Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Bazilikában a teremőr...

A Bazilikában a teremőr diszkréten ránk szólt, hogy vegyük le a sapkát a fejünkről, vélemény?

Figyelt kérdés
Még sosem voltunk a Bazilikában (Bp.)és városnézés közben bementünk. Aztán odalépett hozzánk a teremőr és azt mondta, hogy vegyük le a sapkánkat.Néztünk egy nagyot... Amikor a Bazilika kb.közepén jártunk, akkor vettünk észre egy táblát, amire az volt kiírva, hogy öltözködésével tiszteljék meg a templomot, férfiak rövidnadrágban, nők fedetlen vállal nem léphetnek be.(nem szó szerint idéztem, a lényeg ez volt)Akkor kérdezem én, ha nyáron a kánikulában belép egy turista vagy turistacsoport és nem az alkalomhoz vannak öltözve, be sem mehetnek? Mi nem vagyunk vallásosak, meg sem vagyunk keresztelve, csupán turistaként léptünk be és mint építészeti látnivalót szerettünk volna megnézni...már ha értitek miről van szó. Tavaly nyáron Münchenben a kéttornyú nagy templomba simán be lehetett menni rövidnadrágban és pólóban, senki nem szólt ránk, eszünkbe sem jutott, hogy esetleg van ilyen "korlátozás", csak most hogy itt Pesten ránk szóltak, eszembe jutott ez is.
2011. febr. 12. 15:29
1 2
 1/16 Lézer Anton ***** válasza:
100%

"Akkor kérdezem én, ha nyáron a kánikulában belép egy turista vagy turistacsoport és nem az alkalomhoz vannak öltözve, be sem mehetnek?"


De igen, csak diszkréten jelzik nekik, hogy ez nem illő ruházat. :)

Mivel ezeket a bazilikákat használják (nem puszta múzeumok), ezért tekintettel kell lenni azokra, akik ott a vallásukat szeretnék gyakorolni. A kérés szerintem jogos. Én sem örülnék a helyükben, ha a szememben illetlenül/tiszteletlenül viselkednének/öltözködnének azok, akik betérnek egy olyan helyre, mely számomra szakrálisan sokat jelent. Lehet, hogy a németeknél már nem zavaró a félpucér ember látványa a templomban, de lehet, hogy alapvetőnek tartják, hogy az ember tisztában van ezekkel a kérésekkel. (Vicces lehet egy japán rövidnadrágos turistacsoport látványa.)

Én sem vagyok katolikus, de tiszteletben tartom azt, amit kérnek. Ha számomra mindez elfogadhatatlan lenne, akkor egyszerűen csak nem mennék be.

2011. febr. 12. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Bazilika vagy csöpp vidéki templom - teljesen mindegy - a templom "Isten háza" - tényleg nem szokás sapkában, kalapban bemenni. Tiszteletlenség.

Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy hiszel, vagy sem - ha nem hiszel, és mégis, mint pl. turista bemész nézelődni, akkor is illik tiszteletben tartani az adott hely/vallás, stb. szabályait. Pl. egy mecsetbe sem mehetnél be cipőben, csak mert nem vagy muszlim.

2011. febr. 12. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Eleve ha bemész valahova, akkor illik levenni a sapkát, nemcsak bazilikában. Az egy dolog, hogy nem szoktátok csinálni, de elég szégyen, hogy nem is tudtok róla...
2011. febr. 12. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
15:45-nek van igaza. Ha bemész egy étterembe, kávézóba, irodába, lakásba, rendelőbe, vagy egy múzeumba, leveszed a sapkádat, mert így illik. Ha ennyire nem tiszteled a helyet, ahová mész, maradj az ajtón kívül. Ez független attól, hogy hívő, vagy nem hívő az ember.
2011. febr. 12. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
nem vagyok hívő, sőt templomban sem jártam már jó rég, de azt még én is tudom, hogy illik levenni a sapkát és a kalapot. ennyi tisztelet jár.
2011. febr. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Nem a ruházat miatt szóltak rátok, hanem mert sapka volt rajtatok, és azért azt illene tudni, h a férfiaknak( a nőknek nem) kötelező templomba érve a sapkát levenniük!! Ennyi!

Szerintem azt azért már a turisták is tudják, h nyáron ha templomot akarnak látogatni és lenge öltözetben vannak, akk minimum egy kendőt magukra terítenek, ahogyan illik! Férfiak, meg rendes rövidujjút húznak, nem pántosat, mint általában nyáron a nők!! a rövidnadrág esetleg szoknya, pedig nyáron nem gáz, ha turista vagy, a fenti viselet fontosabb!! de ha már templom látogatást tervezel, akk úgy is készülsz öltözni, nem?

2011. febr. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a gyors válaszokat.

Az eset tegnap délután történt, eléggé huzatos volt a környék, talán már megszokásból is, de rajtunk maradt a sapka.Mondhatjuk úgy is hogy véletlenül. Persze az ember ha belép egy étterembe leveszi, mert tudja hogy bent meleg van, stb. Itt nem ez fordult elő, mindegy megtörtént, nem nagy ügy, majd legközelebb másként alakul.

2011. febr. 12. 16:01
 8/16 anonim ***** válasza:

Igen, kizavarják.

Nyáron egy gyerek csereprogram révén egy marék, többségükben kissé problémás ("szociálisan hátrányos helyzetű") angol tinédzsert vonszoltunk végig negyven fokos kánikulában Budapesten. A csoport fele kb. 15 perccel a buszból való kiszállás után közölte a várban, hogy ők mostmár eleget láttak, nem akarnak sehová menni, csak shoppingolni, mekizni, esetleg inni, vagy pancsolni. Már az halál helyett volt, hogy át kellett őket vonszolni a pesti oldalra. A csoport másik fele hajlandónak mutatkozott arra, hogy legalább kicsit körülnézzen, sőt, volt két srác, aki odáig vetemedett, hogy be "akartak" menni a bazilikába - csakhogy nem feleltek meg a dress code-nak :(. Ja, és az a biztonsági személy, aki akkor volt ott, minden volt, csak nem diszkrét és illemtudó.


Valahol én is úgy gondolom, hogy ha már szakkrális szándék nélkül, puszta kíváncsiságból bemegyünk egy szakrális épületbe, akkor tiszteletben kéne tartani az azzal járó "előírásokat", de ez pont egy olyan helyzet volt, ami szerintem nagyon visszásan jött ki.

2011. febr. 12. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

A válasz írója 79%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 15:51


Igen, ő lehetett az...

2011. febr. 12. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
És ha pl valaki zsidó? az vegye le a kis sapkáját? :DD vicces :DDD
2011. febr. 12. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!