, praktikus dologról beszél. De ezt egy katolikus pap is megteheti, ha így látja jónak. Nem tiltja a vallása. Csak a katolikusoknál inkább a Szentírás "elemzése" a gyakoribb, az evangélikusoknál meg a "praktikusabb" prédikáció.

Meg más hasonló apróságok.


Illetve különbség még, hogy az evangélikusok nem fogadják el a pápa egyházfőségét, de ez már tényleg más kérdés

2010. dec. 6. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
46%
Nézd meg a Luther című filmet!
2010. dec. 6. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
25%

Elmondom én neked nagyon szívesen.De te magad is meg fogsz lepődni az egyszerűségén a dolognak.


A Római Katolikus egyházat maga Jézus alapította.Ellenben az Evangélikus egyházzal,amit emberek.

2010. dec. 6. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, főleg az Első válaszolónak!

Ezek szerint az evangélikusok nem olvasnak a Bibliából az Istentisztelet alatt? Akkor ők otthon olvassák? Azért kérdezem mert azt írtad, hogy ők a biblia olvasás által üdvözülhetnek, de mégis a katolikusok olvassák a misén?

Különben azért tettem fel a kérdést, mert én katolikus vagyok de külföldön élek, ahol nagyon messze van a katolikus templom és szívesen mennék evangélikusba, kíváncsi voltam a különbségre.


Kedves Utolsó válaszoló: Ezt kifejtenéd részeltesebben?

2010. dec. 6. 18:17
 5/10 anonim ***** válasza:
79%

Szia!


Az evangélikusok is azt vallják, hogy csak egyetlen egyház van, de az szerinntük nem azonos valamilyen látható intézménnyel, hanem mindazon hívők gyülekezetéből áll, akik az evangéliumot tisztán tanítják, és a sákramentumokat helyesen szolgáltatják ki. A római egyház 7 sákramentumából Luther elvetett ötöt, és csak a keresztséget és az úrvacsorát tartotta meg. Nem hisznek a szentekben, szerintük minden keresztény "szent". A hit általi megigazulásban hisznek, a cselekedetek üdvözítő erejében nem.


Ugyanakkor nem éreznéd magad idegenül az evangélikus templomban sem, mert Luther nem szakított a római istentiszteleti formákkal, és az oltárt is meghagyta a templomban...


Üdv. Péter

2010. dec. 7. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Akkor tisztázzuk a félreértéseket.

Az evangélikusok is Jézus követői, ahogy a katolikusok. Luther nem külön egyházat akart alapítani, hanem a római egyházat megváltoztatni abban, amiben eltértek a Bibliától.

Nem a Biblia olvasása által üdvözül senki. A Sola Scriptura elv nem ezt jelenti, hanem hogy a Bibliában minden le van írva, amit nekünk tudnunk kell az üdvösségünkért, nem kell más írásokat, legendákat olvasnunk a hagyományokról. A sola grata, sola fide, solus Christus elv jelentik, hogy üdvösségünk egyedül Isten kegyelméből és nem a mi jótetteinkért, hanem a Jézus kereszthalálába vetett hit által lehetséges.

Az evangélikus istentiszteleten egy bibliai szakaszt magyaráz a lelkipásztor, és az elvekből következően még szorosabban ragszkodik a Szentíráshoz, mint egy katolikus pap. Olvas még más igéket is, van imádság, éneklés...

Próbáld ki!

2010. dec. 7. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2010. dec. 7. 15:23
 8/10 anonim ***** válasza:
82%

"Ezek szerint az evangélikusok nem olvasnak a Bibliából az Istentisztelet alatt?"


Ezt nem mondtam.

Bár ennyire nem tudom, de én csak annyit mondtam, hogy náluk a prédikáció nem a Biblia magyarázásáról szól. De a Bibliából való felolvasás a katolikusoknál sem része a prédikációnak.


"Azért kérdezem mert azt írtad, hogy ők a biblia olvasás által üdvözülhetnek, de mégis a katolikusok olvassák a misén?"


Igen, az által vélnek üdvözülni. Igen, otthon is olvassák, de azt egy szóval sem állítottam, hogy az istentiszteleten nem. Csak épp az egyénre bízzák, hogy hogyan értelmezi és nem a lelkész mondja meg a tutit a prédikációban.


"Különben azért tettem fel a kérdést, mert én katolikus vagyok de külföldön élek, ahol nagyon messze van a katolikus templom és szívesen mennék evangélikusba, kíváncsi voltam a különbségre. "


A tanításban semmi különbség. Legalábbis ami a lényeget illeti.

Nyugodtan járhatsz oda.


Amúgy Péter jól elmondta, amit én lefelejtettem. De továbbra is tartom, hogy, ami a hitéletet illeti, lényegi különbség nincs.


"Az evangélikusok is Jézus követői, ahogy a katolikusok."


Ennek az ellenkezőjét nem állította senki.


"Luther nem külön egyházat akart alapítani, hanem a római egyházat megváltoztatni abban, amiben eltértek a Bibliától."


Valóban nem akart, de akkor is sikerült neki. Innentől már teljesen lényegtelen a kukacoskodásod.


"Nem a Biblia olvasása által üdvözül senki. A Sola Scriptura elv nem ezt jelenti, hanem hogy a Bibliában minden le van írva, amit nekünk tudnunk kell az üdvösségünkért, nem kell más írásokat, legendákat olvasnunk a hagyományokról."


Megint csak olyasvalamit akarsz megcáfolni, amit senki sem állított.

Nem a Biblia olvasása, nem maga az olvasás üdvözít, hanem az olvasottak értelmezése és az aszerint való élés. Legalábbis az evangélikusok ezt vallják. Szerintük nem attól üdvözülsz, hogy marha sokat imádkozol, eljársz misére és agyba-főbe gyónsz, hanem hogy olvasod a Bibliát, megérted, amit olvasol és aszerint élsz. És ehhez nem kell a lelkész. Az ő feladata az evangélikusoknál egész más. A katolikus pap a közvetítő a hívek és Isten között. Az evangélikus lelkész nem.


Ja, egyébként eszembe jutott egy dolog, ami különbözik a teológiában. Ez pedig az eleve elrendelés elve.

A katolikusok szerint a keresztséggel megtisztulunk az eredendő bűntől és innentől csak rajtunk áll, hogy üdvözülünk-e vagy sem. Értsd: rajtunk áll, hogy teljesítjük-e azokat a feltételeket, amiket Isten szab ahhoz, hogy üdvözüljünk (mielőtt félreértenétek). Az evangélikusok, ezzel szemben, azt mondják, hogy már születésünk pillanatában meg van írva a Nagy Könyvbe életünk minden egyes pillanata és ez ellen nem tehetünk semmit. Ha az van megírva, hogy bűnbe esünk, akkor bármit teszünk, bűnbe fogunk esni. Ezek után csak reménykedhetünk és imádkozhatunk, hogy Isten megbocsássa a bűneinket és üdvözítsen minket.

2010. dec. 7. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Érdekes olvasmány volt kedves utolsó, köszönöm az érthető magyarázatot! :)
2016. febr. 23. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
96%

2010-12-07 17:00 ----

"Az evangélikusok, ezzel szemben, azt mondják, hogy már születésünk pillanatában meg van írva a Nagy Könyvbe életünk minden egyes pillanata és ez ellen nem tehetünk semmit" - ez nem teljesen fedi a valóságot, a reformátusoknál van így és predesztinációnak hívják. bár az evangélikusok sem hitük, vagy jó/rossz cselekedeteik után üdvözülnek, hanem Isten kegyelme miatt. így igaz, hogy az ember "tehetetlen" a sorsával kapcsolatban - úgy ahogy a reformátusok is tartják -, de hihet az isteni kegyelemben, ezáltal a cselekedeteit, döntéseit is ebben az elgondolásban irányíthatja.

Luther szerint a (kegyelemben való) hit is Isten "ajándéka", nem saját döntésből születik

2016. dec. 12. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!