Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mikor volt a világon a legelső...

Mikor volt a világon a legelső szentmise, hol és ki tartotta?

Figyelt kérdés
2011. máj. 24. 12:14
 1/7 anonim ***** válasza:
Keresztény?
2011. máj. 24. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A legelső katolikus szentmisét illetően érdekel ez a kérdés.
2011. máj. 24. 12:57
 3/7 anonim ***** válasza:
Erre egy katolikus azt fogja válaszolni, hogy az utolsó vacsorakor, amikor Jézus a kenyeret és a bort a saját testévé és vérévé változtatta. Én protestáns vagyok, ezért azt mondom, hogy a katolikus mise liturgiája feltehetőleg több száz éven keresztül alakult ki, nem lehet megmondani, hogy ki volt az első.
2011. máj. 24. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

az "Utolsó vacsora" a szentmise előképe.

Mk14.22-24. És mikor ők evének, vévén Jézus a kenyeret, és hálákat adván, megtöré és adá nékik, mondván: Vegyétek, egyétek; ez az én testem.

És vévén a poharat, és hálákat adván, adá nékik; és ivának abból mindnyájan;

És monda nékik: Ez az én vérem, az új szövetség vére, a mely sokakért kiontatik.


előtte: ehhez a megtisztítás

-hogy méltón jelenhessünk meg az oltárnál

az alázat és hálaadás

- hogy részesülhetünk ebból a misztériumból


Krisztus urunk feltámadás után ezt megerősítette:

a tanítványoknak:

az emmauszi úton: Lk24

13Ketten közülük még aznap elindultak egy Emmausz nevű helységbe, amely Jeruzsálemtől hatvan stádiumnyi távolságra feküdt. 14Az eseményekről beszélgettek. 15Ahogy beszélgettek, tanakodtak, egyszer csak maga Jézus közeledett, és csatlakozott hozzájuk.

16De szemük képtelen volt felismerni.

17Megszólította őket: "Miről beszélgettetek itt az úton?" Elszomorodtak, megálltak. 18Aztán az egyik, akit Kleofásnak hívtak, hozzá fordult:

"Te vagy az egyetlen idegen Jeruzsálemben, aki nem tudod, mi történt ott ezekben a napokban."

-nem ismerték fel:)


28Közben odaértek a faluhoz, ahová tartottak. Úgy tett, mintha tovább akarna menni. 29De marasztalták: "Maradj velünk, mert esteledik, és a nap már lemenőben van." Betért hát, és velük maradt.


30Amikor az asztalhoz ültek, kezébe vette a kenyeret, megáldotta, megtörte s odanyújtotta nekik.


31Ekkor megnyílt a szemük s felismerték.


tehát akkor ismerték fel, mikor a szent szertartást végezte

a tanítványok megdöbbentek és akkor értették meg az úton történt érzéseiket:


"Hát nem lángolt a szívünk - mondták -, amikor beszélt az úton és kifejtette az Írásokat?"

2011. máj. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A legelső szentmise az utolsó vacsora volt. Mikor gyerek voltam, hittanórán kérdezte tőlünk a pap, hogy Jézus hány misén volt? Van aki azt mondta hogy nagyon sok, vagy aki azt mondta hogy egyen sem. Pedig 1 misén volt, az utolsó vacsorán.
2011. máj. 24. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nekünk is ezt az utolsó vacsorás dolgot tanították.
2011. máj. 24. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A katolikus mise lényegi része a Szentáldozás, ennek előzménye pedig az utolsó vacsora, a protestánsok úrvacsoráját is erre az eseményre vezetik vissza, tehát valóban ez tekinthető az első szentmisének. Persze az idők során ez kiegészült közös imákkal, prédikációkkal, igehirdetéssel, hiszen ekkor volt együtt a keresztény közösség. Ezeknek a sorrendje, száma változott az idők során, míg a mai miserend kialakult.
2011. máj. 25. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!