Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus misén áldozhatnak...

Katolikus misén áldozhatnak nem katolikus keresztények?

Figyelt kérdés
Hétvégén voltam misén, és láttam hogy református rokonaim is áldoznak. Ez megengedett?
2011. márc. 23. 11:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A pap nem tudhatja,hogy milyen vallású,aki áldozik. De a reformátusoknál nincs szentáldozás. Érdekesek a rokonaid. Ha áldozni akarnak,akkor miért nem térnek át a katolikus vallásra?
2011. márc. 23. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Azt értem, hogy a pap nem kérhet ott és akkor keresztlevelet mindenkitől, aki áldoz. Az érdekel, hogy "szabályos-e" ez.

2011. márc. 23. 11:27
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Kivételes esetben, és előre megbeszélve a pappal lehetséges, ha engedélyt ad rá. Több beszélgetést is szokott folytatni az ilyen emberekkel, hogy tudják, mi a különbség az áldozás és az úrvacsora között. De nem ez az általános. És nem is túlzottan javasolt.

Néhány elképzelésem van a példára:

- Református rokonaid nem álltak tisztában a különbségekkel, gondolták, konfirmáltak, úrvacsorázhatnak, akkor áldozhatnak is.

- "Mindenki megy, menjünk mi is, nincs abban semmi rossz."

- "Most mit kell csinálni? - Nem tudom, várj, mindenki megy a paphoz, gyere már..."

- Saját vallásukkal nem állnak tisztában, ami világosan tiltja az áldozást.

- A katolikus tanítással sem állnak tisztában... (Keresztség - ami persze a refiknek is ugyanolyan van - , tiszta lelkiismeret - azaz halálos bűnök meggyónása -, és pap engedélyével történő első áldozás után mehet csak valaki...)

- Vagy tényleg le volt egyeztetve. Egyébként abban csak azt nem értem, hogy oké, katolikus részről végülis engedélyezhetik, de reformátusról sosem! Akkor az illető hogy számol el a saját vallásával, ha hívő, ha meg nem, és meg akar térni, akkor ragaszkodjon világosan valamelyik oldalhoz...


Üdv: Egy katolizált refi. :)

2011. márc. 23. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

A nagymamám halotti miséje volt (ő katolikus volt) és az egyik lánya és az egyik unokája áldozott (ő református).


Nekem furcsa volt az egész, de ilyen "lelkiismereti" dolgokba nem szólok bele. Azt tudtam, hogy áldozás előtt gyónni kell, ami ugye reformátusoknál nincs.


Ha már felhoztad: mi a különbség az úrvacsora és az áldozás között? A protestánsoknál az nem tartozik a szentségek közé?


(Én "felekezeten kívüli" vagyok.)


És küldöm a zöld mancsot! :-)

2011. márc. 23. 11:43
 5/13 A kérdező kommentje:
javítok: ők reformátusok
2011. márc. 23. 11:43
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Hú, hát halotti mise, arra kicsit más szemmel szoktak nézni még refi oldalról is... Azért, mert ott a család és a családközösség az elsődleges, és bizonyos esetekben engedélyezhetik, hogy felekezeti különbségek miatt ne bomoljon meg az egység...

Nagymamád egyik lánya református? Akkor eredetileg katolikus volt és ref. lett mondjuk férj miatt? Mert akkor lehet, hogy azért "mert" menni áldozni, mert tudja, ismeri az egészet. Így viszont halmozottan furcsa szintén, mert áttért, tehát ő fosztotta meg tulajdonképpen önmagát a lehetőségtől, most mégis él vele...

És hogy az unokája is... :)


Szóval nem is olyan egyszerű ez a kérdés. :)


A különbség. Mindkét helyen szentség, igen. Viszont reformátusoknál az a kenyér és az a bor csak kenyér és bor, Jézus halálának és az utolsó vacsorának emlékezetére.

Katolikusok viszont azt vallják, hogy az a kenyér és az a bor Krisztus valóságos teste és valóságos vére, ami a pap által elmondott imával vált a Szentlélek csodájában azzá.


Tehát katolikusok csak a katolikus szertartásban átváltoztatott kenyeret tartják Krisztus testének, a református úrvacsorai kenyeret ők sem. Az nem is lehetne, mivel az átváltoztatáshoz szükséges a felszentelt pap imája, reformátusoknál pedig nincs is papság, csak lelkipásztorok. Nincs papi felszentelés, mivel 2 szentséget tartanak számon, a keresztséget és az úrvacsorát, míg a katolikusok 7-et, amibe a papság is beletartozik.


Köszi a zöld mancsot, rámfér, másik színtéren épp szektásokkal harcolok, akik mindig lehúznak. :)


A gyászban pedig kitartást és vigaszt kívánok!!!

Isten áldjon!

2011. márc. 23. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
49%
Ha nem gyónsz, akkor nem áldozhatsz. Elvileg a pap emlékszik arra, hogy gyóntál e vagy sem. Legalábbis nálunk, mert egy elég kis városban élek. Ha gyónás nélkül áldozik valaki, az szentségtörés.
2011. márc. 23. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
75%

Ja, igen és még annyit: hogy ha nem voltál elsőáldozó, akkor se nem gyónhatsz, se nem áldozhatsz. Na most, ha valaki nem katolikus, akkor nem volt elsőáldozó. Vagyis szerintem ilyen módon lehetetlen, hogy egy nem-katolikus áldozzon.


Persze lehet h van valami papi szabály kirívó esetekre, de én nem tudok ilyenről.

2011. márc. 23. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
75%
Egyházjogilag csak az áldozhat, aki katolikusként van keresztelve, és volt elsőáldozó. Sajnos nálunk van a legtöbb megkötés és szigor.
2011. márc. 23. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nagyapám református volt, és ragaszkodott hozzá, hogy minden gyereke az ő vallását kapja. Így lett mind az öt gyerek (2 lány, 3 fiú) református. Nagymamám még reverzálist is adott a házasságkötés után közvetlenül. (1946-ban volt.) Szóval a nagynéném nem tért át. Az unokahúgom meg felnőttként keresztelkedett meg, nem tudom miért a református vallást választotta. Talán mert nagyon benne van a családi hagyományban.


Köszönöm az együttérző szavakat!

2011. márc. 23. 20:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!