Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova Tanúihoz szól a kérdése...

Jehova Tanúihoz szól a kérdésem. Nálatok hogyan működik a párkapcsolat?

Figyelt kérdés

Szex nincs, azt tudom, de más van? Úgy tudom, hogy még a csókolózás is tiltott, meg a kézen fogva járás, nehogy kísértésbe essenek a fiatalok.

Meg nálatok nincs konkrét járás, hanem házasodási szándékkal lehet udvarolni.

Meg nyilvános helyen, vagy harmadik személy mellett lehet találkozni, szóval hogy ne legyenek kettesben, a kísértés miatt.

Ezek tényleg így vannak?

Mert egy ismerősöm is ilyen vallásban van, de őt nem akarom ilyenekről faggatni.

Illetve a fiatal tanú fiúk és lányok (az olyanok akik gyakran eljárnak a gyülekezetbe, meg szolgálatba, szóval elvileg tényleg hisznek benne és szeretik a vallásukat) ők mennyire tartják ezeket be? Milyen arányban?


2011. jún. 19. 20:39
1 2 3 4 5 6
 11/58 anonim ***** válasza:
63%

Én nem tanultam ilyeneket és értetlenül állok a dolog előtt.

Ha valaki valóban hisz egy vallásban, az ember azt gondolná, hogy nemcsak betartja de magáénak tekinti annak szabályait.

Vagy nem így van?

2011. jún. 23. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/58 anonim ***** válasza:
34%

Az egy tankönyvbe illő (vagyis nagyon elméleti) helyzet, amikor valaki maradéktalanul megtartja a vallásának az előírásait és egyben magáénak is tekinti ezeket a szabályokat.


Azon IS múlik ez, hogy ki, milyen okból csatlakozik egy valláshoz. Ha valaki azért csatlakozik egy valláshoz, mert valamilyen kényszer viszi rá (család, megmentéssel való fenyegetés, stb.), akkor nem fog csak azért engedelmeskedni egy kényes helyzetben, mert a vallása előírja. Úgy fog eljárni, ahogy érez.


Azon IS múlik, hogy egy vallás előírásaival mennyire tud azonosulni a tag. Nálunk (Jehova Tanúinál) vannak olyan tanítások, amelyet szerintem a gyülekezetünkhöz tartozók túlnyomó része nem teljesen ért. Nem is fog az ezzel kapcsolatos szabályok szerint viselkedni, mivel nem tud belsővé válni. Esetleg csak akkor fog engedelmeskedni, amikor lebukhat és ez hátrányt jelent neki, de amikor személyes vágyai kerülnek ellentétbe a vallásával, aligha fog a vallása szerint cselekedni. Nyilván van eltérés a vallása és a hite normái között - ahogyan más vallású embereknél is.


Magára a kérdésre térve: szexualitáshoz kötődő kérdésekben a vallások előírásai és az emberi természet nagyon sokszor egymással szemben állnak. Az ember nem feltétlenül érez úgy, ahogyan a vallási tekintély azt megparancsolja. Pont az a természetes, hogy ilyenkor az ember bensője győz és nem a külső parancs.


Az hatalmas kérdés a számomra, hogy a szexualitással kapcsolatos előírások mennyire tudnak belső normává válni. Itt van az az előírás, hogy ne feküdjön le az ember mindenkivel. OK, ezt könnyű megtenni, már csak az alkalom és a megfelelő személy sincs meg hozzá. Sok munka lenne hetente új partnert keríteni, ezért az ember EZT megtartja és akár erényt kovácsolhat belőle. A tilalom, a szabályozás nem vált a sajátommá, de az engedelmesség ki van pipálva.


Ott van az a másik előírás, hogy szimpatikus egy másik nembeli, közeli viszonyba kerülök vele, de tartsak meg korlátokat. Például rossz szemmel nézné a gyülekezet, ha a lakásomba hívnám meg vacsorázni. Ez erősen határeset, sok mindenen múlik, hogy az ember engedelmeskedik-e vagy sem. Ebben a helyzetben nem tudok engedelmeskedni, mert egy étterem többezer forint és nincs olyan nyugalom, mint nálam. A szabályt ésszerű okból megszegem, mert nem értek vele egyet. Attól, hogy nálam vacsizunk, még nem lesz semmi olyan, ami főbenjáró bűn lenne.


Harmadik előírás, hogy szimpatikus valaki, megvan a kölcsönös és közeli viszony, tegyük fel, hogy hamarosan összeházasodunk, de nem szabad lefeküdnünk egymással az esküvő előtt. OK, erre nem törekszem, hogy megszegjem. Ám alakulhatnak úgy a dolgok, hogy megtörténik. Itt az érzelmeim erősebbek, mint a vallásom szabályai. Ez az oka, hogy annyian megszegik ezt a tilalmat.


Azt fontosnak tartom, hogy nem csak nálunk meg így, hanem másoknál is, más vallásoknál. Volt már komoly kapcsolatom más vallásokhoz tartozó hívővel, semmi eltérés nem volt. Maximum annyiban, hogy ezeket mennyire kellett titokban kezelniük. Nálunk az a szokás, hogy nagyon sok helyen ilyet fel sem szabad hozni, de vannak helyek, ahol erről lehet beszélgetni.

2011. jún. 24. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/58 A kérdező kommentje:
De ha a tanú az alámerítéssel "cölibátust" vállalt házasságig, akkor nem tesz ilyeneket, lelkiismeret furdalása lenne, illetve tartania kéne a kiközösítéstől, hogy majd az addigi barátai, ismerősei nem szólnak hozzá és nem köszönnek neki.
2011. jún. 24. 08:08
 14/58 anonim ***** válasza:
68%

Az elmélet stimmel, de a gyakorlat nem igazolja.

Évente 40 ezer kiközösítés van ilyen ügyek miatt. Ez azon esetek száma, amikor a "bűnös" lebukott és "nem bánta meg". A többség nem bukik le és megbánja. Vagyis legalább 120 ezer ilyen ügy van minden egyes évben. Ezek a számok azt tükrözik, hogy akármennyire is tart valaki a bíróitól (mert ugye bűnelkövető nem feltétlenül lesz kiközösítve), a valóságban mégsem elég visszatartó erő. A kiközösítés, a bíróik arra "jók", hogy akik elkövetik ezeket, azok megpróbálják elleplezni, nem akarják ezt felfedni magukról.


A köszönési tilalom sem biztos, hogy egyértelműen megvan. Neveket, gyülekezeteket tudnék írni, ahol a rendszer nem működik (más kérdés, hogy kellene működnie, de nem így van). Azt érdekes lenne megnézni, hogy ott mennyiben más a helyzet.


A témához kapcsolódóan két kéziratot olvastam. Az egyik Palotás László írása, amelyik a gyülekezeten belül megvalósuló erkölcsöt mutatja be. Nem azt mondja, hogy a Tanúk erkölcstelenek, de azt igen, hogy a kiadványokban szereplő javaslatok nem teljes egészében valósulnak meg, csak részlegesen, egyéni értelmezés és alkalmazás által. Ő azt állítja, hogy ami a kiadványokban van, az egy elvárás. A gyakorlat pedig az, amit ezekből a gyülekezeti tagok megvalósítanak.

Másik kézirat Berkes Csilláé. Kíméletlen őszinteséggel vázolja fel, hogy is van a gyülekezeti erkölcs. Nem tudom, hogy a szerző azonos-e a tévéből megismert Szandikával (mert nem láttam), de amiket a hírekből olvastam, talán. Ő azt állítja, hogy valamilyen módon mindenki "megalkuszik", vagy előbb vagy utóbb. Kissé egyszerű stílusban íródott, de tényleg kíméletlenül őszinte.


Ha eljössz egy Tanú-gyülekezetbe és köztünk éled a napjaid egy hosszabb időn át, akkor látni fogod, hogy amiket írok, az a valóság. A kiadványokra nem tekintünk közömbösen, de egy "védett" helyen élő idős emberként én is ugyanezeket írnám. A kiadványok szerzői luxuskörülmények között élnek valami mini édenkertben, mi meg a valós világban. Ezt tudjuk, de nem csinálunk belőle ügyet.

2011. jún. 24. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/58 anonim ***** válasza:
62%

A válasz írója 83%-ban hasznos válaszokat ad

Kíváncsi lennék, te mióta vagy kapcsolatban ezzel a vallással, és be vagy-e merítve?

2011. jún. 24. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/58 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó előtti:

Meglepő higgadtsággal és meglepően nyíltan beszéltél a saját vallásod visszásságairól. Szerintem ez tiszteletre méltó!

Zöld kéz ment!

2011. jún. 25. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/58 anonim ***** válasza:
49%

Meg vagyok keresztelve, de ezt annak idején még bemerítkezésnek neveztük. Időpontot azért nem szeretnék írni a keresztelkedésem dátumára, mert azonosítható lennék. Azokért a sorokért, amiket leírtam ehhez a kérdéshez, elég kemény retorziókat kapnék. Mondjuk leváltanának, mint vént, amit nem szeretnék. Nem azért, mert kell a hatalom, hanem szeretnék visszatartani néhány fanatikust attól, hogy a pásztori munkát összekeverje a bírói munkával. Sajnos életkortól függetlenül igaz, hogy egyesek kezébe, amint hatalomhoz jutnak, csattog a korbács.

Volt pár nagyon jó barátom-hittestvérem, akiket ilyen eljárásokkal kitettek. Szerintem a gyülekezet, sőt az egész magyarországi szervezetünk nagyon értékes tagjai lettek volna, de ezek a fanatikusok ellenséget csináltak belőlük. Egyszer szívesen leírnám valahova, hogy pont az ilyen erkölccsel kapcsolatos ügyeket mire használják (egyesek). Ha hamis képet festünk le magunkról, akkor magunk ellen dolgozunk.

Példa (mert azért forr bennem a düh): a gyülekezetünknek volt X tagja, 45% férfi, fiatal és nagyobb részük nagyszerű lelkülettel és képesítésekkel. "Régi motoros" emberek sorra riválist véltek bennük felfedezni. Ha valaki nem tört be, akkor ilyen ügyekbe keverték és eltakarították az útból. Ma X/4-ed tag van, a férfiak aránya 21%.

Egyik esetben a testvér nem tört be, ellenállt. A gyülekezetünk akkori fejese ráküldte a lányát. Nem történt olyan, amit paráznasággal lehet leírni, de ketten egy autóban ültek és nem volt más mellettük. Zsarológépezet beindult és első körben elvesztettük az útban álló testvért, nem kellett 12 hónap és ment a családja is vele, majd alig fél év múlva már -18 volt a létszám e miatt az ügy miatt. Ha nincs az a hamis kép, hogy nekünk mit nem szabad és mire kell ügyelni, meg mit illik, stb., akkor nincs zsarolás sem.

2011. jún. 25. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/58 anonim ***** válasza:
54%
Te aki fonnebb irtal, nagyon szomoru helyzetben lehetsz mint felvigyazo. Ilyen bizalmas ugyekrol, hogy is beszelhetsz? Kar hogy nem lehet tudni ki vagy, igazan megerdemelned hogy elveszitsd a kivaltasgodat. Egy szereto pasztor nem ilyen mint te .... teljesen kiabranditottal. Amugy is tudtam hogy nalatok Magyarorszagon minden olyan laza, de te .... Imadkozz hogy valahogy helyre tudj jonni szellemileg
2011. jún. 25. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/58 anonim ***** válasza:
85%
Utolsó: Maradéktalanul egyetértek!
2011. jún. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/58 A kérdező kommentje:

Nem számítottam ilyen sok válaszra, köszönöm.

Igazából ezt nem akartam leírni, de mégis leírom.

Azért írtam ki a kérdést, mert jártam egy tanú lánnyal. Vége lett, a vallás miatt. Én sem voltam teljesen megértő, sok előítélet volt bennem a vallása miatt, már csak azért is mert egy faluban lakom, ahol mindenki katolikus. Sokan mondták, és itt is olvastam, hogy hagyd, ne kezdj vele, mondták, hogy majd be akar szervezni. De ő rácáfolt mindenre, aranyos lány, megpróbálta külön választani a vallást és a kapcsolatot, nem erőltetett rám semmit.

A szülei viszont a kezdetektől fogva ellenezték a dolgot, sokszor nem tudták, hogy találkozunk, nem tudták, hogy nálunk van, úgy tudják, hogy egy nyilvános helyen, vendéglőben találkoztunk. Volt olyan is, hogy nem is engedték el otthonról. Mondták neki, hogy úgyse fog működni, el kellett olvasnia azt a könyvet, amiben ilyen fiatalok kérdései vannak, tudjátok mire gondolok.

Persze szex nem volt, de csók igen, és még bizonyos dolgok, de semmi olyan komolyabb, amiben bármilyen konkrét szex lett volna. És ezeknek egy részét ő kezdeményezte, akarta. Aztán jött, az hogy lelkiismeret furdalása van, stb. Abbahagytuk ezeket.

Otthon mondták neki, hogy - ugye nem csókolóztatok, nem fogtad meg a kezét?

Persze, hogy nem , legalábbis ők igy tudják.

És mindennek titokban kellett lennie. A szüleinek se igazán merte elmondani a dolgot, hogy vagyok neki.

Senki nem tudhatott róla, hogy van egy barátja. Senki. Nehogy kitudódjon és akkor magyarázkodnia kellett volna.

Már évek óta ismerjük egymást, a szakítás óta már sok idő eltelt, de most is azt mondhatom, hogy ő életem legnagyobb szerelme. Minden stimmelt, minden szép és jó volt ezt leszámítva.

De azt mondta, hogy ő engem már nem úgy szeret, csak mint barátot.

És van egy fiú, aki állítólag tanú és lehet hogy szerelmes is belé.

Olyasmit mondott, hogy a gyülekezetében tudnak róla, a vének is.

Akkor én miért voltam titkolva?

Ha az itteni felvigyázó, aki válaszolt azt mondta, hogy nem mindenki tartja be a szigorú szabályokat, akkor miért van ez az új fiú? Őt miért nem kell titkolni?

Velem ő sokszor olyan szigorú volt a szabályokat tekintve.

Úgy vágytam arra, hogy a szerelmemmel kéz a kézben sétáljak, hogy ott csókoljam meg ahol akarom, hogy elmehessünk bárhová nyugodtan. És semmi nem lett belőle. Mert a lányt megfélemlítették a szabályok, a kiközösítés lehetősége.

Pedig nagyon jó kapcsolat volt, nagy szerelem mindkét részről, elfogultság nélkül állíthatom ezt.

Akkor ő ezzel a tanú fiúval majd fog csókolózni, szexelni?

Mert nekem azt mondta, hogy nem fog csókolózni, és a szüzességét is megtartja. De akkor hogy lehet az, hogy a felvigyázó itt mást válaszolt?

Nem a szexről van szó, a félreértés elkerülése végett, csak az bánt, hogy velem miért kellett annyira vigyázni?

Azért lett vége, mert az egyik vénnek a felesége meg látott minket. De semmit nem csináltunk! Még csak túlságosan közel se álltam hozzá.

Mindkettőnknek az első komoly kapcsolat volt, miért hagyott engem el? Annyiszor bocsánatot kértem tőle azért hogyha valamivel megbántottam, de nem is bántottam, legalábbis nem akartam. Csak nekem is sok volt, hogy ilyen nehéz az élet. Éretlen voltam, nem tudtam őt értékelni, nagyon sajnálom. Fáj a hiánya.


Szóval nekem úgy tűnik, hogy ő olyan komolyan vette/ veszi ezeket a szabályokat, meg a családja is ilyen irányba terelte. De most mi lesz kedves felvigyázó? Hogy van ez?


Énse voltam kisangyal, néha besokalltam a szabályoktól, de mindig tudtam alkalmazkodni hozzá.


Olyan boldog voltam vele, hogy vele lehetek. Még mindig szeretem őt, persze már enyhültek a fájdalmak, de ő mindig különleges marad nekem.


Bocsánat, ha olyan össze-vissza lett a fogalmazásom, de fáradt vagyok.

2011. jún. 25. 22:56
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!