Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateista ünnepelhet karácsonyt?

Ateista ünnepelhet karácsonyt?

Figyelt kérdés
2009. febr. 10. 17:18
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Mint szokást, hagyományt szerintem sok ateista tartja. Sőt, ha azt vesszük, még nem keresztyén vallásúak is. Pl. a Krisna- völgyben is megünneplik a karácsonyt.
2009. febr. 10. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
15%
IGEN, csak ne karácsonynak hívd.
2009. febr. 10. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
94%
Persze, hiszen a karácsony mára már csak annyi, hogy a szeretet ünnepe, és a legtöbb ember nem köti a valláshoz... Igy én is ünneplem évek óta és ateista vagyok!
2009. febr. 10. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
82%

Keresztény ünnepelhet karácsonyt decemberben? Jézus októberben született (HA született). A karácsonyt a keresztények is... khmmm... találták. Kölcsönvették.

Napfordulós ünnep volt eredetileg.

2009. febr. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
98%

Szerintem az első századokban élt (Jézus tanításához ragaszkodó) keresztények nem neveznék a legtöbb mai, ilyen jellegű egyházakat kereszténynek!


Tehát a karácsony, főleg a jelenlegi formájában, kiáló ünnep lehet az ateistáknak is.

2009. febr. 10. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
96%
Ünnepelhet? Ki tilthatná meg, hogy a saját házamban olyan ünnepet tarsak, amilyet akarok, míg nem vétek a törvény ellen. Nyilván ünnepelhet.
2009. febr. 10. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
97%

Miért? Ennyi erővel kérdezhetnénk, hogy a keresztények ünnepelhetik-e!


Ugyanis a karácsony nem keresztény ünnep, hanem pogány.

- Jézus nem decemberben született (és évre sem akkor, amitől számítjuk a "0"-t). Legvalószínűbb, hogy ie. 8 február-márciusa környékén született. De vannak más teóriák is. De mindegyik megegyezik abban, hogy nem december volt és nem "0".


- December 24-25 környéke (akkoriban ekkor volt a téli napforduló) szinte az összes népnél ünnep volt - már jóval Krisztus előtt is. De hogy mást ne említsek, Mithras bizony a történet szerint akkor született. Ugyanis ő volt a Nap istene, aki (a napfordulókor) legyőzi a sötétséget (ekkor válnak hosszabbá a nappalok; addig csak rövidülnek). De más vallásoknál is megvan ez.

A kereszténység szinte az összes ünnepét gyakorlatilag lopta más kultúrákból, vallásokból, természeti népektől, hagyományokból.

Ilyen a karácsony, a húsvét, a vasárnap, stb. Egyik sem keresztény ünnep volt eredetileg.


A húsvét pl. egy egyszerű tavaszünnep, termékenységünnep volt. A karácsony a napforduló ünnepe volt. (Néhol istent kötöttek hozzá; a Nap istenét, mint pl. Mithras esetében.) A vasárnap szintén a Nap ünnepe volt. A Nap napja, ha úgy tetszik. A keresztények eleinte - mivel zsidó eredetű vallás volt - a szombatot ünnepelték (ha valaki elolvasa a tízparancsolatot, akkor az is ezt igazolja). A vasárnap nem volt ünnepük, mivel a 7. nap a teremtés során a szombat volt!

De más népek is a Nap napjaként ünnepelték a vasárnapot - már jóval Jézus előtt is. Pl. germánok. A mai német nyelvben a vasárnap: Sonntag (Nap napja). Angolul Sunday (Nap napja). Sorolhatnám.

(Találós kérdés: a Hétfő vajon minek a napja volt a germánoknál? Lehet írni a válaszokat! ;)) Bónusz pont jár a péntekért! :)) )


De mivel az egyszerű embereknél már megvolt egyfajta hagyomány, így a kereszténység direkt úgy módosította a saját előírásait, ünnepeit, hogy az megfeleljen ezen természeti és egyéb vallásoknak. Hiszen az átlag ember nem fog szombatot ünnepelni, ha eddig a vasárnap volt a "menő". Miért fogadna el egy zsidó eredetű ünnepet az eddig megszokott helyett?

Éppen ezért a kereszténység gyakorlatilag rátelepült a korabeli vallásokra, hiedelmekre, és "ellopta" azokat.

(A karácsonyfa állítás sem keresztény. Talán a mikulás ünnepe - már ahol nem egyben van a karácsonnyal - keresztény ünnep. A karácsonyfa asszem germán hagyomány.)


És mást is lopott a kereszténység. Pl. nem Jézus volt az először, akinek 12 követője volt, hanem Mithras. Mithras volt, aki szűzen fogant. stb. Hogy miért jövök vele? Azért, mert abban az időben a világ nagy részén Mithras vallása dívott. Főként a Római Birodalomban. A Mithras-kultusz volt a kereszténység fő ellenfele. És a fent említett módszerrel olvasztotta be a vetélytárs vallást a kereszténység, és így csaklizta el tőle a híveket.


Szóval ha felvetődik a kérdés, hogy egy ateista ünnepelhet-e karácsonyt, akkor ugyanez felvetődik egy keresztény esetében is!


Ha valaki nem a Mithras-vallás követője, vagy nem druida, vagy germán/kelta/stb. vallás követője, akkor bárkinek nekiszegezhetjük ezt a kérdést. ;)


Itt utána lehet olvasni ezeknek:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2009. febr. 10. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
92%
igen, én is ateista vagyok és megünneplem a karácsonyt, mint a szeretet ünnepét! Számomra a karácsony nem kereszény ünnep, hanem néphagyomány, mint a busójárás, vagy a húsvéti locsolkodás... és a néphagyományokat nagyon szeretem
2009. febr. 11. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
100%
Én sem vagyok hívő, a karácsonyt mégis mindig nagyon várom. Nem volt templomi esküvőm és a gyerekeimet sem fogom megkeresztelni, de a karácsony mégiscsak egy szép ünnep. Én a szeretetet ünneplem olyankor.
2009. febr. 16. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
0%
A képmutató ateisták igen, az igazi ateisták természetesen nem. (Ez a szeretet ünnepe egyébként nagyon rossz észérv.)
2010. febr. 4. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!